הבלוג של יונית צוק

אמאעובדת

חיי הם כספר פתוח. תיאור העשור הרביעי לחיי. אמא, אשת רופא, עצמאית, חוקרת בלוגים, אשה, קופריטרית, מכורה לאינטרנט.

עדכונים:

פוסטים: 199

החל מיולי 2010

לקראת עונת הטיסות לחו”ל, מקבץ עצות להפעלות ילדים בטיסות.

17/06/2013

טיסות טראנס אטלנטיות עם ילדים זה דבר מאוד מאתגר.  עם תמר טסתי פעם לבלגיה ופעם לארגנטינה, ועם נעה זאת היתה הטיסה הראשונה שלנו יחדיו לארה”ב. כחלק מכל הארגונים לפני הטיסה, שלב קריטי היה המחשבות על העסקת הבנות בטיסה. בסופו של דבר הכנתי לכל אחת מזוודת טרולי, ובה משחקים שונים, שמתאימים למטוס. כמובן שהמשחקים לא כללו דברים שיכולים להתגלגל, ללכלך, לעשות הרבה רעש (תמר נורא רצתה להביא את הפסנתר מייד אין צ’ינה שלה, אבל לא נראה לי שהנוסעים היו מתלהבים מזה יותר מדי). מכיוון ואני כבר מתחילה להרגיש את הסוף של השהות שלנו פה, חשבתי לרכז פה מספר רעיונות מהאינטרנט – מה עושים עם הילדים בזמן הטיסה:

1. הכנת ספר שקט - ספר שקט זה בעצם ספר מבד. בזמנו ראיתי כזה בחנויות ילדים, אבל אני הרגשתי צורך להכין אחד כזה בעבר, כשטסנו לארגנטינה. אני לא יודעת מי התלהבה יותר, אני או תמר. (טוב נו אני יודעת ב-ד-י-ו-ק מי התלהבה יותר…) בספר השקט כל עמוד מורכב מפעילות של מוטוריקה עדינה שונה כמו הכנסת בדים לחור, הדבקה עם סקוצ’ים, רכיסת כפתורים, קשירת שרוכים ועוד.  דוגמאות להכנת ספר שקט אפשר למצא כאן וכאן וכאן.

אחרי שתפרתי עם חברתי היקרה את הספר, (היא בעיקר תפרה, אני היתי אחראית על הקפה) היא ראתה את הכריכה שהדפסתי לה באחת מחנויות הבגדים בעיר, ואמרה לי:”רק את יכולה לכתוב אוגוסט 2010 על ספר ילדים, זה כל כך צבאי…” כנראה שאחרי 5 שנות שירות בצבא, משהו נשאר.

2. דיוידי נייד – ולא לשכח להטעין אותו לפני הטיסה ובמהלך החלפת המטוסים, ולקחת את הדיסקים בתוך תיק מיוחד לדיסקים. וחשוב מאוד אוזניות שיתאימו לגודל הראש של הילדים. (תמר לא אוהבת את האזניות שנכנסות לאוזן). אני יודעת, יש סרטים בטיסה עצמה, אבל לפעמים, כל מה שאנחנו רוצים זה דווקא את הדברים המוכרים מהבית. ובדיוק בשביל זה נשלוף את הדיוידי שלקחנו איתנו.

3. יצירה עם ילדים במטוס - הרבה רעיונות מצאתי באינטרנט, אבל בסופו של דבר לא הכנתי יותר מדי, כי לא הספקתי.(מזל שיש לי עכשיו זמן לתקן זאת) עם זאת, יש  מצב שאני אכין את ערכת הציור הניידת, כי עכשיו, כשנעה גם בעניני יצירה וצביעה, נראה לי שזה פתרון מושלם, אפילו לנסיעה שלנו בעוד שבועיים לקמפינג בחופים (נסיעה של ארבע שעות בערך). תראו איזה יופי של ערכת יצירה הבלוגרית how does she הכינה לילדים שלה. בזכותה הבאתי לבנות צבעים (לא גואש כמובן), חוברת צביעה, מלאאאאאא מדבקות, והכל בתוך תיקיה אחת שלא ילך לאיבוד. אגב, כבר יש זיפלוק בארץ או להכניס למזוודה כמה חבילות איתי? לאור הנטיות של תמר לאחרונה לטפל באנשים, אולי אני אכניס גם כמה פלסטרים ותחבושת – הכל למען מטרה אחת – שבו, תתעסקו, תהיו בשקט ואל תפריעו לנוסע משורה G4 שכבר התלונן עלינו…

ערכת יצירה מתוך הבלוג how does she

4. דף הפעלה מבדים וסקוצ’ים- החבר הטוב של ערכת הטיסה כולל הרבה סקוצ’ים ובדים. משהו בסגנון ספר שקט, רק בלי הספר. כל דף פעילות בתוך שקית. האמת שזה כמו הפעלות שיש בחוברות עבודה של גזירה, רק בלי המספרים… היופי בדוגמא הזאת (מתוך הבלוג Josh, Laura and Brynlee)  היא שאת הבד אפשר להדביק על ראש הכסא של מי שיושב לפנינו, כי יש שם תמיד סקוצ’ אחד גדול (לטובת הבד המטופש שמכסה את ראש הכסא, שתמיד נופל שניה אחרי שנרדמים).

מתוך הבלוג Josh, Laura and Brynlee

5. הכנת ציוני דרך – פעם חבר יקר טס לארה”ב, הכנתי לו מתנה לכל שעה של טיסה. ככה הזמן עבר מהר יותר, והיאוש נעשה יותר נח. גם עם ילדים אפשר לעשות זאת. כל שעה שעוברת (או פחות) הילד מקבל סמיילי או ממתק או מתנה או פעילות או מדבקה מיוחדת. ובסוף הטיסה – מדליה שלמה. במקרה שלנו, תמר טסה עם הסבא והסבתא שליוו אותנו לפה, וכל המתנות ניתנו עוד בטרמינל… ככה זה סבא וסבתא לפנק לפנק לפנק.

מתוך הבלוג how does she

6. הכנת מכתב הכנה לנוסעים – האמת שזה מאוד אמריקאי – להתחשב באחר (מתוך הבלוג how does she). (אני עוד אתגעגע לזה מאוד). ההורים שלי סיפרו לי, שבטיסה אחת שלהם, ישבה איתם אמא של תינוק קטן , והיא חילקה לנוסעים שקית עם מכתב המתנצל מראש על הבכי הצפוי והטיילת, ולמכתב צורף סוכריה. רעיון ממש חמוד, אם היתי מכינה את זה לצוות של בריטיש אירוויס, אולי היתי מקבלת יחס קצת יותר אמפטי. (ולא, לעשות לי פרצופים נוראיים על כך שאני מטיילת במסדרון בנסיון להרדים את נעה, זה לא יחס אמפטי, הילדה אגב לא נרדמה…).

מתוך הבלוג how does she

7. הפעלה עם שרוך – הרעיון מאוד פשוט, אפשר אפילו להכין בבית עם קרטון ביצוע, או אפילו קרטון של אריזת קורנפלקס.  כל מה שצריך זה  לוח בצורות (לנו יש בצורת חיות), שמסביב יש חורים. המטרה להכניס את השרוך לחוט ו”לתפור”. כשנתתי את הפעילות הזאת לתמר באוטו, לפני כמה ימים, התפלאתי לראות שכשהגענו ליעד, ההפעלה נזנחה לטובת האחות הקטנה, שמצאה בזה ענין רב. חשוב לשים לב שהחורים גדולים מספיק בשביל השרוך, כי חוט אולי יסכימו להעלות לטיסה אבל בשביל מחט לא כדאי להסתבך.

8. מדבקות לחלונות – אם התמזל מזלכם ואתם יושבים ליד החלון, קחו אתכם בשקית כמה מדבקות שאפשר להוריד בלי בעיה מהחלון. לנו יש את הסט של מליסה אנד דאג, זה כולל חיות של חוה, דינוזאורים, חיות ים וספארי. אפשר לספר סיפורים על החיות ועל החוויות שלהם במטוס.

והכי חשוב – טיסה נעימה ושובו בשלום הביתה. (דצמבר 2013 here we come)

עוד מהבלוג של יונית צוק

תצוגה מקדימה

מכתב של נערה אמיצה שדורשת שוויון

לפני חצי שנה סיימתי קורס של מנהיגות סדר חברתי חדש של ויצ"ו, ומאז משהו אצלי במודעות הנשית/ מגדרית השתנה, התעבה, התחדד. היום קראתי בפיסבוק של רבקה נוימן, מהאגף לקידום מעמד האשה בויצ"ו, סיפור מדהים של נערה בת 17.5 מתל אביב בשם...

תצוגה מקדימה

אשה עם שפם

כשהייתי בחטיבת הביניים, היתה לי מורה לביולוגיה בשם לילית. לילית ענדה עגילי ענק כי היא  טענה שהם מעניינים את התלמידים מספיק בשביל שהם לא יוכלו להסיר ממנה את העיניים. כך או כך, יום אחד המורה לילית פנתה אלי מול כל הכתה ואמרה:...

תצוגה מקדימה

בלוג אחד בשבוע: הבלוג של יעל יניב

בפוסט זה אני חורגת מהרגלי, ומצרפת גם מתכון וגם ראיון. למה? הכל בזכות יעל יניב המקסימה. הגעתי אליה, עוד כשגרנו בארץ,  באישון לילה לראיון (הראיון התחיל בסביבות 21:00 והסתיים לאחר חצות, רק בגלל...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה