טיפול ממוקד - הבלוג של גלית סרברניק-חי

יש אנשים שהם טווסים

יש אנשים שהם טווסים. הם מסתובבים בינינו ומציגים לראווה את הישגיהם כמו הטווס שפורש את זנבו המרשים בעודו מנסה ללכוד את עינה של בת זוג פוטנציאלית. לפעמים הזנב שלהם באמת יפה במיוחד. במקרה כזה נפגוש אנשים עם רשימת הישגים מרשימה מאוד. מצליחנים, נראים טוב. לפעמים הזנב שלהם הוא די רגיל, ממוצע, אבל הם עדיין יהלכו […]

גלית סרברניק-חי

09/07/2012


יש אנשים שהם טווסים.

הם מסתובבים בינינו ומציגים לראווה את הישגיהם כמו הטווס שפורש את זנבו המרשים בעודו מנסה ללכוד את עינה של בת זוג פוטנציאלית. לפעמים הזנב שלהם באמת יפה במיוחד. במקרה כזה נפגוש אנשים עם רשימת הישגים מרשימה מאוד. מצליחנים, נראים טוב. לפעמים הזנב שלהם הוא די רגיל, ממוצע, אבל הם עדיין יהלכו בינינו כמו טווסים עם זנב יפה במיוחד.

מה שמשותף לשניהם הוא ההרגשה שהם משאירים אצלנו. פעמים רבות נרגיש במחיצתם שאנחנו קצת פחות מוצלחים. לפעמים נרגיש ככה בגלל שלכאורה אי אפשר להתחרות בהישגים שלהם, הם באמת מאוד מוצלחים ומצליחים. אבל זה יותר מזה. נרגיש ככה לא בגלל שאנחנו מלאים ברגשי נחיתות אלא בגלל שהם טורחים להזכיר לנו את זה כל הזמן. באופן ישיר או באופן סמוי. להם יש זנב מופלא. לנו לא.

מה שמעניין לגבי אנשים שהם טווסים הוא שהם לא באמת מרגישים כמו טווסים. איך אפשר לדעת? כי כשמתבוננים באופן שבו הם מתנהלים באחד התחומים החשובים ביותר בחיים, אם לא החשוב ביותר, הזוגיות, רואים שם צרות צרורות. הם לא באמת נותנים למישהו להתקרב אליהם. למה? כי הם מתביישים. למרות הזנב היפה, הם מרגישים כמו טווסים שהדביקו להם זנב, ושאם הם יתנו למישהו באמת להתקרב, הוא/היא יראו את זה ויבינו את התרמית. הם לא יכולים להרשות לעצמם שזה יקרה. אז הם שומרים על מרחק בטוח ומוודאים שהזנב שלהם פרוש.

אז אולי בפעם הבאה שאנחנו פוגשים טווסים כאלה, ננסה להתעצבן פחות. הם אולי מוצלחים, ועושים הרבה "רעש וצלצולים" אבל הם גם מאוד מאוד בודדים.

אני מציעה להתבונן בהם בחמלה. לא לכעוס על התחושה החמוצה שהם משאירים בקרבנו. הם לא יכולים אחרת. הם לא באמת מרגישים כמו טווסים.