הבלוג של ענבל סמט

חופרת עם רישיון

בסדר אלפביתי: אמא גאה מאוד, ארכיאולוגית, חופרת (אמיתי. באדמה), חוקרת, כותבת, מוחקת, מתרגמת, עורכת לשון (שלא מצייתת לכל כללי האקדמיה), פובליציסטית לעת מצוא, פעילה פוליטית/חברתית, קוראת, תרה תמיד אחרי הדבר הבא שיתווסף לרשימה.

עדכונים:

פוסטים: 17

החל מאפריל 2016

יואב ”הצל” אליאסי התפקד לליכוד בעידוד אורן חזן. אפשר להתפלץ ואפשר להתפקד ולהצטרף לשני המאיונים העליונים שזוכים לעצב את דמותה של כנסת ישראל. זאת זכותכם הדמוקרטית. נצלו אותה!

03/08/2016

הצל כבר לא על הבמה. וזה הרבה יותר מפחיד. לאחר סשן קצר של משחק פוליטי מקדים עם הח”כ אורן חזן, יואב ”הצל’ אליאסי התפקד לליכוד, והבטיח להביא חברים. אליאסי מרגיש שהמפלגה מתחילה לסחוב שמאלה (כן, מה ששמעתם), והוא בא לעזרת הקדוש חזן, שאת דמו שופכים.

מה זה אומר? זה אומר שאליאסי ושות’ יהפכו להיות כוח פוליטי משמעותי שיקבע איך ייראו החיים שלנו. התפלצתם? בצדק.

שיטת הממשל הישראלית מלאת פגמים. כל דמוקרטיה היא כזאת. אם הייתם שואלים את אריסטו הוא היה מסביר שזוהי אחת משיטות השלטון הרעות, אבל החברה המערבית בת ימינו רואה בשוויון הקולות ערך מוסרי ומאמצת את הדמוקרטיה על פגמיה.

הבעיה מתחילה כאשר לא כל הקולות נשמעים. וזה בדיוק מה שקורה בישראל, שבה בערך שני אחוזים מבעלי זכות ההצבעה בוחרים באופן ישיר בערך חצי מחברי הכנסת. רק ארבע מהמפלגות בכנסת מאפשרות למתפקדיהן לבחור את רשימת המתמודדים בבחירות דרך פריימריז; ביניהן שתי המפלגות הגדולות: הליכוד והעבודה (שחבריה מהווים רוב בסיעת המחנה הציוני).

לבעלי זכות הבחירה הישראלים שמורה זכות דמוקרטית להצביע פעמיים: פעם אחת, כחברי מפלגה, הם קובעים את הרכב רשימת המפלגה. בפעם השנייה הם נותנים את קולם למפלגה בבחירות הכלליות. למי שמצביע רק בבחירות הכלליות אין השפעה על הרכב הרשימות. הוא מצביע עבור מוצר מוגמר. ישבניהם של חברי הכנסת במפלגות האלה חייבים את מקומם על הכורסה המרופדת במליאה לאותם מתי מעט שבחרו בהם. הם יעשו הרבה למען קבוצות מתפקדים שיבטיחו להם עוד קדנציה נוחה. לכל אזרח מותר להתפקד למפלגה. זה הליך שלוקח שתי דקות ועולה כמו מנת פסטה בבית קפה תלאביבי (לא כולל שירות). 98% מאזרחי המדינה מוותרים על זכותם להשתתף בעיצובן של המפלגות השולטות בחייהם.

את רשימת הליכוד הכתיבו בפריימריז הקודמים כ-53,000 מתפקדים בעלי זכות בחירה. מיודענו חזן, למשל, נכנס לרשימה על כנפיהם של פחות מ-6000 קולות; מיקי זהר עם כ-1900 וירון ”באתי לחזק” מזוז עם 1550. כדמוקרטית, המספרים האלה בלתי נתפסים בעיני.

כמה מצביעים צריך בשביל להכניס אנשים לכנסת (גרף: ליאור מאירי)

כמה מצביעים צריך בשביל להכניס אנשים לכנסת (גרף: ליאור מאירי)

אליאסי, בניגוד לרוב אזרחי המדינה, הבין את המשחק והחליט להצטרף אליו. קריאתו בעמוד הפייסבוק שלו להתפקדות עוקביו לליכוד זכתה, נכון לעכשיו, במעל 260 שיתופים ובקרוב ל-3000 לייקים. אם הוא עצמו אינו מפחיד אתכם מספיק, קראו את התגובות של עוקביו בעמוד. מובטחות לכם דקות של בחילה ובעתה. בעשרים שניות של שיטוט, אספתי עבורכם דוגמאות רנדומליות לאופי השיח ולרמתו. אם האנשים האלה יתפקדו – הם יהיו הקהל הבא שעל קולו ועל אהדתו יריבו חברי הכנסת של הליכוד.

תגובות עוקבים לסטטוסים שהעלה אליאסי בעמוד הפייסבוק.

תגובות עוקבים לסטטוסים שהעלה אליאסי בעמוד הפייסבוק.

אז הצל ירד מקדמת הבמה ועבר למשוך בחוטים מאחורי הקלעים של מפלגת השלטון. זה מפחיד אותי עד אימה, וזה צריך להפחיד גם אתכם. כן, רשימת הליכוד שינתה את פניה. בינה לבין חוקת המפלגה (יש כזאת) אין היום דבר וחצי דבר. לא הדר, לא דמוקרטיה, לא ליברליות ולא שוויון. כדי להחליף את מפלגת השלטון שסרחה תצטרכו לחולל שינויים דמוגרפיים. יש אנשים שישימו ”מחל” במעטפה בלי כל קשר להרכבה הנוכחי של המפלגה ולעמידתה מאחורי ערכיה המוצהרים (היוש, ז’בוטינסקי). כדי לשנות את הרכבה של מפלגת השלטון, ולהחזיר אותה לשפיות, צריך להתפקד אליה, להתאגד ולהצביע בפריימריז של המפלגה. עם המתפקדים יגיעו גם המועמדים הראויים שיוכלו להשיב אל מסדרונות הכנסת והממשלה את השיח הבלתי מתלהם והבלתי גזעני ואת התפיסות הליברליות והאנטי-פאשיסטיות. את רעיון ההתפקדות וההתאגדות כבר אימצו בחום כמה קבוצות של בעלי אינטרסים צרים: אנשי התעשייה האווירית התפקדו בלחצו המתון של האח הגדול, השר חיים כץ; אנשי מנהיגות יהודית, בהנהגת פייגלין, הכניסו לליכוד לא מעט תושבי התנחלויות הדואגים לקהילותיהם ביו”ש; אנשי קבלה לעם, אותם יש המגדירים כת, פקדו אלפי איש והרימו כנס גדול בשנה שעברה שאליו הגיעו חלק משרינו למסע חנופה. עכשיו זה הצל וצבאו החתולי.

אני עצמי שייכת לליכודניקים החדשים: קבוצת מתפקדים שמטרתה להחזיר את השפיות לליכוד ואת המדינה למסלול בטוח יותר. בניגוד לקבוצות הלחץ האחרות, אנחנו מייצגים קהל רחב ואינטרסים רחבים, ואף אחד מאתנו אינו פוליטיקאי או עסקן עם אספירציות לגו’ב פוליטי.

אוי! תאמרו ותעוו את פניכם, אנחנו לא מסוגלים להתפקד למפלגה שמירי רגב ואורן חזן יושבים בה. אבל הפוליטיקאים שלנו הבינו כבר מזמן את מה שרובנו מסרבים להפנים: המפלגות הן סך מי שמרכיב אותן. רוצה להשפיע כח”כ? הצטרף למפלגה שתכניס אותך לכנסת, והשתמש בה כפלטפורמה למימוש האג’נדה שלך: כך יושבים להם נציגי הבית היהודי וש”ס בליכוד (ציפי ”אל תתבוללו” חוטובלי ומיקי ”לא בשבת” זוהר). כך יושב לו איש השמאל המובהק עופר שלח במפלגת ימין (ימין על פי הצהרת מנהיגה, ששינה את תקנון המפלגה כדי להבטיח לעצמו מעמד בלתי מעורער בראשות המפלגה). כך הגיעו סתיו שפיר ומרב מיכאלי (היינו יכולים להישבע שאתן ממרצ) למפלגת העבודה. כך מקפצת לה ציפי לבני, נסיכת הליכוד, מפרח לפרח וממפלגה למפלגה. זהו המשחק הפוליטי בישראל.
צקצקו ככל רצונכם, אבל אם אתם אוהבים את הילדים שלכם כמו שמירי אוהבת את אייל גולן וכמו שהצל אוהב את האריות שלו – התפקדות לליכוד כדי להחזיר את השפיות אל מפלגת השלטון שהולכת ומאבדת את עצמה לדעת (ולוקחת אתה את כל המדינה) היא כנראה הדבר הכי מוסרי שאפשר לעשות היום.

עוד מהבלוג של ענבל סמט

תצוגה מקדימה

להנצחה יש מחיר

בשבועות האחרונים ניסתה משפחתו של רחבעם זאבי לעצור את פרסום תחקירו של עמרי אסנהיים על מעלליו, בין היתר בטענה שהזכות לשם טוב גוברת על חופש הביטוי,...

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

שַׁלַּח אֶת אֲחוֹתִי!

את חג החירות הזה מבלה אישה נוספת כבולה בעבותות חברתיים והלכתיים. בשבוע שעבר נודע כי סרבן הגט עודד גז נעלם. ללא הגט, תיוותר אשתו עגונה. היא לא תוכל להינשא שנית כדת משה וישראל ולא תוכל להביא לעולם ילדים נוספים שלא ייחשבו...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה