הבלוג של ליאת לופט-מוריטו

Israpanit

ישראלית ביפן. נשואה ליפני, אימא לשלושה, חיה בטוקיו מ-2001. חוויוות, רשמים ומתכונים ממסע חיים: אימהות, זוגיות, תרבות וקולינריה. לומדת מחיי היום יום כיצד ליצור סינרגיה מוצלחת בין ניגודי התרבויות השונות: ישראל- יפן, ולשלב... +עוד

ישראלית ביפן. נשואה ליפני, אימא לשלושה, חיה בטוקיו מ-2001. חוויוות, רשמים ומתכונים ממסע חיים: אימהות, זוגיות, תרבות וקולינריה. לומדת מחיי היום יום כיצד ליצור סינרגיה מוצלחת בין ניגודי התרבויות השונות: ישראל- יפן, ולשלב ביניהן בהרמוניה. הצטרפו לדף הפייסבוק של ישראפנית לקבלת עדכונים על פוסטים חדשים ועוד... http://www.facebook.com/Israpanit

עדכונים:

פוסטים: 47

החל מאפריל 2013

ימי פריחת הדובדבן מסמלים יופי טהור, התחדשות, שינויים, ואת זמניות החיים. גם שנת הלימודים החדשה נפתחת בתקופת זו של האביב. על עליית בכורי לחטיבת הביניים, חגיגות חג הפסח ויומולדת מיוחד.

10/04/2015

 

סאקורה. פריחת הדובדבן בשכונתי בטוקיו. צילום: ליאת לופט-מוריטו

סאקורה. פריחת הדובדבן בשכונתי בטוקיו.
צילום: ליאת לופט-מוריטו

 

ימי האביב ביפן יפים, אופטימיים ומבשרים על סופים והתחלות. במוסדות הלימודיים נפתחת שנת לימודים חדשה בתקופה הזו.  וכמו פריחת הדובדבן, בתקופה קצרה מתרחשים להם שינויים וחידושים רבים.

התחדשות והתרגשות באויר. הבכור סיים את בית הספר היסודי. האמצעית הופכת לבוגרת בגן. ואני חוגגת ארבעים אביבים. אנחנו חוגגים את פסח בטוקיו ופריחת הדובדבן היפיפיה והצחה יוצרת רקע לבן וחגיגי לכל המאורעות המשמחים הללו.

בבית ספר היסודי הילדים לא נדרשו להגיע בתלבושת אחידה. המערכת היפנית חכמה. היא מוליכה, מצעידה ומנתבת את הילדים לתוך המערכת בצעדים הדרגתיים ורכים, שהמעברים לא יהיו דראסטים ושהילדים ישתלבו במערכת בקלות וללא ספקות.

מפגש, ארוע, טקס ועוד טקס. לא נגמרים הטקסים והארועים האלה. ארוע סיום בבית הספר לאימהות ולילדים, מפגש כיתה, טקס רשמי עם כולם, טקס לא רשמי, מסיבת אפטר פארטי אחרי הטקס הפורמלי במלון עם הילדים ואימותיהם, מסיבה שכללה ארוחת ערב, מצגת ומשחקים. לטקס הרשמי נדרשו הילדים להגיע בחליפות מחויטות. זה הזכיר לי סיום טירונות ואת המשמעת בצבא. המחוות, השקט, הטקסיות והרשמיות, עמידת דום לפני כל נאום של מורה או מנהל.  אפרופו הנאומים, זה לא בשביל אדם חסר סבלנות כמוני. הם מונוטוניים, רציניים ובלתי נגמרים, ואינם פוסחים על אף מורה, בזה אחר זה. לעיתים יש קצת אקשן עם מורה שבעיצומו של נאומו לא מצליח לקרוא את הכתוב מהדף ומתייפח בבכי. משיכות האף הקטנות של ההורים המרוגשים נשמעות ברקע כמו מקהלה. כשהילדים נכנסים לאולם מחויכים ובסדר מופתי, זה אחר זה, לפי סדר ה א’-ב’ היפני, ולקול מחיאות הכפיים של הקהל, גם אני לא יכולתי לעצור את דמעות ההתרגשות.  כל ילד נקרא לקבל את תעודת הסיום אחרי קריאה בשמו. הוא עונה: הייי! (כן), ומגיע לקחת את התעודה, מושיט את יד ימין בזוית ישרה, ואז את יד שמאל באותה הזוית, מקבל את התעודה ומשתחווה.

עדן מקבל תעודת סיום בית ספר יסודי צילום: ליאת לופט-מוריטו

עדן מקבל את תעודת סיום בית הספר יסודי
צילום: ליאת לופט-מוריטו

ואיך אפשר בלי תמונה משותפת של הורי הילדים מהכיתה? רואים את הנטע הזר שם למעלה? צילום: ליאת לופט-מוריטו

ואיך אפשר בלי תמונה משותפת של הילדים וההורים? רואים את הנטע הזר שם למעלה באמצע?
צילום: ליאת לופט-מוריטו

 

אחוות תלמידים

אחוות הילדים. צילום: ליאת לופט-מוריטו

 

במהלך חופשת האביב חגגתי יומולדת מיוחדת. יצאנו מטוקיו למקום יפיפה בצ’יבה. חגיגה של תובנות. חגיגה של משפחתיות והבנה פנימית שאת העיקר בחיי עשיתי. הקמתי משפחה. וכל השאר זה בונוס. ואת הבונוס הזה, לשם אני מכניסה את הדברים שחשוב לי לממש, אני מתכוונת להפסיק לדחות ולגרור. כי עכשיו זה הרגע. חלומות ברי מימוש הנה אני באה!

בין ההחלטות והתובנות שהגיעו בשערי בינה, החלטתי למשל להיות יותר ישירה עם אנשים כדי לא להסתובב עם מחשבות שליליות ולהיתקע שם רק כי לא אמרתי בזמן, לא הערתי נקודתית במקום.

החלטתי להימצא בחברת אנשים שעושים לי טוב ואני להם.

הבנתי שהמשמעות האמיתית לחיי היא ללמוד כל יום ולהוסיף באהבה. ולבסס אותה ראשית במעגל הכי קרוב לי, עם המשפחה, ומשם לצאת למעגלים רחבים יותר.

 

מקום קסום בטבע לחגיגת הארבעים

מקום קסום בטבע לחגיגת הארבעים

פינוקים ליומולדת

פינוקי ספא ליומולדת

 

ימי הפריחה של עצי הסאקורה הצובעים את יפן בלבן ספורים, ובכך מחדדים את סמליותה של יופיה הרגעי.

צילום: ליאת לופט-מוריטו פריחת הדובדבן

צילום: ליאת לופט-מוריטו
פריחת הדובדבן

 

 

נולדתי ביום הרביעי של פסח.  עם כל השינויים וההתחלות והטקסים לא הזנחתי לרגע את פסח היקר. מירקתי את הבית, הסתרתי החמץ, דאגתי למצות ולמאכלים כשרים לחג. וחגגתי את הסדר עם חברים במסעדה ישראלית בטוקיו. הפעם הצטרפו אלינו טומו-צ’אן ובנה התינוק אקירה, חברתי ושכנתי המתעניינת בישראל, ביהדות ובעברית מאז היכרותה עם משפחתי.

 

צילום: ליאת לופט-מוריטו

צילום: ליאת לופט-מוריטו

 

לפני ימים אחדים בני בכורי התחיל ללמוד בחטיבת הביניים. גם פה היה טקס כמובן. שלוש שעות של נאומים וצילומי הכיתה וההורים. עולם אחר מהיסודי. מעכשיו עליו להגיע מדי יום בתלבושת אחידה. מדים הכוללים חליפה ועניבה כמו בתמונה שלפניכם.

“הוא נראה כמו סלרי-מן קטן” (‘אנשי משכורת’, כך נקראים העובדים ביפן)  אני אומרת ליפני שלי, והוא מחייך:

“זה ממש ככה, הם עולים עוד שלב בהשתלבות במערכת היפנית”.

בהצלחה!

עדן במדי חטיבת הביניים  צילום: ליאת לופט מוריטו©

עדן במדי חטיבת הביניים
צילום: ליאת לופט מוריטו©

 

מיה צ’ן שבה לגן ואני חזרתי להכין אובנטו מדי בוקר, אחרי הפוגה של שבועיים.

האובנטו של מיה הכנה וצילום: ליאת לופט-מוריטו

האובנטו של מיה
הכנה וצילום: ליאת לופט-מוריטו

 

המשך חג שמח וימי אביב נעימים ואופטימיים,

מזל טוב לבלוג שלי שחוגג החודש שנתיים!!

שלכם,

 

ישראפנית

עוד מהבלוג של ליאת לופט-מוריטו

תצוגה מקדימה

הכנה לגן או לאוניברסיטה?

"מיה נכנסת לגן או לאוניברסיטה?" שאלה אותי אימי בביקורה האחרון אצלי בטוקיו, כשהייתי בדרכי לגן לשמוע הרצאה נוספת מהמנהלת ולקבל שוב מעטפה מלאה בטפסים כתובים ביפנית. אני גרה בטוקיו משנת 2001 עם בן זוגי היפני מיצורו ושלושת...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

קטן זה הגדול החדש

בקיץ שעבר ביקרנו בישראל ביקור ארוך שנמשך חודשיים וחצי. בתקופה זו הכנסתי את מיה לגן ואת עדן לקייטנה. עדן נהנה מאוד, הוא הכיר חברים חדשים והשתתף בפעילויות אך אחד הדברים שלא מצאו חן בעיניו היה האוכל...הוא התלונן שכמעט מדי...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

מייד אין ג'פאן

מתוך שלושת ילדיי רק בני הבכור נולד בארץ.  את חווית הלידה הראשונה שלי רציתי לעבור בסביבתי הטבעית עם המשפחה בישראל, קרובה לאימא.  את שתי הלידות הבאות כבר עברתי ביפן. ולמרות ששתי חוויות הלידה ביפן היו מאד שונות זו מזו - את מיה...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה