שן ילדי, שן: איך מרדימים תינוקות בקלות?

התינוק שלכן מביא אושר גדול אבל גם לא מעט לילות לבנים. איך מלמדים תינוק להירדם ומה הטעות הכי נפוצה של הורים מתחילים? כל הסודות בכתבה

רעות חוצה

21/11/2016


 

חלומה המתוק של כל אמא. איך גורמים לילד לישון? (צילום: Shutterstock)

"הבת שלי לא ישנה שמונה חודשים. מרגע שהיא נולדה היא הייתה נרדמת אולי לחצי שעה בכל פעם, ואני הפכתי לזומבי. לא היו לי חיים, בטח לא איכות חיים, הייתי עסוקה כל הזמן בלנסות להרדים אותה, זאת הייתה תקופה קשה מאוד", מספרת שי גראוב, יועצת שינה, שמתוך משבר אישי החליטה לעזור להורים אחרים להתמודד עם התינוקות הערניים שלהם, "אני מאמנת הורים למקסם את חווית ההורות שלהם דרך השינה".

כבר מהלילה הראשון הבנת שהתינוק שלך מתעורר הרבה, לא משנה לו מה השעה, אם זה בוקר או לילה או שהוא נרדם לחצי שעה בלבד.להורים רבים האפשרות להניח תינוק ער במיטה ולתת לו להירדם בכוחות עצמו היא בגדר פנטזיה רחוקה, אבל בעזרת כמה צעדים קלים לביצוע אפשר בהחלט להפוך את החלום למציאות.

5 כללים שיעזרו לכם להרדים את התינוק:

 

1. לא לפני גיל חצי שנה

תינוקות עד גיל 5 חודשים זקוקים למגע, לחום, לנדנוד ולמציצה כדי להירגע ולהירדם והם לא מסוגלים עדיין לבצע הירדמות עצמית, הם זקוקים לאותה תחושת נדנוד המוכרת מהרחם ולכן עד גיל חצי שנה לפחות יש להעניק לתינוק כל מה שדרוש לו כדי להירדם - נדנוד העגלה או על הידיים,יניקה גם תוך כדי הירדמות, קפיצה על כדור פיזיו וכדומה,"מבחינה פיזיולוגית רק מגיל חצי שנה הוא יכול לישון כ-5-6 שעות ברצף בלי להיות רעב לכן אין אפשרות להיכנס לתהליך של לימוד שינה אמיתי עם התינוק. ההמלצה שלי היא להתחיל את התהליך בגיל שמונה חודשים אפילו, כשהתינוק מתחיל לפתח יותר מודעות לסביבה ואפשר לגייס אותו לתהליך", מסבירה גראוב, "אבל אפשר בהחלט לבסס הרגלים שיעזרו לו בעתיד ללמוד מהר וטוב יותר הירדמות עצמית כבר מהחודשים הראשונים".

 

2. זהו את הסימנים כבר מהרגע הראשון

שינה היא צורך קיומי עבור תינוקות ובני אדם בכלל. במהלך השינה מוחו של התינוק ממשיך להתפתח, הוא צובר אנרגיה וממשיך לגדול במרץ. תינוקות שנמצאים בעייפות יתר יהיו עצבניים, יתקשו להירגע, לאכול ואפילו להירדם, לכן חשוב להקפיד לזהות את סימני העייפות מהרגע הראשון ולהרדים את התינוק רגע לפני שהוא תשוש ועצבני. לכל תינוק יהיו סימני עייפות אחרים שתלמדו לזהות ככל שתצפו בתינוק ותכירו אותו "גבות ורדרדות, חוסר שקט, תינוקות שנוגעים לעצמם בפנים ובאוזניים, אלה סימנים לעייפות בדרך כלל", מסכמת גראוב.

 

זהי את הסימנים: גבות ורודות, משיכה באוזניים, שפשוף עיניים, נגיעות בפנים הם כולם סימני עייפות (צילום: Shutterstock)

 

 

3. בססו טקס שינה

טקס שינה הוא ריטואל קבוע שחוזר על עצמו מדי ערב ומכין את התינוק לקראת שנת הלילה. אמבטיה, ארוחת ערב, סיפור או שיר, יעזרו לתינוק להבין שממש בקרוב הוא ייכנס לשינה ארוכה ולהתכונן לכך.

חשוב לזכור שהתינוק לא מבין שעוד רגע הוא הולך לישון כי כבר 7 בערב. טקס השינה עוזר לו להבין את מה שהולך לקרות, ומרגיע אותו". גראוב ממליצה להתחיל עם טקסי השינה מגיל 3 חודשים, "בגיל 3 חודשים השינה העיקרית עוברת ללילה, אבל הם עדיין זקוקים לשינוי אווירה, להרגיש שכבר ערב כדי להתחיל להוריד ווליום לקראת הלילה".

 

4. הרדימו את התינוק במיטה שלו

לרוב מיטת התינוק והחדר שלו מיועדים לשינה בלבד, להלבשה וכמעט אין לנו רגעים של משחק ופנאי בחדר, " מצד אחד אני ממליצה שחדר השינה יהיה חדר לשינה בלבד, אבל כן חשוב להכיר לתינוק את המיטה שלו וליצור חוויה חיובית עם החדר, למשל אפשר להקריא לו סיפור או לשחק משחק רגוע בחדר במהלך היום". מסבירה גראוב, "מומלץ להקפיד שתינוק יירדם במיטה עצמה, כך שאם הוא יתעורר הוא יזהה שהוא במקום מוכר, לא ייבהל, ויחזור לישון בכוחות עצמו".

 

5. לא להשאיר תינוק בוכה במיטה

שאלת השאלות של הורים רבים היא האם להשאיר תינוק בוכה במיטה ולחכות שהוא יירגע בעצמו, "אני מאמינה שבכי הוא אמצעי תקשורת של התינוק. בכי הוא הדרך שלו להגיד לנו ' אני מפחד, לא מכיר את המקום הזה, אני זקוק לכם'. אם הוא ירגיש שהבכי שלו לא נענה הוא מבין, כן, אפילו בגילאים האלה, שאין לו על מי לסמוך, והוא בעצם חווה אכזבה מההורים. יש להיענות לכל בכי, גם אם הוא בכי של 'פינוק'. באמצעות התמיכה שלכם התינוק לומד באמת להכיל את הרגשות שלו, לומד לבטוח בכם וכשיש לו תחושת ביטחון הוא רגוע".

 

4 מיתוסים שבטח שמעת על שינת תינוקות:

 

אסור להעיר תינוק ישן - נכון חלקית. " אם התינוק שוקל פחות מ-3 ק"ג יש הנחייה להעיר אותו בכל שלוש שעות להאכלה, כי לתינוקות קטנים יש לפעמים קושי לתקשר את הרעב שלהם, הם פשוט חלשים מדי. אבל אם התינוק בריא, עולה במשקל וחיוני, אין מניעה לתת לו לישון כמה שהוא רוצה, הוא יקום כשהוא יהיה רעב".

 

להאכיל במנה כפולה בלילה - לא נכון. "יכול להיות שיש תינוקות שישנו יותר בזכות תוספת הדייסה, אבל אם התינוק ישן טוב ואוכל טוב לאורך היום, ונכנס לשנת הלילה בזמן, הוא לא יזדקק לתוספות האלה כדי לישון טוב. לתת תוספת של דייסה או מנה גדולה יותר בלילה יוצר הרבה פעמים את ההיפך, תינוק עם כאבי בטן ועומס על מערכת העיכול. לרוב, כאשר תינוק אוכל בלילה לעיתים תכופות מדובר בתלות באכילה לצורך הירדמות, זו אינה אכילה אפקטיבית שנובעת מרעב".

 

לא לתת לתינוק להירדם תוך כדי הנקה - נכון חלקית. עד גיל חמישה חודשים אפקט היניקה והמציצה הוא חשוב לתינוקות על מנת להירגע ולהירדם, " הם זקוקים לתחושת החום, לריח של אמא, בחלב יש הורמונים שעוזרים לתינוק להירגע ולהירדם וצריך לספק לו את הצורך הזה. האם הוא מפתח תלות? כן, אבל היא נחוצה לו בשלב הזה, ובהמשך התלות הזאת תסתיים".

 

לא לתת לתינוק להירדם תוך כדי הנקה - נכון חלקית (צילום: Shutterstock)

 

אמא (ואבא) יודעת מה הכי טוב לתינוק שלה - נכון. "הדבר שהכי נפוץ בעבודה שלי מול הורים היא שרבים מהם קצת איבדו את הקול הפנימי, בעיקר הורים טריים. הדודה, הסבתא, החברות, הקבוצה של האימהות ברשת החברתית, לכל אחד יש מה להגיד. אבל כל תינוק הוא אחר, ורק אנחנו מכירים הכי טוב את הילדים שלנו. כמובן, אפשר להקשיב לעצות של מנוסים, אבל לצד זה, תסמכו על האינטואיציה שלכן ותלמדו להכיר את התינוק שלכן ואת הסימנים שלו, כך תחזירו לעצמכן את הקול ההורי הפנימי".

 

שי גראוב ומומחיות נוספות מתארחות מידי שבוע בקבוצת האמהות 'אהבה ממגע ראשון' הצטרפי אלינו >> אהבה ממגע ראשון