הבלוג של זהבה גלאון

בחירות 2013

שמאלנית, אוהבת קולנוע, מכורה לרשתות חברתיות, משתדלת ללבוש רק אופנה ישראלית ויושבת ראש מרצ

עדכונים:

פוסטים: 8

החל מנובמבר 2012

השבוע עבר בכנסת “חוק מענק הסתגלות לנשים ששהו במקלט לנשים מוכות”, אותו יזמתי. לצערנו, באותו יום עבר גם חוק השוד הגדול שויתר לבעלי ההון על 27 מיליארד שקלים

07/11/2012

חוסר אונים. זאת התחושה הכי בולטת אצל נשים מוכות. הכאב הפיסי הוא כאין וכאפס לעומת הכאב והסבל הנפשי. כשהאדם שאתו את חולקת את חייך, שאמור להיות העוגן והמשענת והחבר הכי טוב מרים עליך יד, את נשברת.

ויש את הילדים. את אמורה לספק להם חום ותמיכה ותחושת מוגנות. את, כאמא, צריכה להיות זאת שדואגת ושומרת. את ואבא הם אלה שחייבים להעניק להם בית חם ומכיל. ובמקום זה הבית מתפורר ואמא מושפלת וחלשה ומי שגורם לכך זה אבא.

נשים מוכות נמצאות במאבק יום יומי. רבות מהן חולמות לצאת מתוך מעגל האימה והטרור המשפחתי, אולם אין להן אפשרות. הן תלויות כלכלית בבעלים המכים, אין להן שום אפשרות לספק את צרכי ילדיהן. הפחד מהבן זוג המכה קטן מהפחד מההתמודדות הנפשית והכלכלית שהיא תוצר של עזיבה.

חלק מהנשים הללו מוצאות את הכוח והיכולת להיפרד מבן הזוג המתעלל. לחלקן אין ברירה, המדובר בעניין של חיים ומוות. הן יודעות שיום אחד המכה תהיה חזקה מידי ואז משהו רע מאוד יקרה. הן מבינות שכל יום נוסף שבו הן נשארות בבית מקרב אותן עוד צעד בדרך למוות רגשי או פיסי.

הקושי הגדול והפחד לעזוב נובעים, בין היתר, מהתלות הכלכלית בבן הזוג המתעלל. מה יקרה ברגע שבו אעבור למעון לנשים מוכות ולא תהיה לי שום הכנסה? כיצד יסתדרו הילדים? מה יקרה אם הם יזדקקו למשהו? התחושה היא שהבסיס הכלכלי ייעלם והאישה תהיה חשופה וחלשה מתמיד.

בנוסף לכך, אישה המקבלת הבטחת הכנסה ועוברת להתגורר במעון לנשים מוכות חייבת הייתה לוותר על הבטחת ההכנסה הזאת. מאחר והפחד הזה משתק ומונע מאותן נשים לעזוב את הבית יזמתי חוק שיאפשר לנשים הנמצאות במעון לנשים מוכות לקבל קצבת הכנסה חודשית. נשים אלו מגיעות אל המעון מפוחדות והן נאלצות להתמודד עם השינויים, עם התחושות הקשות של ילדיהן ועם לחצים מצד הבעל והמשפחה. יש להן רגשות אשם, הן אינן בטוחות בעצמן ואין להן יכולת להתפרנס. הבטחת ההכנסה היא בשבילן עוגן. גב. תחושת ביטחון ועצמאות. יש להן משהו משלהן. הן לא זקוקות לבעל או לבן הזוג כדי לרכוש משהו לעצמן או לילדים. בנוסף לכך, לפני מס ימים, עברה הצעת חוק שלי המעניקה לנשים היוצאות ממקלט לנשים מוכות מענק כספי חד פעמי שאותו הן תוכלנה לנצל לצורך שכירת דירה, רכישת ריהוט בסיסי וכו׳. נכון, המענק הנו חד פעמי ואין המדובר בסכומי עתק. אבל יש לו חשיבות מכרעת בתחושה שהוא מעניק לנשים הללו. תחושת עצמאות, ביטחון וגאווה. תמיכה וידיעה שיש להן משהו ביד, שהן לא יוצאות מהמקלט חסרות כל. שהן לא חייבות לצאת מהמקלט ולחפש, מיד, גב כלכלי. שהן לא לבד במערכה הקשה והמורכבת של התמודדות עם המציאות.

מה שעוד יותר משמח, זה היום בו עבר החוק האנושי והמרגש הזה. שעה קלה לאחר שחוק בוזז עבר במליאה, חוק השוד הגדול שמוותר בשם כולנו, הציבור הרחב, על מס של בעלי הון בגובה 27 מיליארד שקלים, הצלחנו לגרום לחברי הכנסת להישיר מבט גם אל הנשים המוכות. המאבק להעניק לנשים הללו הזדמנות שנייה לחיות את חייהן בביטחון לא היה פשוט. כמעט עשור שאני מנהלת אותו, מנסה להסביר ולהעביר לאוצר ולכנסת את חוסר האונים שחשות נשים מוכות. המאבק הנוכחי שלי הסתיים בהצלחה.

אף אישה לא צריכה לחיות תחת איום תמידי. כל אישה זכאית להגנה ולביטחון. נשים לא צריכות להישאר במקום בו מתעללים בהן רק מפני שאין להן אפשרות כלכלית או תמיכה לצאת ממנו. המדינה חייבת לסייע לנשים הללו לצאת לדרך חדשה ובכך לא רק להציל אותן, אלא גם את ילדיהן. מאבקן של הנשים המוכות לעצמאות וביטחון הוא יום, יומי וקשה ואני שמחה שיכולתי לסייע ולו בשלב אחד בדרך הארוכה והמפותלת שלהן לחיים חדשים.

צילום: ינאי יחיאל

עוד מהבלוג של זהבה גלאון

תצוגה מקדימה

אחיותיי האחיות

מחלקה פנימית. לילה. גבר, כמעט בן תשעים, מתחיל להשתעל. לפתע הוא מקיא, מרק, סלט, כל ארוחת הערב נמרחת על הכרית והשמיכה ועל פניו חרושות הקמטים. "אחות", הוא צועק. "אחות". אל המיטה ניגשת אישה כבת ארבעים. היא מרימה אותו, מזיזה במהירות...

תגובות

פורסם לפני 8 years
תצוגה מקדימה

אין פתרון לסכסוך מלבד מו"מ

אם אוחזת בתינוקה המת. תמונה קשה, כואבת, אין אדם אחד נורמאלי שנשאר אדיש. מערך ההסברה הישראלי נערך לעשות בתמונה שימוש. ככה נסביר לעולם למה אנחנו צודקים. גם לצד השני יש את אותן התמונות בדיוק. גם הוא יפיץ אותן, יבקש מאנשים לעשות...

תגובות

פורסם לפני 8 years
תצוגה מקדימה

רק דגים מתים שוחים עם הזרם

הימים האחרונים, הם ימים קשים לציבור הישראלי, ימים של כאב, פחד וחרדה. תושבי הדרום חיים בסבל נוראי ממטחי הרקטות שיורים עליהם ארגונים מעזה. וכן. למדינה יש זכות וחובה להגן על אזרחיה, אבל את החובה והזכות הזאת יש לממש בתבונה...

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה