הבלוג של נשים עושות היסטוריה

iren

עדכונים:

פוסטים: 2

החל מדצמבר 2014

בשבועות האחרונים החל להיווצר באזז בתקשורת בעקבות תנועת הנשים החרדיות שקוראות לחרם על המפלגות החרדיות באם נשים לא תיוצגנה ברשימותיהן.  קולות הקוראים בעד המהלך וכאלו שקוראים כנגדו צצים מכל עבר, ונראה שכל הצדדים מתייחסים למאבק החשוב הזה מאותה נקודת ייחוס- מדובר בצעד חריג, מבורך או לא, של נשים שסביבתן לא רגילה לשמוע אותן, קל וחומר במסגרת הציבורית.

התנועה החשובה הזו של נשים שנלחמות על זכותן להישמע מהדהד לסיפור תנ”כי מרתק שממחיש כמה חשוב לא לקבל כמובן מאליו את המציאות הקיימת- סיפור בנות  צְלָפְחָד. הסיפור מתרחש בימי נדודי בני ישראל במדבר. מַחְלָה, נֹעָה, חָגְלָה, מִלְכָּה ותִרְצָה הן בנותיו של צלפחד, אשר מת ללא בנים להוריש להם.

 

בנות צלפחד, איריס וקסלר

 

הידיעה שהן נותרות ללא זכות לרשת את אביהן וכפועל יוצא מכך, לא תזכנה לנחלה בכנען, מביאה את בנות צלפחד לבקש ממשה, אלעזר הכהן ושאר העדה את הזכות לרשת את אביהן.

לָמָּה יִגָּרַע שֵׁם-אָבִינוּ מִתּוֹךְ מִשְׁפַּחְתּוֹ כִּי אֵין לוֹ בֵּן? תְּנָה-לָּנוּ אֲחֻזָּה בְּתוֹךְ אֲחֵי אָבִינוּ. 

משה מביא את תביעתן בפני ה’, אשר פוסק כי בנות צלפחד אכן זכאיות לנחלה.

כֵּן בְּנוֹת צְלָפְחָד דֹּבְרֹת – נָתֹן תִּתֵּן לָהֶם אֲחֻזַּת נַחֲלָה בְּתוֹךְ אֲחֵי אֲבִיהֶם; וְהַעֲבַרְתָּ אֶת-נַחֲלַת אֲבִיהֶן לָהֶן.

הסיפור מהווה חידוש מקראי בענייני ירושה- עד לבנות צלפחד, נשים לא היו זכאיות לרשת את רכושו של אביהן. עצרו רגע כדי לדמיין את האומץ הנדרש מבנות צלפחד כדי להשמיע קול מול משה ונכבדי העם (כולם גברים, יש לציין) ולצאת נגד המציאות שהקיפה אותן מכל עבר. קריאת התיגר הזו הביאה לשינוי חברתי-מעמדי בחברה המקראית בה חיו בנות צלפחד. אני מתארת לעצמי שהן שאלו את עצמן לא פעם ולא פעמיים מה היה קורה אילו לא היו מוצאות בעצמן את אומץ הלב בכדי לקום ולעשות מעשה.

סיפור בנות צלפחד בא ללמד אותנו לקח חשוב, והוא שלעולם אין לקבל את המציאות כפי שהיא. לרובינו, אם נודה באמת, קל להתכחש לעוולות ולהמשיך בשגרת חיינו. זה לא פשוט לשים את הפחד בצד ולייצר מציאות חדשה. האמיצים והאמיצות באמת לא מתעלמים. האמיצים והאמיצות באמת משמיעים קול, בדיוק כמו בנות צלפחד. מחאת הנשים החרדיות היא מאבק מן הסוג הזה. נשים שמבינות כי המציאות היא בת-שינוי וכי מוטל עליהן לשבור את החומות ולעמוד מול הקהילה שלהן ולדרוש את מה שמגיע להן. ואולי, מי יודע, גם אנחנו נזכה בימי חיינו לחזות בשינוי.

 

 

עוד מהבלוג של נשים עושות היסטוריה

תצוגה מקדימה

נשים עושות היסטוריה: Well-behaved women seldom make history

  מדוע לכתוב על נשים בהיסטוריה? בדפי יומנה האישי, אנה פרנק כתבה את מחשבותיה ורגשותיה הרבים שהתחוללו בה באחת התקופות הנוראיות בהיסטוריה האנושית. סופה הטרגי הידוע היה אמור להביא סוף לשאיפותיה לפרסם את יומנה מתקופת...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה