הבלוג של יעל מוריס

לא סוגרת ת'פה

לא סוגרת ת'פה זו גם אחת שלא מפסיקה לדבר, וגם אחת שלא יודעת שובע מאוכל. כזו אני. לא סוגרת ת'פה הוא בלוג אוכל, אבל מתכונים לא תמצאו בו. אני בחורה קטנה עם תיאבון גדול, הרפתקנית קולינרית שמחפשת כל הזמן אתגרים קולינריים חדשים:... +עוד

לא סוגרת ת'פה זו גם אחת שלא מפסיקה לדבר, וגם אחת שלא יודעת שובע מאוכל. כזו אני. לא סוגרת ת'פה הוא בלוג אוכל, אבל מתכונים לא תמצאו בו. אני בחורה קטנה עם תיאבון גדול, הרפתקנית קולינרית שמחפשת כל הזמן אתגרים קולינריים חדשים: מנות יוצאות דופן, מסעדות מרתקות מכל הקשת, החל במסעדות פועלים וכלה במסעדות שף, שווקי אוכל ומסעות קולינריים בארץ ובעולם. עקבו אחרי בפייסבוק: facebook.com/Losogeretapeh

עדכונים:

פוסטים: 316

החל מאוגוסט 2010

סיור של צבעים, טעמים ואוכל טוב בשוק הצבעוני המקסים בעיר העתיקה בירושלים.

20/02/2008

סיור טעימות בשוק בעיר העתיקה בירושלים. זה מה שחשבתי שאני הולכת לעשות בשבת האחרונה, כשהצטרפתי לסיור של חורף של בית שמואל עם עמית ואילנה. הסיור קצת סטה ממסלולו המתוכנן, בשוק חלפנו מדי פעם ודי מהר, וטעימות היו רק פעם אחת, רק של משקאות, וזה לא היה ממש בשוק. את הטעימות שלנו השלמנו עצמאית, אם תוך כדי ואם אחרי הסיור.

אבל בכל זאת התרגשתי מהשוק. הצלחתי לקבל איזו תחושה וכיוון של הטעמים והצבעים בשוק, וזה בהחלט יצר לי תיאבון לבוא לשם שוב להעמקת החוויה, תיאבון שאנסה להעביר גם לכם.

כיאה לסיור של טעימות, פסחתי על ארוחת הבוקר והגעתי עם הרבה מקום בבטן. אי לכך התעלמנו ממוכרי הבייגלה הירושלמי ליד שער יפו, שם התחיל מסלולנו. וזה לא היה קל. איך אפשר לעמוד בפני הבייגלה הירושלמי? והנה, המדריכה שלנו לא התעלמה. אולי זה היה צריך להדליק לי נורה אדומה על מה שמחכה לנו (או למעשה לא מחכה לנו) בהמשך. אבל בינתיים התאפקתי.

כדי להתחיל סיור תיירותי כהלכתו, כמו בנצרת, גם הסיור הזה מתחיל במרכז מידע לתיירים, שם אפשר להצטייד במפת השוק. אבל שלא כמו המפה בנצרת, זאת אינה ממליצה על חנויות מובחרות. בשל כך ובשל ההתקדמות המהירה בשוק בעת הסיור, על חלק מהמקומות עליהם אני אמליץ יחסרו פרטים, אם שם המקום ואם המיקום המדויק, ולצערי לעתים שניהם. ובכל זאת, אני מאמינה שלא יקשה לאתר את המקומות המופלאים הללו או דומים להם.

בעוד שאנחנו התחלנו את הסיור המודרך דרך סמטאות שעקפו את השוק, סיור בשוק עצמו מומלץ להתחיל בכניסה לשוק. הרחוב הוא רחוב דוד, ובמפה כתוב גם SUQ EL BAZAR שלמיטב הבנתי המשמעות של זה היא שוק השוק (בניגוד לשווקים אחרים שמיד נגיע אליהם). מימינו של רחוב זה נמצא הרובע הארמני, ומשמאלו הרובע הנוצרי. אל תתבלבלו, פה אולי מעניין, אבל די תיירותי, ולכן רק תתרשמו, אבל תמשיכו הלאה. הסיור המומלץ להלן הוא ברובע הנוצרי.

כשממשיכים מגיעים לצומת מרכזי, שבהמשך נמצאים שני הרובעים הנוספים, היהודי מימין והמוסלמי משמאל. לשם, כאמור, לא נמשיך. משמאל שלושה רחובות מקבילים, שהם שלושה שווקים. המזרחי ביותר (שימו לב שהמפה פונה מזרחה) הוא שוק הצורפים SUQ EL-KHAWAJAT. המערבי ביותר הוא שוק הקצבים SUQ EL-LAHAMIN, וזה שבאמצע, אליו נכנסנו, הוא שוק הבשמים SUQ EK-ATTARIN.

בשוק הבשמים נכנסנו לחנות תבלינים של שני אחים, שרוקחים בעצמם מיני סבונים ומוצרי קוסמטיקה מהתבלינים, ואפילו מבטיחים להעלים צלקות וכתמים. עם תבלינים.

 

בקצה שוק הבשמים התחלנו לראות עגלות של רוכלים. מיצי הקיבה פעלו את פעולתם, והחלטנו להפסיק להתאפק. קנינו לעצמנו עוגת סולת. כל קובייה 2 שקל. היה טעים.

במקום עבר גם מוכר של מיצים והציע לעוברים והשבים.

מיצים דווקא טעמנו. של זיאד. לזיאד אמנם יש חנות בשוק, בויה דולורזה ברובע המוסלמי, אבל את המיצים שלו זכינו לטעום אצלו בסלון ביתו. התחלנו במשקאות חורף: תה היביסקוס, תה מרווה ותה אניס. עברנו למשקאות קיץ, משקה תמר הינדי ומשקה שקדים, וקינחנו בסחלב. כל אחד מהמשקאות וסגולותיו הוא, זה לצינון וזה לחימום, זה לשלשול וזה לעצירות. היה טעים. כנראה שגם בריא…

בינתיים הרעב שלנו התגבר, ונכנענו סופסוף לדחף לבייגלה ירושלמי. 5 שקלים.

והנה עוד כמה דוכנים וחנויות שעברנו על פניהם.

ומה שפגשנו הכי הרבה זה חלבה. מכל הצבעים והטעמים, ועם כל מיני תוספות. המוזרה ביותר בה נתקלתי היא חלבה כתומה עם דלעת.

בהמשך הרחוב מגיעים לויה דולורוזה (ברובע הנוצרי). שם בחנות מכולת בנו פירמידה גדולה. מתבלינים.

לשם שינוי יש לי את שם המקום:

Al Quds Grocery

הסיור הסתיים, ואנחנו עלינו לקומה השנייה של החומוסייה הראשונה שהיתה לידנו. המדריכה אמרה שהיא חביבת הישראלים אז ניסינו. אילנה לקחה מסבחה. עמית, שרצתה מסבחה, קיבלה חומוס עם גרגירים, בשל אי הבנה. ואני רציתי את מה שאכלו בשולחן ליד, חומוס עם צנוברים. הכל היה לנו מאוד טעים.

חומוס לינא
עקבת אל חנאכה 42, ליד ויה דולורוזה

את הסיור העצמאי שלנו חתמנו עם כנפה. היינו אמורים להגיע ל”כנפה הכי טעימה בשוק” עם הסיור המודרך, אבל לא הספקנו. בכל זאת זכרנו את השם ומצאנו. בטיפשותנו לקחנו צלחת לכל אחת (10 ₪ לאחד), ולא הצלחנו להשתלט. המנות ענקיות והבטן מלאה בחומוס ופיתות. אבל אין ספק שהוא בהחלט מצדיק את המוניטין שלו, ומקווה שלא נעלב שהשארנו בצלחת…

Ja’far Sweets
ויה דולורוזה

לסיכום, כמו שאמרתי, הסיור עשה לי חשק אז לחזור לשם ולהסתובב בשוק בנחת. ולאכול.

תגובות מהפוסט המקורי:

וואו, מקסים!
חבל שלא נהנתם, אבל אני מאוד נהנתי לקרוא.
21/02/2008 02:54:36 שירה
הסיור אולי לא היה כמו של נצרת
אבל התמונות מתחרות רציניות, ואפילו מנצחות. מדהימות!!!
21/02/2008 09:15:11 יפעת
שירה ויפעת
תודה :$
21/02/2008 11:10:15 תיבת דואר יעל מוריס
טעיםםם
היתי נותן כליה עכשיו בשביל צלחת חומוס עם צנובר, וסחלב משער שכם לקינוח….
23/02/2008 22:39:19 פרסלי-מן
חומוס-לא בעיר העתיקה
גם לינא וגם אבו שוקרי המקורי, חביבי הישראלים-ראשית, ממש לא טעים, שנית,לא נקי ושלישית-את השנאה מריחים באויר! אני רחוקה מלהיות ימנית בדעותי ועדין התחושה היתה מאד קשה. אני לא מבינה איך כל עם ישראל משפיל את עצמו ומוכן לאכול במקומות האלו. ולספוג את היחס הזה. לא אוהבים אותנו, ובצדק מבחינתם,אז לא חייבים!אני בכל אופן לא אגיע למקומות האלה יותר.
28/02/2008 09:43:52 תיבת דואר שיר
הסיור של אמיר חשין ממלא את הבטן
אני הייתי בסיור בעיר העתיקה עם אמיר חשין, אמנם הסיור הוא מעט פוליטי, אך רעב לא חזרתי. אכלתי שטרודל וינאי מדהים! שלא לדבר על סוגי הקבב המהימים והיונים הממולאות. מחכה בקוצר רוח לסיור נוסף…..
01/03/2008 11:12:07 תיבת דואר אשר
חומוס
חומוס לינא מזמן לא משהו . חומוס טוב יש בלבנונית באבו גוש וגם אצל אבו שוקרי שנמצא ליד הכנסיה במרכז הכפר (ולא האבו שוקרי שנמצא בכביש הראשי).
20/03/2008 19:12:48 תיבת דואר דוד
יש יונים ממולאות בעיר העתיקה????
יעל, שמחתי לקרא את מילותיך ולראות את תמונותיך. חבל שלא ממש אכלתם בסיור הזה, אבל מילא. נסתדר גם עם זה. אני אמשיך לחפש המלצות על מסעדה ערבית חביבה שמגישה אוכל מגוון וטעים, כמו קבב ותבשילים שונים, לא חומוס ותוספות. אשר מהתגובות: איפה יש יונים ממולאות בירושלים? אני חולם על יונים ממולאות כבר שנים ולא מצאתי. חשבתי שיש כאלה במסעדות רק במצרים או בכפרים ערביים נידחים ועויינים. אנא ממך, האר את עיני בנושא. תודה מראש, העם.
10/06/2008 12:02:41 העם
יונים ממולאות
יש בקוסטה, מסעדה יוונית ברחוב הקופטים. כך לפחות מבטיח אמיר חשין באתר שלו: http://www.tour-jerusalem.com/tips.html
12/06/2008 19:04:09 תיבת דואר לא סוגרת ת”פה

עוד מהבלוג של יעל מוריס

תצוגה מקדימה

סיור אוכל בחיפה עיר תחתית

הפעם אספר לכם מפגש של ארבע בנות שמסוגלות להעביר יום שלם באכילה בלתי פוסקת, בזחילה ממקום אוכל אחד למשנהו. את הסיור הפרטי שלנו הובילה נעמה סובול, כותבת הבלוג המעולה תרבות אכילה, בלוג חיפאי על אוכל,...

תצוגה מקדימה

דלידה – חמארה אירופאית בשוק לוינסקי

קשה למצוא תרגום מדויק למילה חמארה, אבל דבר אחד בטוח, וזה שזו מילה בערבית, והיא מתארת בית קפה שכונתי קטן, מקום מפגש לגברים, ששותים בו אלכוהול ומשחקים בו שש בש וקלפים. כך שאיך שלא מסתכלים על זה, חמארה אירופאית זה סוג של...

תצוגה מקדימה

אבושדיד – הלהיט החדש בלבונטין

לבונטין הוא רחוב מדהים. כל מבנה שחולפים על פניו מרשים ביופיו הארכיטקטוני. המבנה המרהיב בלבונטין 16, שהיה פעם ביתה של משפחת אבושדיד, המשפחה של לאה אבושדיד, אשתו של איתמר בן אבי, זוכה לעדנה. הוא מואר מבחוץ, ואפשר לראות כמה יפה...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגי אוכל

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה