הבלוג של מירית וולך

עוטפת בארז

אמא אווזה לארבעה ילדים (בחמש שנים), גרה בנגב המערבי (עוטף עזה), חברת קיבוץ, נשואה ועובדת, מנסה לפנות בחיי גם מקום לעצמי

עדכונים:

פוסטים: 207

החל מיולי 2014

תכננתי המלצה יומית, אבל לא הגעתי לזה כבר יומיים. כפיצוי קחו המלצה על סופר ושלל ספריו, לבני נוער, אבל לא רק. היום על הכוונת – ריק ריירדן

20/06/2016

rickr200616

 

לריק ריירדן יש הרבה ספרים. ליתר דיוק יש לו הרבה סדרות. אז בואו נעשה סדר קטן קודם כל.

ישנה חמישית ספרי פרסי ג’קסון והאולימפיים שעוסקת בנער שהוא צאצא של אל יווני.

ישנה חמישית גיבורי האולימפוס, שבאה כרונולוגית אחריה. ועוסקת בצאצאי אלים יווניים ורומאיים.

ישנה התחלה של סדרת מגנס צ’ייס והאלים של אוסגרד, שבאה כרונולוגית לאחר גיבורי האולימפוס ועוסקת בנער שהוא צאצא של אל נורדי.

במקביל ישנה טרילוגית משפחה קיין והאלים המצריים שעוסקת (נכון, ניחשתם) בצאצאי אלים מצריים.

בלי קשר יש לו יד וחלק בסדרת 39 הרמזים בה כל ספר בערך נכתב על ידי סופר אחר. את הסדרה הזו לא ממש קראתי ואני לא הולכת לדבר עליה בפוסט הזה.

ועכשיו אחרי שעשינו סדר הרשו לי לדבר על אחת האהבות הכי גדולות שלי בספרות – מיתולוגיות.

מיתולוגיה היא אותו סיפור של לפני אלפי שנה שמנסה להסביר שיש חורף בסיפור על אלת הטבע שנודדת חצי שנה מתחת לאדמה, לשאול, מקום ממלכתה של בתה האהובה אליה היא מתגעגעת. לכל אזור יש מיתולוגיות עשירות משלו, והן תמיד יפיפיות. סבוכות, מורכבות, ומלמדות המון על דרך החשיבה של פעם, ושל האיזור המסויים.

ריק ריידרן, מורה לשעבר, רצה לקרב את ילדיו ואת תלמידיו למיתולוגיות היווניות, הקלאסיות. אז הוא המציא סיפור על גיבור בימינו אנו שהוא צאצא של אל יווני ובת אנוש, בדיוק כמו בחצי מהמיתולוגיות. הוא מתאר את הקושי של נער שכזה לחיות בעולם שאינו מודע לקיומם של האלים, את חושיו שמתאימים לקרבות ופחות ללימודים. ואת העלילות שעוברות עליו כאשר מפלצות מנסות לצוד אותו ולהורגו.

חמישית ספרי פרסי רוויה בעלילות מסעירות, בכוחות שמתגלים, וגם בהרבה מיתולוגיה. מותאמת לנוער קורא של ימינו. והנוער נשבה בקסמיו. גם המבוגרים יותר שאוהבים ספרי פנטזיה נהנו ואפילו יצאו סרטים מהסדרה.

בשלב הזה, ריק ריירדן הבין כנראה שיש לו להיט ביד. או שהוא גילה את עצמו כסופר. כך או אחרת נכתבה טרילוגית אלי מצריים. היא פחות זורמת. אולי כי המיתולוגיה פחות מוכרת, ואולי כי 3 ספרים לא מספיקים לעורר עולם שלם כמו שפרסי עשה. אני לא בטוחה. היא עדיין טובה, אבל אני מבינה למה היא לא הפכה להיט כמו פרסי.

אז חזר לו ריק ריירדן אל גיבורו האהוב והוסיף 5 ספרים בסדרת המשך בה מסתבר שההיסטוריה שהפכה את אלי יוון לרומאים משפיעה עליהם עד ימינו. גם כאן העלילה סבוכה ורבת פיתולים והרפתקאות, לטעמי מעט יותר מידי, בעיקר בספר החותם את הסדרה. אבל באמת שנהנתי מכל רגע. לא אפרט כדי לא להרוס לכם.

ועכשיו מתחילה לה סדרת מגנס, בנתיים יצא בעברית ספר אחד, והוא מוצלח. אולי לא ברמת פרסי אבל אהבתי אותו יותר מאשר את משפחת קיין. בקיאותי במיתולוגיה הנורדית היא בסיסית ביותר, וזה לא הפריע לי להנות.

בקיצור

כל הסדרות הללו מומלצות מאוד.

ואם יש לכם בבית נער או נערה שאינם קוראים – שווה להציג בפניהם את סדרה זו או אחרת.

וכמעט שכחתי, אומנם גיבור קרוי בשם כל סדרה וסדרה אבל לצידו גיבורות רבות. הסדרות פמיניסטיות מאוד, והגיבורות מצילות את הגיבורים במידה שווה.

עוד ביקורות ספרים מאת ספרנית בדימוס – בלוח הפינטרסט שלי או פה

עוד מהבלוג של מירית וולך

תצוגה מקדימה

סימה גרנות ז"ל

** עדכון נובמבר 2019 **  דינו של הרוצח נגזר והוא עונש מאסר עולם, כמו כן הוא יפצה את שלושת ילדיה של הנרצחת ושלו בסכום המקסימלי הקבוע בחוק, 258 אלף שקלים. בעת הקראת גזר הדין, טען הרוצח השפל כי הוא ניסה לשמור עבור ילדיו ונכדיו את...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

מכתב ששלחתי הערב לשר ליצמן, שר הבריאות

התמונה מתוך אתר shutterstock כבוד השר ליצמן שלום וברכה, ... בינואר 2015, לפני כשנה, אחד מילדיי עבר אירוע של איבוד הכרה פתאומי ומוזר. בגיל שנתיים ו11...

תצוגה מקדימה

40

. . 10 דברים שלמדתי בדרך: 1. אם מכבדים את מי שעומד מולך - תמיד יימצא פתרון (כמובן שהכבוד צריך להיות הדדי) 2. אני  חייבת לדאוג לעצמי, ולא לשכוח אותי 3. לסמוך על האינטואיציות...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה