הבלוג של ליאת מנדל

אננדה – מחשבות על יוגה

צלמת ומורה בכירה ליוגה: מצלמת, מלמדת וכותבת על יוגה. מנהלת את אננדה - סטודיו ליוגה ברעננה, ומלמדת בו שעורים לכל הרמות. עובדת גם עם אנשים בעלי צרכים מיוחדים: אנשים בגיל הזהב, נשים בהריון ואחרי לידה, אנשים בשיקום ובהתמודדות... +עוד

צלמת ומורה בכירה ליוגה: מצלמת, מלמדת וכותבת על יוגה. מנהלת את אננדה - סטודיו ליוגה ברעננה, ומלמדת בו שעורים לכל הרמות. עובדת גם עם אנשים בעלי צרכים מיוחדים: אנשים בגיל הזהב, נשים בהריון ואחרי לידה, אנשים בשיקום ובהתמודדות עם בעיות שונות. מאחדת בין כל שיטות היוגה לתרגול מגוון ומעמיק. התרגול איתי יכול לעזור לך ב: ריפוי כאבים בגוף, חיזוק ושחרור הגוף,שיפור הנשימה, ניקוי רעלים מהגוף, יצירת שלווה נפשית ושקט בראש. מוזמנים בחום ליצור קשר.

עדכונים:

פוסטים: 11

החל מפברואר 2012

האם אפשר להימנע מקונפליקטים ותקופות משבר בחיים? האם רצוי שנמנע מהם? ואיך אפשר להפוך מצבים של קושי בחיים לתקופות החשובות ביותר בחיינו?

יש טוב ברע?

מכירים את המשפט: אין רע בלי טוב? מכירים מישהו שהמשפט הזה אי פעם ניחם אותו או שכנע אותו שהחיים היפים כשהוא שרוי בעצב או בקושי רב? באופן דומה, האם פגשתם פעם מישהו עצבני מאוד שאמרו לו “תירגע” והוא נרגע?? (אם כן אשמח לחזות גם אני בפלא)

העולם שלנו הוא עולם של צמדי ניגודים יחסיים וכל דבר בתוכו מתוייג על ידנו ומקבל תואר: טוב או רע, אוהבת או שונאת, עצוב או שמח ואחרי שתייגנו ושייכנו את עצמנו אל אותו הדבר, אנחנו כל כך מזוהים איתו שקשה לנו מאוד לקבל שיש סיכוי קטנטן שגם להיפך שלו יש קיום בתוך אותה סיטואציה ממש.

אבל למעשה, המציאות היא לא טובה ולא רעה, היא פשוט מתרחשת, ואנחנו אלה שנותנים לה את הפרשנות והכותרת: גשם לדוגמה, הוא טוב או רע? תלוי את מי שואלים, יש אנשים שגשם ממלא אותם חדוות חיים ותחושה של התחדשות, אחרים ירגישו תחושות של קדרות ועגמומיות ונטיה להסתגר בעוד הגשם עצמו הוא לא טוב ולא רע, אין לו קשר למושגים האלה, הוא פשוט יורד כשמגיע החורף.

באותו האופן כל מיני אירועים ותופעות מתחוללים בחיינו: הצלחות, כשלונות, מחלות, אהבות,פרידות ואפילו אסונות ומוות – חלקם מאוד נעימים לנו ומזוהים אצלנו עם שמחה וחלקם באופן טבעי מסבים לנו כאב רב, פחד, תסכול וכעס.

מה עושים אנשים של קיץ בחורף?

אני תמיד הייתי ילדת קיץ. בימי הקיץ הקשים כשאנשים נאנחים שכבר השכם בבוקר אפשר להרגיש באוויר את החמסין המתקרב, אני פורחת משמחה.

מצבי בחורף, הוא אופרה אחרת לגמרי. החורף נוטה ליצור אצלי התנהלות פנימית של קור, כבדות ועגמומיות, היכולת לראות את ההשלכה שלי על תופעת טבע תמימה היא זו שעוזרת לי לשמור על מרחק מסוים ממצבי הרגשי ומאפשרת לי לקבל את הדברים כפי שהם ולחפש פעולות שונות שיוצרות אצלי קלילות, שמחה, חום ותנועה.

אותה איכות שימושית וחשובה עבורי יותר במצבי משבר קשים אף יותר ממזג אויר חורפי: היכולת להתבונן במציאות כפי שהיא, לקבל אותה במלואה, להבין מהם הדברים במציאות שלי שאין לי שליטה בהם ומה הם הדברים שאני יכולה לעשות כדי להשפיע לטובה על מצבי – ואז לבחור בטוב ביותר שאני יכולה לעשות בנסיבות הקיימות.

אז איך עושים את זה? איך בוחרים בטוב ביותר גם כשהדברים הם לא משו משו? איך הופכים תקופות משבר וקושי בחיים לתקופות של גילוי עוצמות פנימיות והכרת תודה?

לעשות שׁוֹלֶם עם המציאות

ביירון קייטי הנהדרת כותבת תמיד בספריה: “איך אני יודעת שמשהו בחיים שלי אכן היה צריך לקרות? – פשוט כי הוא קרה”. על פי תפיסתה של ביירון קייטי החיים שלנו מתנהלים כפי שהם מתנהלים ולנו יש שתי אפשרויות: האחת, להילחם ולהתווכח עם המציאות והשניה לקבל את המציאות כפי שהיא ואז לבחון מה אנחנו יכולים לעשות כדי לשפר אותה.

שתי האפשרויות לגיטימיות כמובן, אבל רק אחת מהן יכולה להפוך את החיים שלנו לקלים יותר, פחותי סבל ואותנו לאנשים שבעי רצון ומסופקים מחיינו. הצעד הראשון להתמודדות טובה בעת קושי או משבר הוא קודם כל לא להתווכח עם המציאות!

מחשבות כמו: “למה זה קורה?”, “זה לא צריך היה לקרות לי” או “אם רק X לא היה קורה, המצב הזה לא היה נגרם” – לא יועילו לנו בשום צורה, נהפוכהו, יכניסו מתח ותסכול למערכת העצבים שלנו ויכניסו אותנו למערבולת של אשמה שאין ממנה מוצא.

לדבריה של קייטי, הכל מדוייק, אין טעויות ואין מקריות ואם משהו קורה בחיים שלנו מוטב לנו להחליט שהוא הדבר המדויק ביותר עבורנו (אפילו שממש לא הזמנו אותו), גם אם אנחנו לא מבינים איך – פשוט כי הוא קרה, כי זו המציאות, ואם אין לנו ברירה אלא לחוות אותה, מוטב לנו לקבל אותה ולראות איך אנחנו מתקדמים משם מאשר לבזבז את האנרגיות שלנו על ויכוח עקר שההפסד שלנו בו ידוע מראש.

האם החיים דורשים תיקון?

כשמשהו קשה קורה בחיים שלנו, יש לנו לרוב נטיה להרגיש שמשהו בהם מקולקל, לא עובד כמו שצריך או טעון תיקון ושיפור. במהלך תקופה לא פשוטה שעברתי לאחרונה, ומתוך תשישות פיזית ונפשית הבליחה גם בי השאלה:

“מה אם החיים לא באמת מקולקלים? מה אם הכל נמצא במקום ונוהג כסדרו ומתרחש ממש באופן הנכון?? מה אם ככה הכל צריך להיות: חיים מלאים שכוללים לפעמים גם עצב, כאב ואי וודאות לצד רגעים של שמחה גדולה וחסד? זו תקופה לא פשוטה ויתכן ויהיה לי בה עצוב, ואני אעשה את המקסימום שביכולתי כדי לשפר וזה ממילא הטוב ביותר שאפשר לעשות.

עצם המחשבה הזו, שחררה אותי מכובד ההרגשה שמשהו לא בסדר בחיי והחדירה בי נחמה וכוחות חדשים. לפעמים אנחנו מגלים שחלק ניכר ממה שמכביד עלינו הוא המאבק הפנימי שאנחנו מנהלים עם הכאב שלנו והניסיון התמידי שלנו, להדוף אותו מעלינו ולהתחמק מלחוש אותו. לפעמים עצם ההסכמה לעבור דרך הכאב, משחררת אותנו מחלק ניכר מהקושי שלנו.

מתנה ושמה מצוקה

לפעמים רק בתקופות של כאב או מחלה שלנו או של הקרובים אלינו, אנחנו מתחילים להבין מה חשוב באמת בחיים ועוד יותר חשוב – מה כל כך מיותר ולא חשוב בחיינו: כעסים, עלבונות וגסות רוח, מתגמדים ונראים לנו פתאום כל כך שוליים לעומת דבר בסיסי ומהותי כל כך, ונראה לנו פתאום מאוד מיותר להתעסק בהם.

מעבר לזה, כשמשהו משתבש בשגרה שלנו, אנחנו קולטים עד כמה אנחנו לוקחים את החיים כמובן מאליו. בראש ובראשונה את הבריאות שלנו, את היכולת לקום בבוקר ולתפקד, את העובדה שהחושים שלנו פועלים, את העובדה שאנחנו נושמים, ואת טריליוני הפעולות שמבוצעות בתוך הגוף שלנו בכל רגע ורגע כדי לאפשר לנו לחיות.

אנחנו לוקחים כמובן מאליו את בני הזוג שלנו, את המשפחה, את מי שנמצא שם תמיד לצידנו, ואת קיומם של תכונות כמו שמחה, חברות אמת, נדיבות, עזרה ואהבה. כשמשהו מטלטל את הסירה שלנו והחיים שלנו סוערים כל אותם דברים חוזרים למרכז הבמה ונראים שוב מופלאים כפי שהם, ומאוד לא ברורים מאליהם.

היכולת לקום בבוקר מהמיטה ולעמוד על הרגליים, להריח, לשמוח, לחבק, לתת ולקבל אהבה, כל אלה זוכים שוב בהערכה מחודשת דווקא בעתות מצוקה ופתאום אנחנו מגלים כמה שפע יש לנו בחיים, שאנחנו לא טורחים כלל לראות ובטח שלא להכיר עליו תודה – עד שהוא חסר בחיינו.

אנשים רבים שעברו מחלה או משבר קשה בחייהם מעידים שההערכה המחודשת שלהם לחייהם, היא המתנה האמיתית שנתנה להם המצוקה שלהם, עד כדי כך שאם יכלו להחזיר את הגלגל לאחור, לא היו מוכנים לוותר עליה.

לעתים בעקבותיה הם חוללו שינוי משמעותי בחייהם, גישתם לחיים השתנתה ובעקבותיה לפעמים הם מצאו כיוונים חדשים ומלאי השראה בחיים: עבודה אחרת, עיסוק חדש או יעוד בחיים שלא חשבו עליו מעולם עד אותה טלטלה שפקדה אותם.

יוגה – משיכה, דחיה ומה שמעבר להם

בתחילת הפוסט הזכרתי את צמדי הניגודים שמרכיבים את חיינו. היוגה מדברת הרבה על כך שאת רוב חיינו אנחנו מעבירים בין שני ניגודים מרכזיים: משיכה (raga בסנסקריט) ודחיה (dwesha בסנסקריט). ראגה היא הרדיפה המתמדת שלנו אחרי עונג ודוושה היא הבריחה שלנו מכאב – בסופו של דבר שתיהן פעולות שמסבות לנו סבל, מיד תבינו למה.

קל להבין למה דבר מה שמכאיב לנו גורם לנו סבל, אבל החיים מצביעים על כך שגם היצמדות לעונג גורמת לנו לסבול: כשאנחנו עסוקים בדבר שמענג אותנו, באופן טבעי אנחנו רוצים ממנו עוד ועוד, אנחנו חוששים מה יקרה אם יום אחד הוא יגמר, תוהים מתי זה יקרה, מוטרדים האם יש לנו מספיק ממנו ולמה למישהו אחר יש יותר משלנו – ובסופו של דבר מוצאים עצמנו סובלים.

מכיוון שגם הנהיה אחרי עונג והן הבריחה מכאב גורמות לסבל, היוגה מציעה דרך שלישית שנמצאת מעבר לשני צמדי הניגודים האלה, ותרגול עקבי שלה, במיוחד בתקופות קשות בחיינו עוזר לנו להתעלות מעליהן.

אם נצליח בתקופת משבר, ולו לרגע, לשחרר את הצורך לגרש את הכאב, נוכל להתמודד ולעבור טוב יותר את אותו כאב עצמו שממנו אנחנו מנסים להימנע. מכיוון שההימנעות עצמה שואבת מאיתנו כוחות ואנרגיות שאותם יכולנו לשמור לטובת דברים חשובים יותר שיכולים להיטיב איתנו במיוחד בתקופות קשות.

לפעמים אין לנו שליטה על האירועים המכאיבים בחיינו ולא נותר לנו אלא לחוות אותם, היוגה מלמדת אותנו להכיר במקום שבו אנחנו נמצאים בהווה ולהפנות את תשומת הלב שלנו לכל אותם הדברים שאפשריים לנו בזמן שאנחנו שוהים בו – והם רבים.

תקופות משבר בחיים, יכולות להיתפס כמכשול שמעכב אותנו בדרך, אך גם כאתגר שקורא לנו לשנות משהו בחיים, לפעול אחרת ממה שרצינו, לחשוב אחרת ממה שהורגלנו – כשאנחנו מסכימים לעשות זאת הן הופכות לפעמים לתקופות המרתקות והחשובות בחיינו ומאפשרות לנו לגלות מקורות בלתי נדלים של עוצמה, תבונה ונחמה פנימיות שמתגלות דווקא שם, במרתפים העמוקים של הכאב שלנו ומשנות את האופן שבו אנחנו זזים בעולם.

מוזמנים לקרוא עוד על יוגה, ועל התמודדות עם כאבים בפייסבוק

ליאת מנדל, יוגה ברעננה

עוד מהבלוג של ליאת מנדל

תצוגה מקדימה

יש סקס אחר

אם את אישה, חשוב שתדעי (ואז תלמדי גם את בן זוגך): אימון נכון של שרירי רצפת האגן, ישדרג את חיי המין שלך פלאים! רצפת אגן חזקה = סקס ממושך ומענג יותר ואפילו ריבוי אורגזמות אצל שני...

תצוגה מקדימה

אהוב אותי בכפות רגליך

כפות הרגליים שלנו הן אחד האזורים המוזנחים ביותר בגוף שלנו, אבל מה לעשות שכל הגוף שלנו עומד עליהן? בפוסט הזה תוכלו לקרוא מה מזיק לכפות הרגליים שלנו, מה עושה איתן חסד...

תצוגה מקדימה

מה עושים עם צוואר תפוס?

הוא נוטה להיתפס ולהתכווץ, הוא ה-איזור בגוף שלנו שמרכז אליו את כל המתח הנפשי שלנו ועל שמו הומצא הביטוי באנגלית A pain in the neck ,שמשמעותו משהו מעצבן במיוחד. גבירותיי ורבותיי, תעשו...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה