הבלוג של זהבה גלאון

בחירות 2013

שמאלנית, אוהבת קולנוע, מכורה לרשתות חברתיות, משתדלת ללבוש רק אופנה ישראלית ויושבת ראש מרצ

עדכונים:

פוסטים: 8

החל מנובמבר 2012

מרצ היא היחידה מבין המפלגות שמחצית מהמתמודדים שלה לכנסת הן מתמודדות. כי אצלנו שוויון הוא לא סתם ערך, הוא מקבל ביטוי בשטח. במרצ הנשים שוות.

13/11/2012

עמדנו על הבמה חמש נשים וחמישה גברים. הסתכלתי מסביבי ולא האמנתי. אני נמצאת הרבה מאוד שנים בפוליטיקה ואף פעם לא ראיתי עשיריית מתמודדים שעצם הרכבה אומר שוויון. אני גאה שבמרצ זה קורה לראשונה. מי שאינו מצוי בנבכי הפוליטיקה לא יכול להבין עד כמה השוויון הזה הוא אינו מובן מאליו. מי שלא היה שותף למאבקים פמיניסטיים לשוויון יתקשה לקלוט את התהליך הארוך והמורכב שכולנו עברנו כחברה, כמדינה וכמפלגה. לפני עשרים שנה זה נראה כמו חלום רחוק.

הרבה מילים נשפכו על נשים ופוליטיקה ועל נשים בפוליטיקה. אני מכירה את כל התיאוריות למה נשים לא יכולות לפרוץ את תקרת הזכוכית ולמה בפוליטיקה יש הרבה פחות נשים מגברים. אני גם מכירה את הקלישאה שאומרת ש”אם נשים היו מנהלות את המדינה הכל היה נראה אחרת”. אומרים אותה, בדרך כלל, גברים שלעולם לא ינקפו אצבע כדי לסייע לנשים להתקדם.

נשים לא צריכות עזרה. אנחנו צריכות שוויון. אי אפשר לשים את האצבע על נקודה בעייתית בודדת מפני שמדובר במכלול של בעיות. זה מתחיל בחינוך ובמסרים חברתיים ונגמר במדינה עצמה שמתייחסת אלינו כאל אזרחים מסוג ב’ כשהיא דנה אותנו לכפיפות למערכת דתית ומפלה של רבנים. יש המון נשים מוכשרות. יש גם מספיק נשים שיש להן כוח רצון והבנה עמוקה ויכולת התמדה. אבל אנחנו לא לבד בעסק הזה של החיים, יש המון מסביבנו. ולמסביב הזה יש המון השפעה עלינו. על מי שאנחנו ועל מה שאנחנו רוצות ויכולות להיות.

כשנבחרתי ליו”ר מרצ ידעתי שזאת אחת המטרות שלי: לתת לנשים נוספות לפרוץ, להיות ההזדמנות שלהן, לעודד אותן להתמודד על ידי הבטחת ייצוג במקומות ריאליים. תמיד אומרים שנשים שמגיעות לתפקידי מפתח נוטות שלא לקדם נשים אחרות. מי שאומר כאלה דברים לא מכיר אותי. מבחינתי נשים שמטפסות בסולם הדרגות חייבות, תמיד, להפנות מבטן ולוודא שהן מוקפות בנשים נוספות. נשים חייבות להיות לויאליות לנשים, לתמוך בהן ולסייע. ‘גירל פאוור’ זאת לא סתם סיסמה, זאת דרך חיים. אני שמחה שניתנה לי הזדמנות דרך הפעילות הפוליטית, להכיר נשים נפלאות, חכמות, חזקות ומיוחדות. יש בהן ולהן את הכוח והכישרון להנהיג ולהוביל. הסיוע היחיד שהן נזקקות לו הוא פתיחת דלתות, לטעת בהן את האמונה שהן יכולות ושזה אפשרי.

להיות אישה זה לא מספיק. וזה גם לא מחסן את אלו שהגיעו מפני טעויות ושגיאות וכישלונות. בוודאי ולא חייבים למנות אישה בכל מחיר, היא חייבת, קודם כל, להתאים לתפקיד וברור שקודם כל צריך שתהיה לה השקפת עולם נכונה וטובה. אבל ברגע שהיא עונה על הקריטריונים צריך לתת לה רוח גבית.

את זה מרצ הבינה. מרצ היא היחידה מבין המפלגות שמחצית מהמתמודדים שלה לכנסת הן מתמודדות. כי אצלנו שוויון הוא לא סתם ערך, הוא מקבל ביטוי בשטח. במרצ הנשים שוות.

פוליטיקה זה מרתק, מעניין, מאתגר ובעיקר מעניק לך את האפשרות לשנות. להשפיע על המציאות, על חיי היומיום של אנשים. כשבפוליטיקה פועלים בני אדם זה גם עושה אותה אנושית. כשבפוליטיקה נשים וגברים עושים יחד זה עושה אותה נורמלית.

עוד מהבלוג של זהבה גלאון

תצוגה מקדימה

אחיותיי האחיות

מחלקה פנימית. לילה. גבר, כמעט בן תשעים, מתחיל להשתעל. לפתע הוא מקיא, מרק, סלט, כל ארוחת הערב נמרחת על הכרית והשמיכה ועל פניו חרושות הקמטים. "אחות", הוא צועק. "אחות". אל המיטה ניגשת אישה כבת ארבעים. היא מרימה אותו, מזיזה במהירות...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

אין פתרון לסכסוך מלבד מו"מ

אם אוחזת בתינוקה המת. תמונה קשה, כואבת, אין אדם אחד נורמאלי שנשאר אדיש. מערך ההסברה הישראלי נערך לעשות בתמונה שימוש. ככה נסביר לעולם למה אנחנו צודקים. גם לצד השני יש את אותן התמונות בדיוק. גם הוא יפיץ אותן, יבקש מאנשים לעשות...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

רק דגים מתים שוחים עם הזרם

הימים האחרונים, הם ימים קשים לציבור הישראלי, ימים של כאב, פחד וחרדה. תושבי הדרום חיים בסבל נוראי ממטחי הרקטות שיורים עליהם ארגונים מעזה. וכן. למדינה יש זכות וחובה להגן על אזרחיה, אבל את החובה והזכות הזאת יש לממש בתבונה...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה