הבלוג של יעל אוריאלי

יעל אוריאלי -חיה בצבע

יעל אוריאלי בת 40, אמא לשניים. מומחית שיווק באינטרנט ורשתות חברתיות. בעלת המותג Dolls 'n' All מפיחה חיים בציורי הילדים הופכת אותם לבובות בתלת מימד.

עדכונים:

פוסטים: 72

החל מינואר 2012

סיפורו של “פרוזאק בייבי”, של הוריו ובני משפחתו, מבוסס על המחקרים העדכניים ביותר ומטרתו להביא לידיעת הציבור, בדרך ספרותית, את האמת הרפואית; לגרום לנשים בהיריון להתייעץ עם רופאים מומחים בנושא תרופות בהיריון, להמעיט מהן חרדות מיותרות, לסייע להן להימנע מ”עצות סבתא” ולאפשר לעובּרים להתפתח ולהיוולד כתינוקות בריאים ושלמים.

04/06/2013

מזל טוב! את בהריון ראשון- סיפרתם להורים? בהצלחה:-)
יש לך בחילה? תשתי לימון,תאכלי קוביות קרח, אל תאכלי מטוגן. כואב לך הראש? תחכי שזה יעבור, אל תקחי אקמול זה מסוכן!. אם זה נשמע לך מוכר את בחברה טובה!

לפני כמה שבועות נחת אצלי הספר פרוזאק בייבי- מאד שמחתי, הרגשתי כאילו כתבו אותו עליי, על החוויות מההריון האחרון שלי..הוא מדבר על נושא כל כך חשוב, אותו חוות הרבה בחורות אבל “אסור” לדבר עליו..הריון עם תרופות נגד דיכאון וחרדה..אם הייתן יודעות כמה בחורות כאלו יש, רובן מתביישות בזה.

“פרוזאק בייבי” הוא נובלה ספרותית מקורית ומפתיעה, המסופרת מנקודת מבט ייחודית ושנונה של עובר ברחם אמו, אשר מגלה לחרדתו כי היא שוקלת לבצע הפלה.

נקודת המבט המיוחדת של העובר, גיבור הספר, מעניקה לו יתרונות רבים על פני המבוגרים החיים בסביבתו הקרובה, בעולם שמחוץ לטריטוריה הבלעדית שלו ברחם אמו.  המבוגרים אינם יודעים עליו דבר בעוד הוא עֵד סמוי לסודותיהם הכמוסים והאינטימיים ביותר, שומע ויודע גם את מה שהם אינם יודעים על עצמם. הוא מבקר ומוכיח אותם, מלגלג עליהם בעת הצורך וגם חושד בהם ופוחד מהם. הוא מודע לכך שקיומו ועתידו תלויים בחסדם וביכולת שלהם להתגבר על בּוּרוּת ועל דעות קדומות.

“אמא של שירלי צלצלה. לא הצלחתי להבין מה היא אמרה, אבל שירלי הייתה מאד נסערת ומדוכאת. השחיה ביניהן הייתה קשורה איכשהו לתרופה שהיא לוקחת. נאלצתי להמתין עד שתום חזר הביתה כדי לשמוע את הסיפור המלא. הסתבר שאמא של שירלי אמרה לה שתרופות יכולות לגרום לנזקים חמורים לתינוקות ברחם ושהיא קראה על זה בדיוק אתמול בעיתון “לאשה”. היה כתוב שם שישנן תרופות שיכולות לגרום לתינוקות להיוולד בלי ידיין או בלי רגליים ואפילו בלי מוח. אבל לי דווקא יש ידיים, יש לי רגליים וגם את כל האתבעות! בקשר למוח? עובדה! אני שומע, אני מבין זה המוח לא?”


עולמם של המבוגרים נראה בעיניו קטנוני, מסוכסך, מלא בּוּרוּת ופחדים קמאיים, המביאים אותם להסיק מסקנות שגויות. הם מוצגים על ידו, לעִתים, באור נלעג ומגוחך משום שהם חסרי אונים, חלשים, לא מעודכנים, נמהרים ונוטים להיות ניזונים מ”עצות סבתא” מיושנות ופרימיטיביות.

“היום היה לנו ביקור של דודה אילנה אחות שלסבתא. זו הפעם הראשונה שהיא פגשה את אבא. בהתחלה היא נשמעה מנומסת התעניינה בשלומם ושאלה את אמא איך היא מרגישה….”"פתאם היא אמרה לאמא” תחשבי טוב שירלי על מה שאת עושה. זו החלטה גורלית. אם יוולד לך תינוק פגום, חירש או עיוור,או אולי פגוע מוח, כל החיים זה יישב לך על המצפון.”…

“התייעצנו עם מיטב המומחים במרפאת סיכון-אם ואמרו לנו שפרוזר היא תרופה שאיננה פוגעת בהתפתחות התינוק.. “נו אז אמרו”, ענתה לו דודה אילנה.
נשמעת לכן מוכרת הסיטואציה הזאת? אתן לא היחידות, כל יום הרבה נשים בהריון מדוכאות ע”י אמהות, דודות וחברות שמתוך בורות (ודאגה אמיתית) מכניסות בנו את הפחדים שלהן.

העובר מעוצב כדמות עגולה ומתפתחת, דמות של מספר המודע היטב למגבלותיו. למרות שהוא צף כדג באקווריום מי-השפיר של אמו ונעדר כל אפשרות של תקשורת ממשית עם סביבתו, חוש השמיעה שלו מפותח היטב והוא שומע ומבין את המתרחש סביבו. מאחר ויש לו יכולת לוגית להקיש היקשים, הוא משכיל להסיק את המסקנות הנכונות הרבה לפני המבוגרים בהם תלוי קיומו. הוא ערני ונבון, ניחן בתפיסה מהירה, בחכמת-חיים אינטואיטיבית, בסקרנות בלתי-נלאית, ברגישות רבה ובחוש הומור.

“אתמול אמא אמרה לאבא” מזל שבוטן לא שומע את כל החרדות האלה ואת כל הקישקושים וההפחדות. זה בטח היה מלחיץ אותו נורא! איך להגיד לך את זה אמא, כשהפה שלי מלא מים? אני שומע כל מילה. וכשאת לחוצה- גם אני לחוץ, וכשאת רגועה אני רגוע.”


את ההריון עם הבת השניה שלי עברתי אחרי שחוויותי טראומה אישית גדולה וסבלתי מפוסט טראומ. שרדתי אותו בזכות כדורים נגד דיכאון וחרדה.
ההריון עבר במצב רוח נהדר, לרגע לא חששתי מתופעות הלוואי של הכדורים או מנזקים כי התייעצתי ר-ק עם מומחים בתחום, ולא עם רופאי אליל, רבנים או סתם דעתו של מישהו שהוא לא בר-סמכא.

בעייני הספר הוא חובה! לכל בחורה שנמצאת בהריון הראשון שלה, או נוטלת תרופות. הוא כתוב בצורה הומוריסטית, משעשעת. כל מי שתקרא אותו תחייך ותגיד, “היי הוא כתוב בדיוק עליי”.

אז אם יש לך אחות, חברה, בת דודה שנמצאת בהריון, פנקי אותה עם הספר.

יעל אוריאלי

על המחבר

גידי קורן, אחד הישראלים המצליחים בעולם, הוא פרופסור לרפואת ילדים ומומחה לפרמקולוגיה קלינית ולטוקסיקולוגיה (תורת התרופות והרעלים). מאז שנת 1986 הוא חבר בכיר בסגל בית החולים   ”Sick Kids”ובאוניברסיטת טורונטו. הוא ממלא תפקידי מפתח בארגונים מדעיים קנדיים ובינלאומיים ומרצה תדיר באוניברסיטאות וכנסים רפואיים ברחבי העולם. בעל קתדרת מחקר באוניברסיטת אונטאריו המערבית.

פרופ’ קורן הוא המייסד והמנהל של תכנית Motherisk – קבוצת המחקר הגדולה בעולם לחקר השפעתן של תרופות בהיריון על היילוד. התוכנית זוכה למוניטין בינלאומי ופרסים, ורופאים מיותר מחמישים מדינות התמחו בה. ביניהם כשלושים רופאים ישראליים. בימים אלה שוקד פרופ’ קורן על הבאת התוכנית לאוניברסיטת ת”א בזכות תרומה גדולה של חברת תרופות קנדית.

על עבודתו הרפואית ומחקריו הייחודיים והמקוריים זכה פרופ’ גידי קורן בפרסים בינלאומיים יוקרתיים; ביניהם: פרס רול פאלמר, ארה”ב, 1997, פרס פולסון, נורבגיה 2011 ופרס רשות המחקר הקנדית (CIHR), 2012.

פרוזאק בייבי יומנו של עובר
מאת: גידי קורן
עורכת: נילי כרמל-יונתן
איורים: ג’ודית אשר
הקיבוץ המאוחד – ספרית פועלים


עוד מהבלוג של יעל אוריאלי

תצוגה מקדימה

אמנות מקורית יש גם בפריפריה

שנה בערך מתבשל לי הפוסט הזה בראש, בבטן. שנה בה אני מבטיחה לעצמי כל פעם מחדש.."ביום שישי הקרוב את נוסעת לבאר שבע לסטודיו של שוקילי". העוקבות הותיקות שלי לא יופתעו מההפתעה החדשה, אני מאד מאד אוהבת יצירות אומנות בסגנון "עשה זאת...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

בגדי הים החדשים

הקיץ עוד דקה וחצי כאן. חלקכן כבר משנסות מותניים והתחילות בדיאטה, חלקכן למדו להשלים עם הגוף שלהן וכבר לא מתעסקות בזה. לפני שבועיים חזרתי מטיול משפחתי ארוך בסין, חזרתי משם עם הרבה תובנות אישיות (פוסטים נפרדים על הטיול...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

3 ספרים לסערה

אין כמו מזג אויר קר וסוער, כזה שמשאיר אותי תמיד בבית מתחת לפוך בשביל לקרוא ספרים. האמת שאני תמיד בבית כי אני עובדת כאן..אבל הפוך נראה קרוב יותר מאי פעם. היום אני לא מקפחת את הקוראים הצעירים וממליצה על ספר מקסים לילדות...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה