הבלוג של מירב מלמד

הבלוג של מירב

אוהבת לאפות, מתה על מתוקים וחייבת לכתוב. עקבו אחרי גם בפייסבוק- https://www.facebook.com/merav.melamed.5

עדכונים:

פוסטים: 238

החל מינואר 2013

כמה חבל שאין רישיון להורות. שכל מי שבוחר להביא ילד לעולם לא נדרש לעבור טסט או לפחות מרכז הערכה. איזו בחינה מינימלית בכדי לוודא שהוא אכן מסוגל וכשיר. שהוא יודע לחבק וללטף, לאהוב ללא תנאים, להגן ולשמור. שהוא לא משווה בין ילדיו, שהוא לא מתנער מהאחריות ההורית ומבין את המשמעות שלה.

11/12/2013

לא בחרתי לבוא לעולם, לא בחרתי גם בשמי הפרטי, למרות שאותו אגב, אני די מחבבת. לא עמדתי מול שורת הורים פוטנציאלית לבחירה והצבעתי על הזוג שנראו לי ביותר. לא בחרתי לאיזו משפחה לגדול, ולאיזה מצב סוציואקונומי להיוולד. לא בחרתי להיפגע ולהיפצע מטעויות גסות שלא היו שלי. לא בחרתי לראות ולשמוע את מה שהיה אסור לי בתכלית האיסור.

לא בחרתי לחנוק את הדמעות ולחבק את עצמי בכל פעם שהגיעה הסערה. לא בחרתי לפחד ולהיות בודדה. לא בחרתי להתעייף ולהתייאש, להפסיק להאמין שהטוב עוד שנייה נכנס בדלת, לא בחרתי לסגור אותה מפניו. לא בחרתי לברוח. לא בחרתי משום שלא הייתה לי יכולת בחירה.

ניסיתי לשרוד. להמשיך בדרך הישרה והטובה בעייני. בראתי לי עולם פנימי משלי, מקום נעים ובטוח לברוח אליו בכל פעם שהמציאות מאיימת להטביע אותי. חיפשתי דמויות מחליפות, מאמצות שכאלה.  גדלתי וניסיתי להציל את העולם ואת כולם. לרפא, ללטף, להדביק, לחמול, לתקן, להילחם בנחישות ואומץ עבור מי שלא מסוגל להילחם על עצמו. חשבתי והאמנתי שאם אצליח לתקן אחרים, אולי ארפא גם את עצמי. אז חשבתי.

כמה חבל שאין רישיון להורות. שכל מי שבוחר להביא ילד לעולם לא נדרש לעבור טסט או לפחות מרכז הערכה. איזו בחינה מינימלית בכדי לוודא שהוא אכן מסוגל וכשיר. שהוא יודע לחבק וללטף, לאהוב ללא תנאים, להגן ולשמור. שהוא לא משווה בין ילדיו, שהוא לא מתנער מהאחריות ההורית ומבין את המשמעות שלה. שהוא מסוגל להרגיש, מסוגל לאהוב, ויודע לתרגם בצורה נכונה ובריאה את האהבה הזו למעשים. שהוא יודע להודות בטעויות ולתקן אותם (כי כולנו טועים ואי אפשר להימנע מכך, אבל הטעות היא כפולה ומכופלת כשלא רואים אותה, כשלא מסוגלים להבין אותה ואת הנזק שהיא גורמת, שלא מנסים לתקן אותה).

מישהו שלא מאשים את ילדיו בכאביו שלו. שלא משתמש בהם למאבקים עקובים מדם. שמצליח לראות כמה שהם יפים וטובים ונהדרים, ככה כמו שהם.

בכדי לעלות על הכביש אנחנו נדרשים לקחת שיעורים, בין אם יותר ובין אם פחות, מישהו יושב לצידנו, מלמד אותנו, בוחן אותנו, וגם אז, זו בהחלט לא ערובה שנהיה נהגים טובים. בכדי להיות הורים, מסתבר שלא צריך שום אישור ושום מבחן. סעו לשלום, המפתחות בפנים ונקווה לטוב. רק שאם במקרה הטוב לא יוצא, ההתמודדות עם כל השיט נופלת על הילדים. המלחמה האינסופית הזו בין הרצון לוותר לבין יצר החיים שמשמיע קולו מידי פעם ומנסה לבעוט. הכעסים האינסופיים, הבדידות והקושי העצום בליצור קשרים אמיתיים ולהצליח לבטוח ולסמוך (איך אפשר לאחר שהדמויות שהיו אמורות להיות משמעותיות בחיינו, בגדו בנו?).

ילדים לא מביאים כי צריך, וגם לא כי מקובל. ילדים לא מביאים כי השעון הביולוגי דופק. ילדים גם לא מביאים רק כדי להיות חלק מהנורמה. ילדים מביאים כי רוצים. כי יכולים. כי מאמינים שמסוגלים לתת להם את כל הטוב בעולם. ואם בדרך הארוכה והלא פשוטה הזו, ישנם משברים ודברים לא עובדים כמו שצריך, אז קמים ועושים מעשה! מתמודדים, מטפלים, מקבלים עזרה. כי ברגע שאתה מביא ילד לעולם, אתה כבר לא – אתה לעצמך יותר. יש לך אחריות. אחריות שאתה בחרת בה.

ילד לא צריך הרבה. הוא לא חייב ארמונות מפוארים ויקרים וגם לא חדר לבד. הוא יכול להסתדר הרבה יותר ממה שחשבתם, גם בתנאי מחייה מצומצמים. לא הגשם שיחדור מבעד לתריסים נטולי החלונות ולא חוסר התקציב לטיול השנתי ישברו את ליבו. ילד לא צריך הרבה, אבל כשהמעט הבסיסי וההכרחי נלקח ממנו, שום דבר לא יוכל למלא את החלל העצום, להעלים את הפצעים, להשקיט את הסערה ולבלום את הזעזועים.

ילד רואה ושומע הכל. הרבה יותר ממה שאפשר לשער. ילד מבין גם בין המילים והאותיות הלא כתובות. ילד מרגיש בכל נים בגופו. על ילד אי אפשר לעבוד (וגם לא צריך). ילד מפנים, ילד מצפין. ילד אוגר ושומר. ילד מנסה ברבות השנים בכל כוחו לתקן ולא מצליח. ילד לא שוכח לעולם.

embedded by Embedded Video

עוד מהבלוג של מירב מלמד

תצוגה מקדימה

כי הביקוש לאהבה לא מסתיים אף פעם

שלוש מאות ניסיונות התקשרות במשך שלושים דקות רצופות נדרשו לי רק בכדי לקבל מענה אנושי במשרדי זאפה, להשאיר שם וטלפון ולקוות לטוב. שלוש שעות נסיעה במגוון כלי תחבורה שונים ומגוונים מהצפון הירוק למרכז הרחוק, המתנה מייגעת...

תצוגה מקדימה

עוגת מוס נהדרת בשלושה צבעים

העוגה הבאה הפכה להיות עוגת ימי הולדת אצלנו במשפחה. אין אחד שלא אוהב אותה ומשבח את טעמה הנפלא! בניגוד לעוגות דומות, כאן הבסיס...

תצוגה מקדימה

עוגת סולת תפוז וקוקוס - כוס אחת וקערה אחת

ללא ספק, העוגה הכי קלה שהכנתי עד היום. כוס אחת וקערה אחת- אלו הכלים שתצטרכו לשטוף אחריה (טוב אז גם מרית אחת, אבל שאר הכלים שמונחים בכיור שלכם, כבר לא מהסיפור הזה זה בטוח) עוגה...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה