הבלוג של טלי בריל

talibrill

אמא דיגיטלית, יזמית חברתי, יו"ר משותף בהורים דורשים מהפך בחינוך , ומומחית בג'נגול תמידי בין עבודה שלושה ילדים וכלבה www.talibrill.com עקבו אחרי ברשת talibrill

עדכונים:

פוסטים: 34

החל מיולי 2012

איכשהו התחושה היא שאין אף אחד אמיץ מספיק בשביל לעצור, לאסוף את כל הנוגעים בדבר ולהגיע להסדר הגיוני. להושיב בחדר אחד את ארגוני המורים ואת המעסיקים ולאמץ יחד פתרונות

04/05/2015

קוראים לי טלי ואני אוהבת זמן עם הילדים שלי, אני יותר מאשר אוהבת חופשות משותפות עם הילדים. קחו לדוגמא את יום העצמאות שחגגנו לא מכבר, כל בני הבית יחד, אין לחץ של פיזורי בוקר בגנים ובבית הספר אל מול העבודה והלקוחות הממתינים. היי, הצלחנו אפילו לצאת לפיקניק, כולנו + הכלבה וזה לא לקח לנו שעתיים להתארגן.

זמן משפחתי איכותי.

הכי כייף חופשה משותפת, צילום מתוך פיקניק משפחתי

הכי כייף חופשה משותפת, צילום מתוך פיקניק משפחתי

אבל אל תטעו, רוב החופשות שלנו לא נראות ככה.

הסיבה פשוטה – אין קשר בין החופשות במשק, קרי שוק העבודה, לבין החופשות במערכת החינוך.

מצד אחד מערכת החינוך בישראל, הנטועה עמוק בראשית שנות החמישים של המאה הקודמת עת ייסוד מה שהפך להיות משרד החינוך, על לוח החופשות ושעות הלימוד שלה ומצד שני שוק התעסוקה הישראלי שמתקדם בקצב נרחב, שחלקן של הנשים בו כמעט והכפיל את עצמו מאז הקמת משרד החינוך.

התוצאה – פערים עצומים.

וזה אולי המקום לגילוי נאות. אני בת של מורה. זכרונות החופשים שלי מתחלקים בין להיות עם אמא בקייטנה (כי כבר אז היה קשה להתקיים ממשכורת של מורה) לבין לעזור לאמא לקשט את בית הספר לפני שחוזרים ללימודים.

גם תפיסת העולם שלי שונה מזו שמנסים לקדם בתקשורת; אני מאמינה שלצוותי הוראה יש את אחת העבודות החשובות והבלתי מוערכות בשוק העבודה הישראלי. אני  חושבת שהתגמול שמקבלים צוותי ההוראה נמוך ביחס לחשיבות עבודתם, ברור לי שהם עובדים בתנאי עבודה לא הולמים (35 ילדים בגן עם שני אנשי צוות , ו-40 ילדים בכיתה זה לגמרי לא הולם).

אני, אגב, גם בטוחה שילדיי נמצאים במערכת בהם תנאי הלמידה והשהות שלהם בלתי הגיוניים (35 ילדים בגן כבר כתבתי?) לחוצים ומלחיצים.

למרות מה שאומרים עלי ועל קהילת ההורים, אני לא חושבת שמוסדות החינוך הם על תקן “בייביסיטר”. נהפוך הוא, אני חושבת שעצם התגובה הזו גורמת לזילות בחשיבות של אנשי החינוך.

ואם לא די בזאת, אני מאמינה בכל ליבי כי חופשות משותפות להורים וילדים הם דבר הכרחי ונחוץ לתפקוד התא המשפחתי.

ואחרי כל זה אני עדיין מתקשה להבין כיצד שום דבר מהותי לא שונה מראשית שנות החמישים אז הוקמה בעצם מערכת החינוך.

די להסתכל במספרים כדי לראות כי בשישים השנים הראשונות לתקומת ישראל חלקן של הנשים בכלל המשתתפים בכוח העבודה כמעט הכפיל את עצמו בשנים 2007-1955 מ-25% ל-47%. בשנת 2014 השתתפות האמהות בכוח העבודה כבר מגיע לכ-80% .

ולכן אני לא מצליחה להבין, בכל שמונה שנות האמהות שלי, איך זה שאף אחד לא אמר: הגיע הזמן לעשות שינוי.

אני מתקשה להבין איך מסבירים בישראל של שנות האלפיים, שישים שנה אחרי, את הפער הלא הגיוני. הרי ב- 80% ממשקי הבית בישראל יש עשרות ימים בהם צריך “למצוא סידור” לילדים.

במדינה שמה שבאמת אוהבים לדבר בה זה על כסף, איך זה שאף אחד לא עושה סדר בתופעה שעולה למשק מיליוני שקלים בשנה? איך זה שבמשך ימים ארוכים תמצאו יותר ילדים מציירים במשרדים מאשר עובדים? איך זה שבישראל 2015 במאזן של עשרות משקי בית יוצא שמשלמים בעצם על “הזכות” לצאת לעבוד?

וזה לא שלא היו הצעות, ורעיונות, וועדות שונות. אבל איכשהו התחושה היא שאין אף אחד אמיץ מספיק בשביל לעצור, לאסוף את כל הנוגעים בדבר, ולהגיע להסדר הגיוני. להושיב בחדר אחד את ארגוני המורים ואת המעסיקים ולאמץ יחד פתרונות שיחזקו את המשק הישראלי, את מערכת החינוך, שייתנו פתרונות לצוותי ההוראה שזקוקים לאוויר לנשימה, שיקלו על מעסיקים ועל התא המשפחתי, כי בינינו כולם מעדיפים לריב מתי נוסעים לחופש מאשר לריב מי נשאר לשמור על הילדים.

עוד מהבלוג של טלי בריל

תצוגה מקדימה

הכל תלוי בכם

אחרי  עשרות שיחות עם הורים, ובא לי לצעוק שאפשר להמשיך ולקטר ולהתלונן על העלויות של החוגים, על העלויות של הצהרונים ולקטר שהמחירים של הקייטנות העירוניות זה שוד אפשר להמשיך לקטר על כמה קשה לגדל ילדים פה, ואיך זה שאין...

תצוגה מקדימה

סיגריות זה לא משחק ילדים!

בעוד מספר שבועות יחלפו להם  תשע שנים מהסיגריה האחרונה שלי, ולמרות המאמצים שהשקעתי בהפסקת העישון שלי, לפעמים נדמה לי שמעולם לא ממש הפסקתי לעשן, גם אם זה בקטנה. תמיד יש עשן סיגריה איפשהו. אין לי משהו אישי נגד מעשנים, לא...

תצוגה מקדימה

חורף זה לא טוב לאמהות

שני דברים מתרחשים רק בסרטים: את קמה עם לוק מוקפד מדהים גם אם לא ישנת דקה וחורף זה נהדר. במציאות מעטות הנשים שקמות עם לוק של מליון דולר, במיוחד אם הן אמהות. וחורף גם אם הוא ישראלי הוא לא רק רטוב אלא משהו שחייבים לעבור ורצוי...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה