הבלוג של המתקצבת

דבי קצב | Debbie Katzav

מומחית לניהול כלכלי אישי / אמא ל- 2 בנים (מהממים כמובן)/ נשואה, סיבוב 2 (מומלץ!)/ פעילה חברתית (מחאת הארנונה, ועד בנין, כיתה, בית ספר...)/ ארגנטינה - ישראל - דר"אפ - ישראל/ עברית. אנגלית. ספרדית מאוהבת באקסל.

עדכונים:

פוסטים: 20

החל מיוני 2015

5 טיפים על ניהול ספקים לעסק העצמאי + בלוגהופ

30/04/2017

אחד מני הכובעים הרבים שכל בעל עסק קטן חייב לחבוש הינו הכובע של “קניין / מנהל רכש”. גם לעסק הפשוט ביותר, זה שלא מנהל מלאי ולא מוכר מוצר פיזי, עדיין יש ספקים, שאותם יש לנהל. בגדול, ספק של העסק הוא כל גוף שאנו משלמים לו, בין אם כל חודש או פעם בתקופה (מלבד מע”מ ומס הכנסה). לדוגמא:

 • עסק שקונים ממנו סחורה למכירה אצלנו או חומרי גלם ליצור הסחורה שלנו
 • רואה החשבון/יועץ המס, יועץ עסקי/שיווקי, שליחים, שירות מענה קולי, תחזוקת ואחסון האתר
 • הבנק/ים (עמלות, ריביות, מסגרת אשראי, דמי כרטיס)
 • סוכן הביטוח/חברות הביטוח
 • תוכנות בהן אנו משתמשים בעסק – CRM, ניהול חשבונות, דיוור וכו’
 • חברות התקשורת הסלולר, האינטרנט, טלפון, טלוויזיה
 • מגזין/עיתון בו יש לנו מנוי
 • בעל הנכס, תאגיד המים, העירייה, חברת חשמל

suppliers - Debbie Katzav 2

איך מנהלים ספקים? הנה 5 טיפים שיעזרו לכם לעשות זאת בצורה יעילה:

 1. רשימה. הכינו רשימה מסודרת של כל הספקים שלכם, כמה אתם משלמים, עבור מה והאם יש תנאים מיוחדים. זה נשמע פשוט וזה אכן לא מאד מסובך, אך שימו לב שאתם מכניסים לרשימה גם ספקים שאיתם אתם בקשר רק לעיתים רחוקות. כדאי לחזור קצת אחורה בנתוני האשראי ו/או עותקי חשבוניות כדי לא להשמיט ספקים.
 2. מעקב. אחדים מהתשלומים לספקים שלנו הינם קבועים ולא משתנים לאורך זמן רב, אך אחרים תלויים בשימוש שלנו או שמשתנים לפי נוסחה מסוימת. לכן, במיוחד ביחס לאלו התלויים בשימוש שלנו, חשוב מאד לבצע מעקב אדוק אחר ההזמנות שבצענו, המחיר לפריט, התשלום והיתרה. כמו כן תמיד תבצעו  את ההזמנות בכתב ובאופן מסודר ולא בעל פה. התנהלות שכזו גם תמנע בלבולים, אי-הבנות ואי-נעימויות.
 3. השוואה. נכון, זה קצת מנג’ס, אך כל כך שווה את ההשקעה: בצעו מדי תקופה השוואת מחירים בין הספק שלכם לספקים אלטרנטיביים באותו תחום. גם אם אין לכם רצון אמיתי לעזוב את הספק הנוכחי, זה ייתן לכם בהירות לגבי המחירים בשוק כמו גם לגבי פרמטרים אחרים שעשויים להיות חשובים לכם (איכות, שירות, חדשנות, נוחות וכו’), ואשר יכולים לשמש אתכם לביצוע השלב הבא (ראו טיפ 4). כדי לבצע את ההשוואה, יש להבין קודם כל על מה בדיוק אתם משלמים, אז פיתחו את החשבונות ובדקו זאת לעומק, לפני שמשווים לספקים אחרים.
 4. משא ומתן. אחרי שהבנתם מה וכמה אתם משלמים היום ומה האלטרנטיבות, זה הזמן לניהול מו”מ מול הספק הנוכחי כדי לשפר תנאים. אך אל תלכו “ראש בקיר”: יתכן ויש סיבה לגיטימית והגיונית למחיר היותר גבוה שלו, ושווה לכם להישאר איתו בכל זאת. סביר להניח שעצם העובדה שהספק יודע שאתם עם אצבע על הדופק, יגרום לו להתנהל אתכם בעדינות בעתיד במידה וירצה להעלות מחירים. לגבי ספקים “ממשלתיים” כגון חברת חשמל, תאגיד המים והעירייה: נכון שאין מקום למשא ומתן מול אלו. אבל, יתכן ויש הנחות מסוימות המגיעות לכם, שלא ידעתן עליהן ולא ניצלתם.
 5. ויתור. אחרי שעשיתם את התהליך הזה או אפילו רק את חלקו, סביר להניח שתגיעו למסקנה שאתם יכולים לוותר על שירותים מסוימים, במידה והשימוש בהם לא מצדיק את התשלום. זה יכול להיות תשלום על תכנה מסוימת, מנוי כלשהו או פשוט הפחתה של שימוש שיפחית גם העלות (לדוגמא תשלום על נפח גלישה גדול מאד כאשר בפועל משתמשים באחוז קטן ממנו).

 

 אמנם מדובר בספקים, ואתם כאן בצד של הלקוח, אך רבים מהספקים הללו הינם בעצם גם שותפים שלכם לדרך, ועשויים להיות גורמים קריטיים להצלחה העסקית שלכם ולהנאה שלכם מהדרך. לכן זכרו להתייחס אליהם קודם כל כבני אדם ורק אחר כך כספקים.

פוסט זה נכתב לכבוד יום העצמאות וכחלק מ”בלוג הופ” שיצרתי עם חברותי, מהמובילות בתחום כלכלת המשפחה בארץ.
כל אחת כתבה פוסט בבלוג שלה המתמקד בטיפ אחר הקשור לניהול הכספי של עסק עצמאי. עכשיו שסיימתם לקרוא את שלי, אתם מוזמנים לעשות “הופ” (לדלג) מכאן לפוסט של רותי/איה/ענת, וממנו תמצאו קישורים לפוסטים של כל השאר.

איה תמרי : מפרידים רשויות – חשבון בנק נפרד לבית וגם לעסק

ענת צלניקרהגדלת הכנסה בעסק – למה, כמה ואיך? 

רותי שרון : 5 טיפים לתכנון וניהול תקציב בעסק הקטן

 

עוד מהבלוג של המתקצבת

Thumbnail

הטרנד החם והחכם בקניית בגדים - להתרגש ולהתחדש בלי להתרושש

האסוציאציות למילה "תקציב" הן בדרך כלל למושגים רציונליים מאד – סדר, שליטה, רשימות. אבל בפועל תקציב הינו גם רגשי ביותר. תמהיל ההוצאות שלנו משקף את הערכים שלנו, את החינוך שקיבלנו בבית, את הדרכים שאנו מאמצים לעצמו על מנת לטפל...

תגובות

פורסם לפני 5 years
Thumbnail

קניות, קניות... בכל מחיר?

לפני זמן מה הגיעה אלי לקוחה לליווי כלכלי, ביקשה שאעזור לה לעשות סדר בהוצאות ובהכנסות וגם בנכסים הפיננסיים שלה. תוך כדי בניית המאזן שלה זיהיתי שיש סבירות גבוהה מאד שהיא מכורה לשופינג. החשד שלי התעורר כאשר זיהיתי הוצאות...

Thumbnail

איך לעבור את החופש הגדול בכיף ובלי להתרושש

"האמת היא, שאני מפחדת מהחופש באוגוסט" היא אומרת ליעל במפגש בינן. "מפחדת להיות עם שלושתם כל כך הרבה זמן. מה אני אעשה איתם? איך אני אתמודד?" השינוי הקיצוני בין היות הילדים במסגרות...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים