הבלוג של ilanab

ilanab

עדכונים:

פוסטים: 45

החל מאפריל 2018

הספר לוקח אותנו למסע סביב העולם. נעשה היכרות מחדש עם צמחים שהכרנו ונגלה גם כאלה שלא. הכותר הוא “מוזיאון הצמחים” אך תוך כדי קריאה הצמחים מתרוממים מהדפים וקמים לתחייה. מבחינה פיזית הספר מתנשא, כמו חלק מהצמחים שהוא מתאר, לגובה מרשים. מעטרים את דפיו איורים עדינים, יפהפיים ומפורטים. ממליצה!

29/12/2019

“מוזיאון הצמחים”
כתבה קאת’י ויליס
איירה קייטי סקוט
תרגם מאנגלית: גיא הרלינג
הוצאת שוקן

צמחים, כידוע, באים בשלל צורות וצבעים. הם מזינים, מתבלים, מקשטים, מקרצפים (פרי הלופה), נותנים מחסה וצל וגם ממכרים (אופיום). לעיתים מרעילים ומאידך מרפאים.

הנה כמה טעימות מהמוזיאון:
הפרי הטרופי “אַקִּי, לַחֲמָן” ברובו רעיל אך תושבי ג’מייקה יודעים לחלץ ממנו את החלק האכיל שנקרא “אריל’. כנראה שווה הסיכון להתעסק עם הפרי מהעץ האסור. ה”אַקִּי ודג מלוח” הוא המאכל הלאומי של תושבי האי.

פרחים חד מיניים חייבים למשוך אליהם חיות שישאו את האבקה הזכרית אל הביצית הנקבית. הפרפר הוא אחד המתווכים שמאפשר רבייה. הפרחים עוטים לכבודו צבעים עזים. ליתר ביטחון גם מפיצים ריח צוף מתוק. כל זה כדי לפתות את הפרפר אליהם וזה עובד מצוין. החיטה לא זקוקה למחזרים ולכן לא מתגנדרת. במקרה שלה ה”שדכן” הוא הרוח שנושא את האבקה.

איך קיבלה “שושנת המים של האמזונס” את השם “ויקטוריה אמזונית”? מקורה אכן בדרום אמריקה. הבוטנאי האנגלי ג’וזף פרסטון הוא זה שיִבֵּא אותה לאנגליה ונתן לה קורת גג בחממה עם אקלים דומה לזה שבארץ מוצאה. תוספת השם “ויקטוריה” היא מחווה לנסיכה שנשאה את אותו השם.

הכותר “פרחים מתורבתים” העלה חיוך על שפתיי. הכוונה כמובן לצמחים המפותחים על ידי בני אדם. אני לקחתי את זה לפירוש המשני, “התנהגות מנומסת ותרבותית”. אי אפשר לסווג באופן כזה את הפרחים הטורפים. אלה סיגלו לעצמם מנגנון הישרדות לא מנומס כלל. בסביבה בה הם מתפתחים החנקן פחות זמין. איך בכל אופן הם משיגים אותו? העלים פותחים וסוגרים את “הפה ” שלהם ולוכדים את החרקים ועוד מיני בעלי חיים בתוכו. תהליך העיכול משחרר את החנקן של הקורבנות. נפלאות ומגוונות דרכי הטבע.

עצי הגינקו קיימים פחות או יותר 3,500 שנה. העלים נראים כמו מניפה וצומחים ביניהם “שזיפים”. הפרי שנראה מזמין לעין פולט ריח מרתיע של קיא. הטבע מתעתע. “חוקרים מסוימים סבורים כי זרעי הגינקו הותאמו אולי להפצה בידי דינוזאורים אוכלי נבלות, ומכאן ריחם המבאיש”

מבחינה פיזית הספר מתנשא, כמו חלק מהצמחים שהוא מתאר, לגובה מרשים. מעטרים את דפיו איורים עדינים, יפהפיים ומפורטים.

בסרט “מרי פופינס” (1964) קופצת ג’ולי אנדרוז, השחקנית שמגלמת אותה, לתוך ציור שמונח על מדרכה. בדרך קסם היא ועוד שלושה נשאבים כולם לתוך נוף פסטורלי תלת מימדי. אילו יכולתי אני להטמע בתוך
הנופים המרהיבים המתוארים פה הייתי עושה זאת ללא היסוס.
https://youtu.be/zy7XEMeBROQ

 

עוד מהבלוג של ilanab

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

"אין זיכרון אחר" / כתב: רועי חסן

"אין זיכרון אחר" כתב: רועי חסן הוצאה לאור אחוזת בית ספרים ב"אין זכרון אחר" הכתיבה בסגנון זרם תודעתי (מבוקר כמובן). רועי חסן מתרווח מולנו על הספה בסלון,  חולץ סנדלים, יושב רגל על רגל, ומספר סיפורים בגובה העיניים ובלשון...

תגובות

פורסם לפני 1 year
תצוגה מקדימה

ממה עשוי התפוח? / שיחות בין עמוס עוז ושירה חדד

"?ממה עשוי התפוח" עמוס עוז עם שירה חדד הוצאת כתר ישר קופצים פה לעניינים. אחרי הקדמה קצרה מיד מגיחה השאלה הראשונה שמנוסחת יפה: "מה מניע את היד הכותבת שלך?" ההרגשה כאילו הצטרפנו למהלכה של שיחה. השואלת היא שירה חדד (שם משפחה...

תגובות

פורסם לפני 1 year

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה