הבלוג של נדיה היבא

מנסה, טועמת, מטיילת וכותבת

עדכונים:

פוסטים: 540

החל ממרץ 2012

יין היוצר מופץ ונמכר בארץ וברחבי העולם, ומהווה עדות וחותם איכות לתעשיית היין הישראלית. טעמו הנגיש מחד של היין ומגוון הזנים מאידך קולעים לטווח רחב של קהלים ואוהבי יין מכל העולם משבחים אותו.

17/02/2018

לפני מספר ימים הוזמנתי להתארח במסעדה דקא  Deca בתל-אביב, בא נערך אירוע יין מבית יקב היוצר.

יקב היוצר הוא יקב בוטיק משפחתי שהוקם בשנת 2014 בשיתוף פעולה בין משפחת שור – משפחת ייננים וותיקה בארץ המייצרת יין משנת 1847, לבין פיליפ ליכטנשטיין, יינן צרפתי מהמוערכים בארץ שעשה עלייה עם החלום לייצר יין איכותי.

ייקב בוטיק היוצר – “יין מעורר השראה”
צילום: יחצ

ייקב בוטיק היוצר – “יין מעורר השראה”
צילום: נדיה היבא

את האירוע המרגש פתח הראל ברקאי, מנכ”ל יקב היוצר ויקבי “ארזה” בהקרנת סירטון על קרל לואיס הידוע, שרץ במירוץ השליחים. מתברר שקרל לואיס הוא ההשראה ודמות המפתח של הראל לייקב ולייצור היין.

לדברי אראל : היקב, נחשב ה-5 בגודלו בארץ, מכר בשנה האחרונה כ-4.5 מיליון בקבוקים ובנוסף גם מייצא לאירופה, וארה”ב.

הראל הוסיף: אם רוצים יין איכותי וטוב, צריך וכדאי להתחיל מנטיעת הגפנים, ולהמשיך וללוות את תהליך יצירת היין משלב הנטיעה, הבציר, תהליך התרכובות, הזמן בחביות ותהליך הביקבוק, רק כך מקבלים יצירת מופת.
הסלוגן: “יין מעורר השראה”, מלווה את היין בכל תהליך השיווק, בחירת הבקבוק ובחירת שמות היינות: לגאטו, ליריקה ווירטואוזו.

ייקב בוטיק היוצר – “יין מעורר השראה”
צילום: נדיה היבא

ייקב בוטיק היוצר – “יין מעורר השראה”
צילום: נדיה היבא

לצורך הקמת יקב היוצר, המשפחה נטעה כרמים בכל איזורי היין המובחרים בארץ החל מהגליל העליון בצפון ועד רמת הנגב בדרום מתוך הבנה כי בכל חלקה מתקיימים תנאי גידול עם מאפייני פרי שונים, המתאימים לסוגי יין מגוונים.

כל כרמי היקב עומדים תחת פיקוח קפדני של צוות היקב בכדי לוודא תנאי גידול מיטביים לכל גפן וגפן. יינן היקב מקבל חירות יצירתית לשלב יינות הנוצרים מחלקות שונות, צפון ודרום, וזנים שונים לכדי יצירה אישית אמנותית המבטאת את החזון האישי שלו ללא מגבלות של מסורת והרגלי העבר.

ייקב בוטיק היוצר – “יין מעורר השראה”
צילום: נדיה היבא

ייקב בוטיק היוצר – “יין מעורר השראה”
צילום: נדיה היבא

בתכנון היין שם לעצמו ליכטנשטיין כמטרה לתת לטעם הפרי לשלוט בתמהיל הטעמים, על פני הדומיננטיות של טעמי העץ. יינות “היוצר” עברו תקופות התיישנות שונות בחביות עץ אלון, תוך בחירה ספציפית של סוג וגיל החביות בכדי לשמור את טעמי החבית, אך לא לאבד את ביטויו של כל זן. היקב פיתח מומחיות ייחודית בזנים ים-תיכוניים הנפוצים בעיקר בדרום צרפת, איטליה וספרד, הבאה לידי ביטוי בסדרת ‘ליריקה’ הים תיכונית שמציג היקב.

יין היוצר מופץ ונמכר בארץ וברחבי העולם, ומהווה עדות וחותם איכות לתעשיית היין הישראלית.
טעמו הנגיש מחד של היין ומגוון הזנים מאידך קולעים לטווח רחב של קהלים ואוהבי יין מכל העולם משבחים אותו.

ייקב בוטיק היוצר – “יין מעורר השראה” – היינן הראשי פיליפ ליכטנשטיין
צילום: יחצ

אודות היינן הראשי פיליפ ליכטנשטיין
אמן היין הצרפתי פיליפ ליכטנשטיין למד את סודות המסורת הצרפתית של ייצור היין באוניברסיטת מונפלייה, בית ספר לאגרונומים המתמחה בגידול גפנים, וצבר כ-20 שנות נסיון באגרונומיה ובייצור יין. בתחילת דרכו עבד ביקב בדרום צרפת ושימש כיועץ הכורמים בקורסיקה. לאחר מכן, עלה לארץ עם חלום של להביא את הניחוחות והעונג החושי מכרמי פרובנס להרי ירושלים. ליכטנשטיין נחשב ליוצר ומומחה בתחום היינות, וכמו כן השתתף כשופט בתחרויות רבות בישראל ובאירופה.

ליכטנשטיין שותף פעיל בטיפוח יקב היוצר יקב פרימיום איכותי ויצירתי. במסגרת התהליך מעורב ליכטנשטיין בטיפול בכרמים, כדי להבטיח התאמה של הזנים לתנאים הארץ-ישראלים ויצירת סדרות יוקרתיות המבוססות על זנים ים תיכוניים ייחודיים אשר זכו בפרסים בארץ ובעולם.

גלריית היינות

ייקב בוטיק היוצר – “יין מעורר השראה” סדרת בראשית
צילום: יחצ

סדרת בראשית - הזנים השונים נוצרו מכרמים רעננים מצפון הארץ ועד דרומה. תחילתה של יצירת בראשית נעוצה באופן גידולם הייחודי של הכרמים המספק ליינן את חומרי הגלם הראויים ביותר.
מחיר מומלץ לצרכן כ-40 ש”ח

ייקב בוטיק היוצר – “יין מעורר השראה” סדרת לגטו
צילום: יחצ

סדרת LEGATO – היא הסדרה המרכזית , היותר גבוהה בדירוג היין, נמכרת בחנויות היין בכ- 60 שקלים לבקבוק בודד ו 2 בקבוקים במאה שקלים.

ייקב בוטיק היוצר – “יין מעורר השראה” סדרת ורטוסו
צילום: יחצ

סדרת VIRTUOSO – הסדרה הקלאסית המבוססת על שלושה זנים אדומים מובילים: קברנה סוביניון, מרלו ושיראז. ויין אחד לבן –הגוורצטרמינר. היינות מתיישנים במשך תשעה חודשים בחביות עץ אלון צרפתי. הסדרה בעלת עיצוב בקבוק ייחודי הנוטל השראה מעולמות המוזיקה וכלי הנגינה.
נמכר לצרכן בכ-45 ש”ח לבקבוק.

סדרת SPECIAL EDITION – סדרת הפרימיום של יקב היוצר,מבוססת על שלושה זנים אדומים מובילים: קברנה, שיראז ומרלו ועל שני יינות לבנים – שרדונה ורוזה. היינות מתיישנים במשך 9 חודשים בחביות עץ אלון צרפתי.

ייקב בוטיק היוצר – “יין מעורר השראה” סדרת ליריקה
צילום: יחצ

סדרת Lyrica – הסדרה הים תיכונית עטורת הפרסים, יינות הסדרה נוצרו ממבחר זני ענבים שמוצאם באגן הים התיכון ומתאימים מאד לאקלים הישראלי בהם: מורבד, סירה, ארגמן, ארמוני, GSM. הענבים מגיעים מכרמים באזור הכרמל וסביבת הר תבור שבגליל העליון. היינות מתיישנים במשך 18 חודשים בחביות עץ אלון צרפתי.
מחיר מומלץ לצרכן כ-90 ש”ח.

ייקב בוטיק היוצר – “יין מעורר השראה” סדרת אטור
צילום: יחצ

סדרת Auteur סדרת יינות עטורת פרסים, יצירה אישית ייחודית של יינן היקב, פיליפ ליכטנשטיין. היין מהווה תוצר של בחירותיו של היינן, ללא מגבלות של אזורי גידול, זני ענבים וטיפול בכרם, ולפיכך מהווה ביטוי אישי שלו. שם הסדרה AUTEUR – (יוצר בצרפתית) , מבטא קשר מיוחד זה בין היינן היוצר לבין היין. היינות מתיישנים במשך 24-26 חודשים בחביות עץ אלון צרפתי.

ייקב בוטיק היוצר – “יין מעורר השראה”
צילום: נדיה היבא

ייקב בוטיק היוצר – “יין מעורר השראה”
צילום: נדיה היבא

בהמשך הערב בין נשנושים וטעימות מהמנות שהוגשו לנו, שמענו את שגיא קופר, עיתונאי ומבקר יין ומשקאות על הכללים הבסיסיים והפשוטים להתאמת אוכל ליין

בשר עוף עם יין לבן? ואולי דווקא עם יין אדום?
מי אמר שדג בחמאה חייב לשחות בשרדונה?
ומה עם טי-בון ענק ושמן ושמפניה? איך ייתכן שדווקא אלה מתאימים כל כך?

בעולם שבו מגישים גפילטע פיש מתובל בכּמון, או חומוס-פטריות עם “נגיעות” של סויה וג’ינג’ר טרי, כבר באמת קשה לדעת מה הולך עם מה ואיך; אבל זה לא בשמים, ולא בלתי אפשרי.

ייקב בוטיק היוצר – “יין מעורר השראה”
צילום: נדיה היבא

איך נדע מה מתאים למה?
חיבור יין ואוכל הוא אוּמנות נרכשת, שמבוססת על כמה כללים, ויותר מזה – על הרבה ניסיון. שידוך או חיבור טוב בין השניים מעשיר את החוויה הקולינרית, וחיבור רע – הורס אותה.

ובכל זאת – עם כל ניסיונות השידוך והחיבור השונים, אנחנו צריכים לזכור שבסופו של דבר שתיית יין היא עניין חוויתי – אישי וחברתי בעת ובעונה אחת – וארוחה טובה היא עניין של כיף, ולא מדע מדויק או כללים נוקשים.

נסו דבוק בכלל הבסיסי הראשון: לכו על מה שטעים לכם, גם אם הוא לא ‘מתאים למה שכתוב בעיתון’.

וליתר הכללים:

  • באופן כללי, רצוי שהיין יהיה חומצי יותר מהאוכל. כך הוא ישמור על רעננות המנה, והחיך לא יתעייף.
  •  (בעיקר באוכל חריף או מתובל,) רצוי שהיין יהיה מתוק יותר מהאוכל וגם על הצד הפחות אלכוהולי.
  • כמו בהרבה דברים בחיים, גם בעולם הקולינרי, שני הפרטנרים – האוכל והיין – צריכים להיות בעלי עוצמות שוות. כך, האחד לא יאפיל על השני.
  • לרוטב יש חשיבות רבה יותר מזו של המרכיב העיקרי במנה: התאימו את היין לרוטב, ולא לסוג הבשר.
  •  חומציות, מרירות וחריפות – מתנגשות. לכן למשל אגוזי מלך וסוביניוןבלאן לא מתאימים.
  • יינות טאניים יאוזנו היטב על ידי מאכלים שומניים.
  • יינות לבנים, יינות רוזה ומבעבעים מתאימים לשילובים שאינם חופפים (חשבו על גלידה וניל ולימון).
  •  יינות אדומים מתאימים יותר לשילובים שמבוססים על זהות טעמים (חשבו על צלי בקר בפטריות).
  • ודבר אחרון – חישבו על צורת הכנת המנה, לא פחות ממרכיביה: אין דין סטייק טונה צרוב על הגריל לאותו נתח, כאשר הוא מוגש סשימי.

 

ולסיום הערב – קינחנו בסדנת צילום בסמארטפון מאת  ליטל  ירון  המוכשרת.

במהלך ערב הטעימות של היינות המצויינים טעמנו גם מנות מעולות שהוגשו לנו במסעדה.

ערב טעימות יין של יקב היוצר במסעדת דקא
צילום: נדיה היבא

ערב טעימות יין של יקב היוצר במסעדת דקא
צילום: נדיה היבא

ערב טעימות יין של יקב היוצר במסעדת דקא
צילום: נדיה היבא

ערב טעימות יין של יקב היוצר במסעדת דקא
צילום: נדיה היבא

 

ומשהוא בנימה אישית: אחרי ערב טעימות  של יינות מצויינים, אני מצאתי את “מוסקטו”, יין לבן עם טעם מתקתק, קליל, ריחני ורענן, שמאוד אהבתי, שהיה קשה להפסיק לשתות.

ערב טעימות יין של יקב היוצר במסעדת דקא
צילום: נדיה היבא

 

לאתר יקב היוצר  - http://hayotzerwine.co.il/
לדף הפייסבוק של יקב היוצר יקב היוצר Hayotzer winery
שגיא קופר, עיתונאי ומבקר יין ומשקאות. המרקקה היומית, [email protected]
לאתר מסעדת דקא http://www.deca.co.il/

כתבה, ערכה וצילמה: נדיה היבא
בכתבה גם צילומים באישור שימוש היח”צ

עוד מהבלוג של נדיה היבא

תצוגה מקדימה

מתכון להכנת לחוח - קל מהיר וטעים

הפעם , לא כמנהגי, מעלה כאן מתכון שלי להכנת לחוח. המתכון קל להכנה וזכה להרבה מחמאות. במתכון סוד קטן (שכבר לא סוד!!!) להצלחה גדולה. (מקווה ש"זקנות השבט" לא יקראו את הפוסט הזה...) לפני שנים כשטיילתי בריביירה הצרפתית, נכנסו לאכול...

תצוגה מקדימה

פריטטת ירקות-ארוחה שלמה במחבת

מה אוכלים??? מהר ועכשיו כי אנחנו רעבים!!! הפריטטה היא שילוב של חביתה עשירה ומשודרגת לבין פשטידה בהכנה מהירה. את הפריטטה ניתן להכין ממגוון ירקות ועשבי תיבול – ממה שיש במקרר,...

תצוגה מקדימה

מסעדת ריבר - סניף ראשל"צ

ברשת מסעדות ריבר, טעמים וריחות מהמזרח הרחוק. פה תוכלו לטעום את כל המטבחים האסיאתיים המוכרים והלא מוכרים: התאילנדי, היפני, הויאטנמי, הסינגפורי, הקוריאני, וגם מהמטבח הסיני, על כל מחוזותיו הקולינריים. ...

תגובות

טופ 20 - בלוגי אוכל

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה