הבלוג של limori66

limori66

עדכונים:

פוסטים: 54

החל מאפריל 2018

צבע החלב/ נל ליישון

הוצאת תשע נשמות / 2018

תרגום מאנגלית: רותם עטר

219 עמ’

———-

גילוי נאות, התלבטתי איך לכתוב על הספר המצמרר והעצום הזה שהותיר אותי עם  מחשבות גם לאחר קריאתו, אז הפעם אחרוג ממנהגי ואתחיל מהסוף להתחלה:

“קוראים לי מרי, השיער שלי בצבע החלב, החלטתי להתחיל בהתחלה ולגמור בסוף, ואני יודעת מה הסוף כי עוד מעט הם יבואו לכאן לקחת אותי, הייתי צריכה לכתוב מהר כי אין לי עוד הרבה זמן, ורציתי לספר לכם את מה שקרה בשביל שתבינו למה עשיתי את מה שעשיתי, זה לא היה בלי סיבה” (עמ’ 218).

השנה 1830, בכפר נידח באנגלייה גדלה מרי, מרי נערה בת חמש-עשרה ולה עוד שלוש אחיות, ויולט, הופ, וביאטריס, מרי היא הבת הרביעית והקטנה מבין האחיות, היא נערה פיקחית וסקרנית ויש לה לשון חדה, אביה ואמה עובדים ועסוקים יומם ולילה בעבודות כפיים של המשק, חליבת פרות, זריעה, קצירה, ועוד, ומכיוון שלא זכו לבנים כפו על הבנות לעזור בעבודות המשק ולא חסו עליהן, אביה היה אב קפדני ורודני שלא חוסך שבטו מבנותיו, וברגע שאחת מבנותיו הייתה מראה עצלות בעבודות המשק, מיד הייתה מקבלת מנה הגונה, אימן הייתה עסוקה תמיד ולא היה לה זמן לדאוג לבנותיה ולהסב להן תשומת לב.

“החיים יכולים להיות או מטלה או הנאה”, חייה של מרי קשים אבל אף אחד לא יקח את שמחת החיים שלה, ואף אחד לא יגרום לה לא לדבר ולומר את מה שיש על ליבה, “יש לך לשון חדה”, את תסתבכי בצרות” אומרים לה הסובבים אותה, אבל את מרי זה לא מעניין, היא רוצה שכולם יראו את העולם כפי שהיא רואה אותו.

“זה הספר שלי ואני כותבת אותו עם היד שלי, בשנה זו אלף שמונה מאות שלושים ואחת למושיענו, אני הגעתי לגיל חמש-עשרה ואני יושבת על יד החלון ואני רואה הרבה דברים… אני לא מאד גבוהה והשיער שלי בצבע החלב”.

עד לרגע שבו משתנים חייה, מרי נשלחת על ידי אביה לעבוד כמשרתת בביתו של הכומר תמורת כסף, מרי אינה רואה זאת ברוח טובה והיא ממאנת ללכת, ומסברת לעזוב את אחיותיה וסבה שהוא החבר הכי טוב שלה ואיתו היא מדברת על כל מה שעולה בליבה, אבל אביה מאלץ אותה על כורחה לעזוב ולעבור לביתו של הכומר.

“הסתיו הוא הזמן שהעלים נהיים חומים ומתקפלים ומתייבשים, ואי אפשר לדעת מה העלה הראשון שמשתנה, כי הקיץ והסתיו זזים לאט אחד לתוך השני, זה לא קורה ביום אחד שכל העלים נהיים חומים”.

מרי מגיעה לביתו של הכומר, היא לומדת את עבודות הבית ומבצעת אותן בזריזות וביעילות, ועד מהרה היא מתיידדת עם אשתו של הכומר, היא לומדת קרוא וכתוב מהכומר, והחיים ממשיכים הלאה עד למותה של אשת הכומר…

הספר מסופר מפיה של מרי, מליבה של נערה שהחליטה לכתוב את סיפור חייה, ומכיוון שכך ישנם מילים שנכתבו בצורת הווה כשהכוונה לעתיד, כמו יתחיל במקום אתחיל, ידבר במקום אדבר, וזה המיוחד בספר הכתוב בפשטות מפי נערה שרק רצתה לכתוב את סיפור חייה…

לסיכום: אם אתם עדיין כאן וקוראים שורות אלו, אז תעשו טובה לעצמכם ותקראו, מומלץ בחום!!!

חלב

עוד מהבלוג של limori66

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

מה שקרה בהר

מה שקרה בהר / לוקה ד'אנדראה הוצאת ספרים: כנרת-זמורה-דביר-ביתן שנת הוצאה: 2018 תרגום מאנגלית: אביגיל בורשטיין ז'אנר: מתח 384 עמ' ------- אז מה באמת קרה שם בהר? הכל התחיל ב-28 באפריל 1985, ביום סוער של סופת שלגים וגשם זלעפות,...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

"המשכונאי" אדוארד לואיס

המשכונאי / אדוארד לואיס וולנט הוצאת ספרים: כנרת זמורה ביתן דביר שנת הוצאה: 2018 תרגום מאנגלית: תום דולב 272 עמ' ------------------- המשכונאי הוא ספר שהוכתר בספרות ובפי הסופרים כמאסטר פיס, הקלאסיקה שטלטלה את עולם הספרות, ועובד...

תגובות

פורסם לפני 2 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה