הבלוג של אורנה פילץ

קפה פילץ

הכותבת היא רָבַּה רפורמית, בעלת תואר שני בספרות מאונ' תל אביב. לומדת ומלמדת קוראת וכותבת. מחברת הספרים: "מרים, ספרי לי את" (ספר ילדים) ו"את ואני – אמא ובת מצווה" שיצאו לאור בהוצאת "כנרת". נשואה לאורי ואמא של טל, תמר והלל.

עדכונים:

פוסטים: 26

החל מספטמבר 2010

כאן לא מוותרים אפילו על קרן אור. לא נכנעים לחושך. מחפשים את המעט שיש שומרים עליו ומטפחים אותו. כאן כל ילד הוא עולם מלא. גננות, סייעות, מטפלים ומתנדבים נאבקים יום יום על החוסן הנפשי, על המוטיבציה, על הראייה וכושר ההסתגלות של כל ילד.

07/06/2013

סיפור על חושך ואהבה

אלוהים מרחם על ילדי הגן. דרך ההורים, הגננות, הסייעות, המטפלות והמתנדבים כמובן.

כשנכנסים לאחת מכיתות הגן במרכז אלי”ע בפתח תקווה לא שמים לב למשהו מיוחד. ילדים חמודים שקועים בעולמם. שניים שוכבים על הגב בתוך צלחת גדולה והגננת מסובבת אותם כאילו היו סביבון, ילדה אחת משחקת בכדור, אחר נח לו על המזרון. מבט בוחן יותר מגלה שמדובר בכיתה מיוחדת. לילד אחד רטייה מרשימה בגודלה על אחת העיניים ולאחרת משקפיים עבים מאד, החדר מואפל חלקית (עבור הילדים הלבקנים שעיניהם רגישות למגע עם אור השמש), מספר נשות הצוות כמעט וזהה לזה של הילדים. גם השקט מפתיע את מי שרגילה לעוצמת הדציבלים בגן ישראלי קונבנציונלי. ככה זה, מסבירה הגננת, כשחוש הראייה נפגע החשיבות של החושים האחרים עולה ובכדי לתקשר וללמוד הילדים חייבים לשמור על שקט והקשבה.

כשאומרים לכם שהילד שלכם לא יוכל לראות ואיך לעזור ילדים עם עיוורון להשתלב בחברה.

קשה לתאר את החוויה של הורים שמגלים שהתינוק שנולד להם לא יוכל לראות או שיסבול מלקות ראיה כבדה כל חייו. אם תעצרו רגע ותחשבו על עצמכם ועל התינוקות והילדים שלכם תבינו. זה שבר נוראי להורים שמייד לאחריו הם נקראים לגייס את כל החוסן הנפשי, מערך התמיכה, הזמן והכוח שלהם. מעתה ועד עולם.

עמותת אלי”ע (ארגון לקידום ילדים עם עיוורון או לקות ראייה) החלה את פעילותה לפני כשלושים שנה עם קבוצה של 6 ילדים וכיום מספקת תכניות למאות ילדים בשלושה מרכזים: בפתח תקווה, בבאר שבע ובירושלים.

במרכזים אלו פועלת מספר תכניות. שלושת המרכזיות הן: תכנית של ליווי טיפול ותמיכה בתינוקות עד גיל שנה ובהוריהם. תכנית לימודית שיקומית לכתות הגן לילדים מגיל שנה ועד שש שמטרתה להכין את הילדים לקליטה בכתה א’ בבית ספר רגיל. בתכנית נכללים גם טיפולי פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, ריפוי בדיבור, תרפיה במוזיקה, הידרותרפיה, רכיבה טיפולית, שיאצו ועוד. קייטנה הפועלת בחודש יולי המיועדת לבוגרי המרכז.

חדר חושך ונקודות של אור.

בכל סניף של אלי”ע יש  2 חדרי חושך לפחות. העבודה בחדר החושך היא אחד האמצעים שמיועדים לעזור לילד לשמר את שרידי הראיה שלו, לא פעם במהלך העבודה בחדר החושך מתגלה שילדים שאובנחו בבתי חולים כעיוורים באופן מוחלט בעצם מסוגלים לראות ברמה כלשהי. במרכזים נלחמים על כל שמץ של יכולת ראייה. לא מוותרים. חייבים להמשיך ולתרגל ולהתאמן בחדר החושך כי אם לא משמרים את שרידי הראייה קיימת אפשרות שהם יאבדו…

קשה שלא לחשוב על כך שיש כאן מוסר השכל שחורג מגבולות חדר החושך והמרכז הטיפולי.

כאן לא מוותרים אפילו על קרן אור. לא נכנעים לחושך. מחפשים את המעט שיש שומרים עליו ומטפחים אותו. כאן כל ילד הוא עולם מלא. גננות, סייעות, מטפלים ומתנדבים נאבקים יום יום על החוסן הנפשי, על המוטיבציה, על הראייה וכושר ההסתגלות של כל ילד.

ועוד נקודה של אור שלפעמים מצליחים להבחין בה רק בחושך

הילדים וגם חברי הצוות הטיפולי מגיעים מכל הרקעים והקבוצות בחברה הישראלית. חרדים, ותיקים, עולים, בדואים, חילוניים, עירוניים וכולם משתפים פעולה בהרמוניה למען המטרה המשותפת.   אז אפשר. כשרוצים מצליחים.

אבל מה עושים בחופש?

בוגרי אלי”ע, המשולבים במסגרות בית-ספריות רגילות, מתקשים להשתלב במרבית הקייטנות הרגילות. אלי”ע פיתחה קייטנה מיוחדת, המתקיימת כל שנה ביולי, עבור  בוגרים בני 13-5. הקייטנה כוללת פעילויות “סופר סקסיות” כמו שיט ביאכטות וסיור ג’יפים או סדנת פיצות של דומינוס פיצה וסיור שוקולד בבית חרושת עלית. כל הפעילויות האלה ניתנות כל שנה במתנה על ידי אנשים נדיבים ושוחרי טוב.  ועדיין יש צורך לממן את התשתית של הקייטנה. אלי”ע הינה עמותה ללא כוונות רווח, בפיקוח ובתמיכה חלקית של משרדי הרווחה, החינוך והבריאות.  בכל שנה על אלי”ע לגייס כ- 3,000,000 ש”ח  מקרנות, חברות עסקיות ותורמים פרטיים. השנה עמותת אלי”ע התקשתה למצוא ממון לקייטנת הקיץ.

עור פנים אסיר תודה וקארמה טובה

השנה חברת L’Occitane לקחה על עצמה לממן את כל הוצאות הקייטנה לילדים עם עיוורון ולקויות ראייה שמארנת עמותת אלי”ע.  L’OCCITANE  ישראל תרמה ששת אלפים יורו והחברה הבין לאומית תרמה סכום זהה וכך התאפשרה קיום הקייטנה עבור הילדים שלא יכולים להשתלב בקייטנה אחרת. בנוסף לכך במהלך חודש יוני  L’OCCITANE ישראל עורכת מבצע על פיו קנייה של כל מוצר של החברה מזכה את עמותת אלי”ע בשקל. וכך ניתן להשקיע בטיפוח העור ובקארמה טובה בפעולה אחת.

שיתוף הפעולה עם אלי”ע הוא המשך טבעי לסיוע שמעניקה L’OCCITANE לאוכלוסייה לקויית ראייה ברחבי העולם. משיתוף פעולה עם ארגון המפעיל בית חולים מוטס(!) למדינות מתפתחות, דרך הוספת כתב ברייל על אריזות מוצרי החברה ועד שילוב נוער עיוור וכבד ראייה בעבודה במפעל החברה.

מעט אור דוחה הרבה מין החושך או איך אנחנו יכולות לעזור?

המסלול הקל: את יכולה להחליט שאת המתנות שלך (גם לעצמך) החודש תקני ב L’OCCITANE. גם מתנות קטנות. כל חפיסת סבון או שפורפרת של קרם ידיים תומכת באופן אוטומטי באלי”ע. אז אפשר לבקר באחת מחנויות הרשת או לקנות דרך האתר. מגיע להם. www.loccitane.co.il

מסלול למטיבי לכת: אם במקרה יש לך עכשיו זמן ו או כסף פנויים לנתינה ורצון וצורך “להעביר את זה הלאה” את מוזמנת להכנס לאתר של אלי”ע (כדאי במיוחד לקרוא את הסיפורים האישיים. מעצים ופותח את הלב. )

מכאן יש שני ערוצים אפשריים:

ערוץ ראשון: ללחוץ על כפתור התרומה.

ערוץ שני: להכנס לקטגורית ה”דרושים” ולראות אם באחד המרכזים מחפשים פעילות התנדבותית שבדיוק מתאימה לך! בסניף אלי”ע בפתח תקווה למשל דרושה כרגע צלמת מתנדבת שתבוא לצלם את הילדים פעם בשבוע. יכול להיות בסיס לפרויקט מקסים לכל הצדדים! אז שווה להיכנס לאתר. www.Eliya.org.il

המסלול הסופר קל: מי שכרגע אין לה עודף של זמן וכסף לתרום לרווחתם של הילדים לקויי הראייה יכולה פשוט לשתף את הפוסט הזה על הקיר שלה וכך הוא יגיע לאלה שבדיוק מתאים להם עכשיו להתנדב או לתרום!

שנזכה לבריאות, למצוות ולמעשים טובים!

עוד מהבלוג של אורנה פילץ

פסח מצה ומרור.

כָּל שֶׁלא אָמַר שְׁלשָׁה דְּבָרִים אֵלּוּ בַּפֶּסַח, לא יָצָא יְדֵי חוֹבָתוֹ, וְאֵלוּ הֵן: פֶּסַח, מַצָה, וּמָרוֹר. המרירות המתוקה חודש וחצי לפני הסדר מתחיל הבאז. "איפה אתם בליל הסדר, עשיתם כבר תוכניות, החלטתם כבר, כי...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

יוצאות ממצרים

"יש משהו בסדר המסורתי שהוא נורא גברי. פשוט רואים שהוא מעוצב ע"י גברים- "ביד חזקה ובזרוע נטויה". המון צרכים גבריים, שלי הם זרים. אני חושבת שיש מהויות נשיות שבאות לביטוי בסדר נשים. למשל יצירת הרשת בין הסיפור הגדול (של ההגדה)...

תצוגה מקדימה

הו בטני המלאה!

הו בטני הרכה המתוקה כה עגולה וענוגה צחה וחלקה אני ילדה טובה שהשאירה צלחת ריקה ואמא נתנה לה נשיקה * הו בטני הממולאה העמוסה פודינג קרם דייסה הפוך קטן עם מאפה (הלב הוא קצף על קפה) אבל תודו שזה יפה * השקעתי בך...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה