הבלוג של ח''כ ד''ר עליזה לביא

עליזה לביא

ד"ר עליזה לביא, חברת כנסת מטעם ''ש עתיד'' ויו''ר הועדה לקידום מעמד האישה ושוויון מגדרי, היא מרצה בכירה לתקשורת בבית הספר לתקשורת באוניברסיטת בר-אילן (חל''ת) וסופרת. מחקריה עוסקים בתקשורת, ברב-תרבותיות ובמקומן של נשים ביהדות,... +עוד

ד"ר עליזה לביא, חברת כנסת מטעם ''ש עתיד'' ויו''ר הועדה לקידום מעמד האישה ושוויון מגדרי, היא מרצה בכירה לתקשורת בבית הספר לתקשורת באוניברסיטת בר-אילן (חל''ת) וסופרת. מחקריה עוסקים בתקשורת, ברב-תרבותיות ובמקומן של נשים ביהדות, ואילו פעילותה הציבורית מתמקדת בנושאי חברה, מגדר ותרבות יהודית. עליזה היא מהדמויות הבולטות בשיח התרבותי-יהודי בישראל והיא חוקרת-יוצרת המבקשת לחלץ מהעבר תשובות לכאן ולעכשיו ולהביאן למרחב הציבורי.

עדכונים:

פוסטים: 6

החל מינואר 2012

דווקא מבתי הקברות יכולה לצאת בשורת החיים להרמוניה, לסובלנות ולכבוד הדדי. בנושאן הספד המכבד את כבוד יקירן שנפטר, בבחינת “פיה פתחה בחכמה ותורת חסד על לשונה”, יחזרו הנשים לתפוס את מקומן הראוי במרכז ההוויה המשפחתית, הקהילתית והחברתית.

05/01/2012

טוב עשה שר הדתות, יעקב מרגי, כאשר אימץ את חוות דעת הקובעת, כי אין מניעה שנשים ישאו הספדים במהלך לוויות. אך זה אינו סוף פסוק. ראוי לקבוע, שמילוי הוראה זו יהיה תנאי להענקת רישיון למתן שירותי קבורה. חובה על כולנו לבדוק, לדווח ולסייע בזמן אמת. משום שאם ההוראה לא תיאכף בצורה מיידית, פסקנית ומלאה – אין לה כל משמעות.
בעיצומה של הסערה הציבורית סביב הדרת נשים, עשה מרגי מעשה ראוי. לא עוד דיבור של מחאה או נזיפה, לא עוד מעשה סמלי, אלא מעשה המבטא את הרוח האמיתית של היהדות, קובע עובדות בשטח ומעביר מסר ברור לכל מי שנוקט בדרכי ההקצנה הדתית, שאין זו הדרך הנכונה לחיים משותפים בין חלקי האוכלוסייה הזקוקים לשירותי הרבנות.
נשיאת הספדים הייתה אחת הסוגיות הראשונות אך הנשכחות של הדרת נשים. חרף ההנחיות הברורות של מועצת הרבנות הראשית והחלטת בג”ץ, ובניגוד לערכי השוויון וחופש הביטוי, בכמה ערים מנועות הבנות והנשים מלשאת את דבריהן. מי שמנע זאת מהן, הם רבנים אחדים המקבלים משכורות מהמדינה אך פועלים בניגוד לחוקיה, ערכיה ומוסדותיה. הם סבורים שהחסד האחרון עם המת, חסד של אמת, הוא למנוע דברי הספד לעילוי נשמתו, היוצאים מן הלב של קרובותיו.
אין כל סיבה, לא הלכתית ולא אחרת, למנוע מנשים להספיד את יקיריהן, ולפגוע בהן ברגעים הקשים ביותר, עת מורד קרובן אלי קבר. בידינו מקורות רבים, לאורך מאות שנים, מהם ניתן ללמוד שנשים ספדו בבתי הקברות, וגם בנוכחות רבני קהילות וגדולי הדור. הנוהג הפסול הנוכחי נובע כנראה מתפיסה מעוותת, לפיה המרחב הציבורי בכל היבטיו שייך בלעדית לגברים. לגישה זו, נשים אמורות להגיע לבית הקברות כאבלות דוממות, או רק לאחר 120.
לכן ה”איסור” על נשים להספיד הוא כל כך משמעותי: משום שהוא מבטא במדויק את מה שאמר אלכסנדר ינאי לשלומציון – המלכה שאיש מגדולי ישראל בימי בית שני לא התנגד לשלטונה – על אותם צבועים העושים מעשה כזמרי ומבקשים שכר כפינחס. קנאות המתיימרת להיות לשם שמים, אך למעשה אינה אלא הלבנת פנים ברבים, אינה אלא עבירה על מצות “ואהבת לרעך כמוך”, אינה אלא ביזוי כבוד המת.
דווקא מבתי הקברות יכולה לצאת בשורת החיים להרמוניה, לסובלנות ולכבוד הדדי. בנושאן הספד המכבד את כבוד יקירן שנפטר, בבחינת “פיה פתחה בחכמה ותורת חסד על לשונה”, יחזרו הנשים לתפוס את מקומן הראוי במרכז ההוויה המשפחתית, הקהילתית והחברתית.

עוד מהבלוג של ח''כ ד''ר עליזה לביא

ביטול חזקת הגיל הרך במשמורת ילדים – צעד שוויוני מוצדק או פגיעה בנשים ובילדים?

על פניו, ביטול "חזקת הגיל הרך" – הקובעת שבמקרה של גירושים, המשמורת על ילדים עד גיל שש ניתנת אוטומטית לאם – הוא צעד מתבקש. הרי לא סביר שגורלם של ילדים ייחרץ ב"טייס אוטומטי" של חזקות, מבלי לבחון בכל מקרה לגופו את טובת הילד. אם...

תגובות

פורסם לפני 8 years

דאגי לבריאותך – שוב שכחו אותך

עליזה לביא מתי לאחרונה נבדקת בדיקת פאפ? האם את מבקשת מרופא הנשים שלך להיבדק אחת לשלוש שנים? האם רשום לפנייך מתי נבדקת לאחרונה? האם הרופא/ה שלך הציעו לך אי פעם להיבדק? האם שלחו אותך לממוגרפיה? לבדיקת צפיפות עצם? האם יש לך...

תגובות

פורסם לפני 6 years

לחדד את התקווה

"בימים ההם אין מלך בישראל, איש הישר בעיניו יעשה" – פסוק מפורסם, החותם את ספר שופטים והפך לשגור על לשונם של רבים. מקריאה לעומקו של התיאור המופיע בפרקים הקודמים לפסוק, למדים שלא מדובר באנרכיה במישור האישי, אלא בשבטיות; לא...

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה