הבלוג של ענבל כהן חמו

בגוף הצילום – צילום, אמנות, תרבות

צלמת, יוצרת, מאמנת אישית וגם פעילה חברתית לפעמים. אשתף אתכם באירועי תרבות מעניינים שאפגוש - אפשרות להציץ לחוויות חדשות.

עדכונים:

פוסטים: 138

החל מאוגוסט 2015

השבוע תפתח במוז”א תערוכת צילומי העיתונות הארצית ”עדות מקומית”. הפעם יוצגו גם הצילומים שלי בתערוכה – תיעוד של תהליך ההתאמה המגדרית של בני הטרנסג’נדר

19/12/2018

כבר שנים שאני עוקבת בעניין אחרי התערוכה “עדות מקומית”, שמשלבת צילומי עיתונות מובילים מהארץ ומהעולם יחד עם סדרות צילום אישיות.

גם השנה כמו בשנים קודמות, שלחתי צילומים לתחרות, אך הפעם הצילומים שלי היו אישיים יותר. בשנתיים האחרונות, אני מלווה את בני סטאר בתהליך שינוי מגדרי, והפעם שלחתי צילומים שלוכדים משהו מהדרך שעברנו.

סטאר נולד כנקבה וגדל כילדה, אך לקראת גיל ההתבגרות אפשר היה לראות אצלו מצוקה הולכת וגוברת. בילדים צעירים, אין הבדל גופני בין בנים לבנות, וגם מבחינה חברתית, יש פחות ציפיות מגדריות. גיל ההתבגרות נושא בחובו שינויים גופניים ואת עונת הבת מיצווש, ומעורר את שאלות הזהות לכל מתבגר ועוד יותר מכך למתבגר שהוא על הרצף הטרנסי.

עבור סטאר, זו הייתה תקופה מבולבלת ומלאת מצוקה – משאלות של פמיניסטית לוחמנית – למה בנות לא יכולות לעשות כך או אחרת, עברנו לשאלות של זהות מינית, ומשם לשאלות של זהות מגדרית. חוסר הנוחות הגופני בסממנים הנשיים הצומחים הלך וגדל, ובמקום שיתרגל לגופו המשתנה, הוא חש מצוקה גוברת. לאט לאט חקרנו את הנושא ומצאנו את ההגדרה ג’נדרקוויר (זהות על הרצף בין גבר לאשה), שסטאר חש שהיא מתארת את החוויה שלו. גם אנחנו כהורים (גרושים) חשנו בלבול וקושי להבין את התהליך שהתרחש לנגד עינינו. סטאר מצא שהפתרון למצוקה שהוא חש הוא בשינוי גופני שיאפשר לו להרגיש בתואם עם גופו. הוא ביקש לשנות את שמו, להתחיל לקבל הורמונים, וקצת אחר כך כבר ביקש ניתוח לעיצוב חזה גברי. אלו בקשות לא פשוטות ומפחידות לקבל מהילד שלך. השינויים הם בלתי הפיכים, ובאופן טבעי חששתי מהשינוי ומחוסר האפשרות לחזור אחורה. אבל כאמא, ראיתי גם את המצוקה הגדולה בה הילד שלי נמצא והבנתי שאני צריכה לסמוך עליו ועל הידע שלו על גופו ונפשו. למרות שהאחריות החוקית הייתה אצלי, היה עלי לתת לו לעשות את הבחירות החשובות והקריטיות לעתידו.

סטאר כהן מייד לאחר הניתוח שעבר. צילום: ענבל כהן חמו

סטאר כהן מייד לאחר הניתוח שעבר. צילום: ענבל כהן חמו

למרבה ההקלה, השינויים הפיזיים שיצרו ההורמונים הגבריים שימחו את סטאר מאוד – בעיקר שינוי הקול לנמוך יותר. גם הניתוח שהגענו אליו באמצע הבגרויות של י”א, היה שינוי חיובי והרים את מצב הרוח באופן מיידי.

המרחב הקווירי של סטאר. צילום: ענבל כהן חמו

המרחב הקווירי של סטאר. צילום: ענבל כהן חמו

רק לאחר הניתוח התפניתי גם אני להתבונן בדרך הסוערת שעשינו יחד. כאמנית וצלמת, הדבר הראשון שעשיתי היה לקחת להפנות אליו את המצלמה, דבר שאי אפשר היה לעשות לפני הניתוח. הפניית המבט הובילה לתהליך יצירתי שאיפשר את סדרת הצילומים שהתקבלה לעדות מקומית. כחלק מאותו תהליך גם התחלתי לפסל אובייקטים שמונעים משאלת המגדר ונעים על התפר בין לבין. עבודותיי יוצגו בדצמבר בעוד שנה בגלריה אלפרד, ובתערוכת הבוגרים במדרשה ביולי הקרוב.

סטאר וחלק מיצירותיו. צילום: ענבל כהן חמו

סטאר וחלק מיצירותיו. צילום: ענבל כהן חמו

החשיפה היא לא פשוטה. ההחלטה לחשוף את התהליך בתערוכה, התקבלה בשיתוף עם סטאר, שמבקש להגביר את הנראות הטרנסית. צעד נוסף היה לפני כשבועיים בחדשות ערוץ 2, בכתבה היפה שעשתה עלינו רותי שילוני. אני מקווה כי החשיפה ונראות יקלו במעט את הדרך לבאים אחרינו במהלך הטרנסי.

עדות מקומית היא תערוכה עשירה בתוכן – מומלץ לבקר בה ולראות את הצילומים המרשימים של טובי הצלמים המקצועיים. מתוך כ-7,000 שהוגשו לתחרות נבחרו 170 תצלומים, 7 עבודות וידאו וכן “תמונת השנה” ו”סדרת השנה” – בקטגוריות: חדשות, טבע וסביבה, דת ואמונה, חברה וקהילה, ספורט, אורבניזם ותרבות וסיפור מצולם. הבחירה התבצעה על ידי חבר שופטים באנונימיות מלאה. הרשימה המלאה של הצילומים והזוכים תפורסם בטקס הענקת התעודות מחר (יום ה’), וניתן יהיה לראותה בהמשך באתר עדות מקומית. מוזמנים להגיע לפתיחה או לתערוכה בימים הבאים.

Local Testimony 18 INV - HEB - 7

עדות מקומית 2018

World Press Photo &

מוז”א – מוזיאון ארץ ישראל, תל אביב

אוצר: עמי שטייניץ

21 בדצמבר 2018  עד 2 בפברואר 2019

אתר “עדות מקומית”

עוד מהבלוג של ענבל כהן חמו

תצוגה מקדימה

אנימטורים צעירים מייצגים את ישראל

פסטיבל balkanima בסרביה מאגד סרטי אנימציה מאזור הבלקן ומאירופה, ומציג אוסף סרטים איכותי במיוחד, חלקם עתירי תקציב. השנה הוזמנו מספר סטודנטים מבצלאל להציג את סרטיהם בפסטיבל. הסטודנטים הישראלים התקבלו בחום, השתתפו במפגשי שיח...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

גוונים במחול - תחרות שהיא הפנינג בסוזן דלל

גוונים במחול הוא פרויקט תחרותי הנותן במה ליוצרים בראשית דרכם, בהפקת מרכז סוזן דלל. השנה יועלו במסגרת הפרויקט 10 יצירות חדשות שנוצרו לטובת הפרויקט, בניהולם האומנותי של שרון פרידמן, שלומית פונדמנסקי ואודליה...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

פינפוינט – נשיות וגוף בתערוכה זוגית

שפי בלייר מציגה סדרת צילומים נקייה ומוקפדת, של עבודות שיצרה בפימו. העבודות נראות כהמשך לעבודות קודמות שלה שעסקו באיברי גוף פנימיים. גם כאן כמו בעבודות קודמות שלה אנו נמצאים במרחב לא מוכר, בו קשה לזהות את הדבר המצולם....

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה