הבלוג של ענת שפירא-לביא

די לחינוך

כותבת תוכן, סופרת, עורכת, מרצה ומנחת סדנאות. ד"ר לספרות עברית. אמא ל-5. מחברת הספרים: חז"ל עכשיו, אמא מניקה ו-מדרש עשרת הדיברות. כותבת כאן בעיקר על חינוך, הורות וספרים. יש לי גם בלוג על כתיבה (מילים שענת: anatshapiralavi.com) ובלוג... +עוד

כותבת תוכן, סופרת, עורכת, מרצה ומנחת סדנאות. ד"ר לספרות עברית. אמא ל-5. מחברת הספרים: חז"ל עכשיו, אמא מניקה ו-מדרש עשרת הדיברות. כותבת כאן בעיקר על חינוך, הורות וספרים. יש לי גם בלוג על כתיבה (מילים שענת: anatshapiralavi.com) ובלוג על ריצה (אמא רצה: momisrunning.com) מוזמנים לעקוב אחרי גם בפינטרסט, ביוטיוב ובפייסבוק: Anat Shapira Lavi ובאינסטגרם anatshapira42

עדכונים:

פוסטים: 318

החל מספטמבר 2011

שבעה שקרים נפוצים לגבי הנהגת תלבושת אחידה בבתי הספר.

19/08/2012

“התלבושת האחידה היא ביטוי חיצוני לתפיסה חינוכית-ערכית שבבסיסה עומדים ערכי השוויון, הצניעות, השייכות הקהילתית והאחווה. מטרתה – העמקת ערכים אלו והקלה על הנטל הכלכלי המוטל על ההורים. התלבושת האחידה תורמת לקידום אקלים בית-ספרי מיטבי ולהקטנת הנראות של פערים כלכליים במוסד החינוכי.” (סעיף 1.3 בחוזר מנכ”ל 2.4-7 של משרד החינוך).

גיבוב המילים המתקתק הזה מכיל בתוכו את רוב השקרים שמנסים למכור לנו הפקידים מטעמו של רודן-החינוך. בואו נראה מה קורה באמת, ונפריך את השקרים אחד אחד:

1. תלבושת אחידה חוסכת לנו כסף

שקר. בנוסף לבגדים הרגילים שתצטרכו לקנות להם לקיץ ולחורף, תאלצו לרכוש עוד כ- 10 חולצות קצרות וכ- 5 קפוצ’ונים או סווטצ’רטים ארוכים שאי אפשר להשתמש בהם בשום מקום חוץ מאשר בתוך בית הסוהר. כמה דקות אחרי הצלצול הם ממהרים הביתה, פושטים את מדי הכלא ומחליפים לבגדים רגילים. המשמעות העיקרית: כפל כביסה.

2. תלבושת אחידה תורמת לטישטוש הפערים הכלכליים בין התלמידים

שקר בריבוע. מכיוון שברוב בתי הסוהר מדובר בחולצת בי”ס ולא בתלבושת שלמה, הפערים פשוט זזים טיפה למטה – לג’ינס, לנעלי הספורט וכו’. חדות העין גם ישימו לב לכך שיש כאלה שההורים הסכימו לקנות להם חולצות טריקו יקרות של פירמות נחשבות, לעומת האחרים שנאלצו לקנות חולצות זולות. כך שבעצם השיטה הזו רק מדגישה עוד יותר את הפערים.

3. תלבושת אחידה מצמצמת את הרדיפה אחרי מותגים

קישקוש. ארבע או חמש שעות שבהן הילדים נאלצים לשהות בין החומות לא משפיעות כהוא זה על רדיפת המותגים שמתנהלת בשאר שעות היום. רוצים לצמצם רדיפת מותגים? תנו דוגמא אישית בעצמכם והפסיקו לקנות אותם. המותגים, אגב, משפיעים גם על קניית תיק וקלמר. האם גם בכך עומד להתערב רודן-החינוך? או שבזה הוא עדיין מוכן לסמוך עלינו, ההורים?

4. תלבושת אחידה מחזקת את תחושת השייכות של התלמידים לביה”ס

קישקוש מקושקש. חולצת ביה”ס היחידה שהילדים הולכים איתה גם מחוץ לכותלי המוסד היא חולצת סיום ביה”ס – חולצת מחזור של כיתה ו’ או יב’. זו החולצה שמסמלת יותר מכל את יציאתם לחופשי ואת הרצון שלהם לא להשתייך למקום ההוא. בניגוד לתלבושת הרשמית, שאותה עיצבו המבוגרים, את חולצת המחזור לרוב מעצבים הילדים עצמם ומופיעים עליה משפטים שמבטאים את שמחת הפרידה (“אתם עוד תתגעגעו אלינו”, “שלום ולא להתראות”, “מחזור מ”ב פורש כנפיים”).

5. תלבושת אחידה חוסכת זמן התלבשות בבוקר

שקר. יש ילדים שמתלבשים מהר ואחרים שמתלבשים לאט. ויש גם מבוגרים משני הסוגים האלה, אגב. אלה שחייבים לעמוד שעה מול המראה יעשו זאת גם אם יש להם ארון מלא חולצות בי”ס זהות (אמא, הצבע הזה בא עליי טוב לדעתך? ואיך זה עם הג’ינס הזה? ועם הנעליים?). רוצים שזה ייקח פחות זמן? חייבו אותם למדוד בלילה ולהכין ערמה מסודרת של בגדים לבוקר ליד המיטה. או לחילופין: העירו אותם מוקדם יותר. נכון, זה דורש אסרטיביות וסמכות הורית. לא קל.

6. תלבושת אחידה יוצרת אווירה של סדר ומשמעת בביה”ס

אחד מהשקרים המביכים ביותר. קודם כל, האם זהו קנה המידה למוסד חינוכי טוב? סדר ומשמעת? אני אישית הייתי מעדיפה שבתי הספר יעסקו בטיפוח חברות, אמפטיה וסקרנות. סדר-ומשמעת מתאימים יותר לבתי סוהר ולמחנות צבא. אבל נחזור לעניין התלבושת: העובדה שכל התלמידים לבושים בצורה דומה דווקא יוצרת תחושה של בלגן – לך תדע מי הוא מי… הרגע הייתה פה ילדה עם חולצה אדומה שרצתה אישור מהמזכירות, אבל איפה היא? יש כל כך הרבה כאלה בחצר, איך נדע? השלב הבלתי-נמנע הבא: למספר אותם כמו במוסדות הנ”ל. אבל איפה יחייבו אותנו לתפור את המספר האישי? על השרוול? על הכתף? אולי קעקוע נחמד?

7. תלבושת אחידה תורמת לשיוויון באופן כללי

השקר הגדול מכולם. בני האדם אינם שווים. כל אחד הוא יחיד ומיוחד. התלבושת האחידה רק מדגישה את ההבדלים הללו. ילדים שמנים מרגישים נורא בחולצת הטריקו הזו. גם ילדים רזים במיוחד מרגישים שהיא מבליטה את מה שהם מעדיפים לטשטש. ומה עם בנות שהתחילו להתפתח? תאמינו לי שהן היו מעדיפות ללבוש משהו אחר. התלבושת האחידה מבליטה בדיוק למי כבר יש ציצי ולמי עדיין לא, למי יותר ולמי פחות. מי כמוכם המבוגרים יודע שיש גיזרות שמחמיאות לכם ויש אחרות שלעולם לא תסכימו ללבוש. המורים והמורות בבית הסוהר יודעים זאת גם, כמובן, אבל אותם זה לא ממש מעניין, שהרי הם לא מחוייבים להגיע עם תלבושת אחידה. דוגמא אישית כבר אמרנו?

ולסיום, יש מילה קטנה נוספת שמופיעה בחוזר המנכ”ל: צניעות. התלבושת האחידה מעודדת צניעות. כלומר: בית הספר שלכם, שמוכן לקבל את תשלומי ההורים שלכם בשמחה, לא ממש סומך עליכם, ההורים, שתשלחו את הילדים אליהם בלבוש מכובד. אתם, מן הסתם, אינכם צנועים מספיק. אל תדאגו – רודן החינוך כבר ידאג לכך שהדור הבא יהיה צנוע ומהוגן כמו שצריך.

שתהיה שנת לימודים פורייה ומוצלחת!

תלבושת אחידה

עוד מהבלוג של ענת שפירא-לביא

תצוגה מקדימה

מימון המונים למתחילים

אם יש לכם חלום, אבל אין לכם אמצעים כספיים כדי להוציא אותו לפועל - אולי עבר לכם בראש הרעיון לנסות ולממן את הפרויקט בעזרת אתרים של מימון המונים כגון...

תצוגה מקדימה

אופטימיות היא שם המשחק: ביקור בכנס ערי חינוך

קן רובינסון, סוגטה מיטרה ויעקב הכט נפגשו אתמול בתל-אביב. וזאת לא התחלה של בדיחה. בשביל מי שמתעניין בחדשנות חינוכית המשפט הזה שווה למשהו כמו: אתמול הייתי באיחוד של הביטלס. זה גם מסביר את העובדה שהפוסט הזה יהיה ארוך מהרגיל....

תצוגה מקדימה

אושר - לא מה שחשבתן

יש משהו קצת מעצבן בקשר לספרים מז'אנר העזרה העצמית. מצד אחד, ברור שכל מי שכותב ספר כזה כבר הצליח במידה כזו או אחרת לעזור לעצמו - אחרת לא היה כותב על זה ספר. מצד שני, כל מי שקורא ספר כזה עושה את זה מפני שהוא ממש ממש מחפש עזרה....

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה