הבלוג של ענת שפירא-לביא

די לחינוך

כותבת תוכן, סופרת, עורכת, מרצה ומנחת סדנאות. ד"ר לספרות עברית. אמא ל-5. מחברת הספרים: חז"ל עכשיו, אמא מניקה ו-מדרש עשרת הדיברות. כותבת כאן בעיקר על חינוך, הורות וספרים. יש לי גם בלוג על כתיבה (מילים שענת: anatshapiralavi.com) ובלוג... +עוד

כותבת תוכן, סופרת, עורכת, מרצה ומנחת סדנאות. ד"ר לספרות עברית. אמא ל-5. מחברת הספרים: חז"ל עכשיו, אמא מניקה ו-מדרש עשרת הדיברות. כותבת כאן בעיקר על חינוך, הורות וספרים. יש לי גם בלוג על כתיבה (מילים שענת: anatshapiralavi.com) ובלוג על ריצה (אמא רצה: momisrunning.com) מוזמנים לעקוב אחרי גם בפינטרסט, ביוטיוב ובפייסבוק: Anat Shapira Lavi ובאינסטגרם anatshapira42

עדכונים:

פוסטים: 314

החל מספטמבר 2011

בעקבות כנס של עמותת ויקימדיה ישראל

03/06/2013

אתמול השתתפתי בכנס של עמותת ויקימדיה-ישראל, סביב שאלת השתתפותן הדלה של נשים בכתיבת ערכים בוויקיפדיה. ארבע סיבות שבו ועלו בכל ההרצאות:

1. טכנופוביה

באופן יחסי לגברים, נשים נרתעות יותר מההיבט הטכנולוגי שכרוך בכתיבה בוויקיפדיה. הטיעון זכה למחאה מצד הקהל, שכלל בעיקר נשים שמן הסתם לא מתאימות להגדרה הזו, מאחר וטרחו ובאו לכנס. בדקתי את העניין הטכנולוגי: בהשוואה לניהול בלוג בוורדפרס הממשק הוויקיפדי אכן הרבה פחות מסביר פנים. ובכל זאת, אותי הטיעון הזה לא שכנע. כל אישה שתרצה לכתוב תתגבר על הצד הטכני די בקלות.

2. זמן פנוי

מחקרים מראים שלנשים יש פחות זמן פנוי (שוב, באופן יחסי לגברים באותם הגילאים), ומכיוון שהכתיבה בוויקיפדיה דורשת זמן ופניות הן מוותרות. גם הטיעון הזה בעייתי. כפי שציינה באחד הפאנלים רונית הבר, העורכת הראשית של סלונה, כ- 6000 בלוגים פעילים היום במגזין. רובם נכתבים בידי בלוגריות. כלומר: יש לנו זמן לכתוב! השאלה היא למה אנחנו בוחרות לכתוב בלוג ולא נהיות ויקיפדִיות (ויקיפֶד = משתמש פעיל שתורם לוויקיפדיה מעבר לתיקון קל פה ושם).

3. ביטחון עצמי

נשים נוטות לסמוך על עצמן פחות ומתלבטות הרבה עד שהן מביעות עמדה סמכותית (מה שנדרש בכתיבת ערך אנציקלופדי). מחקרים מראים שנשים עונות ביתר קלות את התשובה לא יודעת, בעוד גברים כמעט אף פעם לא יבחרו בה. בבדיקת הפעילות של נשים בוויקיפדיה, הסתבר שהן נוטות יותר לתקן, לשפר ולערוך ערכים קיימים, ופחות יוצרות ערכים חדשים בעצמן. שוב, גם זה טיעון בעייתי: מי שקורא את הבלוגים בסלונה נתקל במאות נשים אסרטיביות ובטוחות בעצמן, שלא מהססות להביע את דעותיהן הנחרצות בשלל נושאים.

4. אווירת השיח בוויקיפדיה

תמיד חשבתי שכל אחד יכול לכתוב מה שהוא רוצה בוויקיפדיה ולתקן דברים שכתבו אחרים. הידע נוצר על ידי חוכמת ההמונים ועבורם. אבל בכנס גיליתי שהאנציקלופדיה החופשית היא לא באמת עד כדי כך חופשית. יש עורכים ותיקים שיש להם זכויות יתר בהשוואה למשתמשים חדשים, ויש המון כללי כתיבה ונהלים, כתובים ובלתי כתובים, לגבי מה שראוי או לא ראוי להיכתב, איך ולמה.

על כל ערך חדש או עדכון ערך קיים בוויקיפדיה עוברים כמה עורכים מתנדבים, ומחליטים האם השינוי שהכנסתם יישאר או לא. לכל ערך יש דף שיחה משלו, שבו מתנהלים ויכוחים ודיונים בקשר אליו. וזו אולי הבעיה האמתית של ויקיפדיה: מעדותם של הוויקיפדים עצמם, השיח המתנהל מאחורי הקלעים של הערכים היפים שכולנו קוראים כמעט מדי יום, הוא שיח כוחני, לעתים אפילו אלים.

אנשים עשויים להשקיע שעות וימים בכתיבת ערך בתחום מומחיותם או תחביבם, ואז יבוא מישהו ופשוט ימחק להם אותו, בשל עבירה טכנית כזו או אחרת על הנהלים (זכויות יוצרים, אופן הציטוט), או בגלל שהוא חושב שהערך שהכניסו כלל אינו ראוי להיות ערך בוויקיפדיה. הדיון בין העורכים והכותבים, אנונימיים ברובם, לגבי שאלות מהותיות ביחס לאופן הצגת העובדות, מגיע פעמים רבות לניסוחים בוטים. באופן כללי אין אווירת פרגון, והקונפליקטים לעתים נגררים ונמשכים זמן רב.

האווירה הזו מרתיעה נשים ומרחיקה אותן מהשיח. הן מרגישות שאין להן מקום בקהילה הזו. הפמיניסטיות הראשונות נהגו לומר שההיסטוריה האנושית הכתובה בספרים לא לחינם נקראת History, שהרי היא באמת His-Story. הקול הנשי היה מושתק במשך אלפי שנים, וכדי לחשוף אותו מחדש עלינו ליצור גם את ה-Her-Story. ויקיפדיה היא היום אחד האתרים המובילים בעולם מבחינת מספר משתמשים ומהווה מקור מידע ראשוני ומשפיע ביותר על תודעת מיליוני אנשים. יש לקוות שככל שיותר נשים יצטרפו לקהילת הכותבות והעורכות שלה, השיח בה ישתנה לטובה.

עוד מהבלוג של ענת שפירא-לביא

תצוגה מקדימה

מימון המונים למתחילים

אם יש לכם חלום, אבל אין לכם אמצעים כספיים כדי להוציא אותו לפועל - אולי עבר לכם בראש הרעיון לנסות ולממן את הפרויקט בעזרת אתרים של מימון המונים כגון...

תצוגה מקדימה

אופטימיות היא שם המשחק: ביקור בכנס ערי חינוך

קן רובינסון, סוגטה מיטרה ויעקב הכט נפגשו אתמול בתל-אביב. וזאת לא התחלה של בדיחה. בשביל מי שמתעניין בחדשנות חינוכית המשפט הזה שווה למשהו כמו: אתמול הייתי באיחוד של הביטלס. זה גם מסביר את העובדה שהפוסט הזה יהיה ארוך מהרגיל....

תצוגה מקדימה

אושר - לא מה שחשבתן

יש משהו קצת מעצבן בקשר לספרים מז'אנר העזרה העצמית. מצד אחד, ברור שכל מי שכותב ספר כזה כבר הצליח במידה כזו או אחרת לעזור לעצמו - אחרת לא היה כותב על זה ספר. מצד שני, כל מי שקורא ספר כזה עושה את זה מפני שהוא ממש ממש מחפש עזרה....

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה