הבלוג של יהודית הרפז

אישה ועדשה

צלמת נשים, מעבירה תהליך צמיחה דרך צילום בסטודיו. עורכת סדנאות במתנס״ים, במפגשי נשים ובתי ספר.יחד עם המצלמה אוספת סיפורים בדרכים.

עדכונים:

פוסטים: 13

החל מפברואר 2018

הנוסעים החרדים שדרשו ״כיסאות מוזיקליים״ בטיסה 002 של אל על מנמל התעופה קנדי

24/06/2018

לי זה קרה לפני שנתיים, הפעם זה קרה למישהי אחרת, זה יכול לקרות לכל אחת.

מטוס אל על (צילום: יהודית הרפז)
טיסת אל על מניו יורק לישראל עמוסה עד אפס מקום. כל נוסע מרכיב מעיין פאזל מקומי, שיהיה לו הכי נוח לקראת טיסה ארוכת שעות.

פתאום, צץ לו נוסע חרדי תורן שלא מוכן לשבת ליד אישה. חייבת לציין כי לרוב החרדים אין בעיה עם זה ואפילו מתפתחות שיחות משמעותיות ונעימות במהלך הטיסה. מדובר בקומץ המשליט ״טרור״ בטיסות. כן, גם אני הייתי על הטיסה 002 ביום רביעי האחרון בנמל התעופה קנדי שהיתה אמורה להמריא לישראל בשעה  18:00.

ישבתי ממש בסמוך והכל התרחש לנגד עיניי ולמשמע אוזני.

והפעם, “צמד” בחורים חרדים שלובי זרועות מסרבים לשבת במקומם כי מושבם גובל לא עלינו במושב אישה. השניים, מקימים מהומה במרכז המטוס. צוות המטוס כולו מתגייס לסייע, נראה כי הוא מתורגל בנושא. מיד פונה לכמה נשים, במטרה לשבץ מחדש את מקום מושבם של ה”צמד”. במקביל ראש הצוות מאיים פעמיים על השניים “אתם יכולים לרדת”.

נמצאה הנוסחה הגואלת ושתי נשים אחת  מהן אישה מבוגרת מעתיקות מקומן על מנת שה”צמד” יהיה שבע רצון ומאפשרות לטיסה להמריא באיחור ניכר. הודות לאחד הנוסעים, חן רותם שהעלה פוסט ברשת החברתית על האירוע נפתח הנושא לדיון.

עולות לי כמה שאלות מהותיות -
1. חברת אל על שכבר שנים נתקלת בסוגיה לא מצאה לה פתרון?
2. חברת אל על מרשה לפגוע בנשים לטובת נוסעים גברים שאינם מרוצים?
3. האם אינטרסים כספיים הם שמנחים את החברה קודם לכבוד האדם?

מטוס אל על (צילום: יהודית הרפז)

חברת אל על שחורטת על דגלה את הסלוגן “הכי בבית בעולם” , חברה שהפכה לסמל לאומי. זו שזוכה למלא מחיאות כפיים מהנוסעים המסורים שלה.

האם לא נכון לה לשקף את הלכי הרוח של החברה הישראלית? האם מקומן האיתן של הנשים עדיין אינו ברור להם?

כשהגענו בן זוגי ואני לשבת במקומות שלנו באותה טיסה, הסתבר שקיבלנו חלון ומעבר. האישה שישבה באמצע רק ראתה אותנו, בחיוך ובלי לומר מילה נתנה לנו להיכנס ולשבת יחד. אפשר לעשות דברים אחרת.

מסוע מטען (צילום: יהודית הרפז)

 הפוסט של חן רותם שעורר דיון ברשת:

.

 

** עדכון **

בעקבות הסערה התקשורתית והציבורית ולאחר הודעתו של מנכ”ל NICE לפיה עובדי חברתו לא יטוסו בטיסות אל על עד שהחברה תשנה את המדיניות המפלה כלפי נשים, הודיעה אל על שבעקבות האירוע יחודדו הנהלים ונוסע המסרב לשבת ליד נוסע אחד יורד מהטיסה.

עדכון בפרשת אל על (טוויטר)

עוד מהבלוג של יהודית הרפז

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

ביקור אמהות

  אנחנו חברות טובות מהתיכון, מנהריה. אני יכולה להגיד על אסתי שהיא ידעה להכיל אותי. זה מה שהחזיק את הקשר שלנו עד היום ואני מודה לה על כך. היום אסתי התקשרה שאמא שלה במצב קשה, היא בדרך אליה לבית בירושלים. אמא של אסתי,...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

לרגע חשבתי שאני בהוליווד ולרגע בכנסת

כוכבים משובצים ברצפה עם שמות של שחקנים תוצרת הארץ חלקם כבר אינם וחלקם עדין מגלמים תפקידים שייקה אופיר, רונית אלקבץ, חיים טופול ועוד ועוד. המקום, "שדרת כוכבי הקולנוע הישראלי" ברחבה שלפני האודיטוריום בחיפה, מתרגשת...

תגובות

פורסם לפני 1 year

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה