הבלוג של Iaffa Gavish

כל מה שמעניין – תרבות, צרכנות, מבטים

כותבת על נושאים מגוונים. הצגות, ספרים, אוכל, מסעדות ולייף סטייל. תמצאו כאן את היומיומי, את שעות הפנאי ואת ההנאות הקטנות של החיים.

עדכונים:

פוסטים: 657

החל מינואר 2014

הרומן ההיסטורי שכתבה מיכל זוהר בן- דוד עוסק בחייהם של יהודי גרמניה החל מ-1771 ועד 1833. הוא מתמקד בשלוש נשים יהודיות אמידות ואינטלקטואליות שניסו לפרץ את מחסום היותן נשים יהודיות, תוך שהן מנסות להיות חלק מהחברה הגרמנית.

22/03/2020

הסלון מאת מיכל זוהר בן-דור

הרומן ההיסטורי שכתבה מיכל זוהר בן- דוד עוסק בחייהם של יהודי גרמניה החל מ-1771 ועד 1833. הוא מתמקד בשלוש נשים יהודיות אמידות ואינטלקטואליות שניסו לפרץ את מחסום היותן נשים יהודיות, תוך שהן מנסות להיות חלק מהחברה הגרמנית

ברלין של המאה ה-18 היא עיר החותרת לשינוי, לקדמה ולנאורות. זהו עידן הנאורות, עידן של סלונים ספרותיים, עידן של פילוסופיה, תרבות, שירה והגות. רוסו, קאנט, גתה הם רק חלק מהשמות של אותה תקופה. ומה לגבי היהודים באותה תקופה? חלקם דבקים באמונות ובמסורת, חיים על פי דתם כקהילה מתבדלת וסגורה וחלקם מנסים להתערות בין הגרמנים ואף ממירים את דתם מתוך מניעים אידאולוגיים.

הרומן מתבסס על אירועים מציאותיים ואנשים אמיתיים, לאחר תחקיר מעמיק ורב שנים, אך גם הדמיון משחק בו תפקיד והכותבת מצליחה להחיות את התקופה, לסקרן, לרגש ולאפשר לקורא לחוש כאילו הוא שם.

נהניתי מהמעקב אחר הנשים המיוחדות והאמיצות שנאבקו כדי לפרוץ את גבולות היותן נשים יהודיות משוללות זכויות.

רחל לוין, שניהלה את הסלון הספרותי החשוב ביותר בברלין, דורותיאה שלגל, שכתבה את אחד הרומנים המוצלחים בזמנו – ‘פלורנטין’, והנרייטה הרץ, שהייתה דמות נערצת אך גם שנויה במחלוקת שהייתה כידידתו הטובה ביותר של פרידריך שליירמאכר, אבי התיאולוגיה הפרוטסטנטית המודרנית. שלושתן היו דמויות מרכזיות בחיי התרבות של גרמניה, ואף שנולדו משוללות זכויות מעצם היותן נשים ויהודיות הן חפשו כל חייהן אחרי אושר, אהבה והגשמה עצמית, ושילמו על כך מחירים.

יפה עשתה הכותבת שהתאימה את משלב השפה לתקופה וכך גם דרך השפה המעט מליצית וגבוהה מתחברים לאווירה ולהוד של אותם זמנים.

 ״צריך להרגיש את החיים במלוא העוצמה, במלוא הכובד. הם צריכים לעבור דרכך, להתנגש בך במלוא העוצמה ולהותיר בך סימנים. זה ההבדל בין להיות חיה או מתה.”  (מתוך הספר)

מיכל זוהר בן-דור, בוגרת לימודי כתיבה במכללת מנשר. בעלת  BAבמדעי הרוח ו MA בתקשורת וניו מדיה. מנהלת את ״מילה טובה״, עסק לכתיבה שיווקית. כותבת שירה שהתפרסמה בעיתונות, ברשת ובאנתולוגיה כתובה, בלוגרית ומנהלת את קבוצת הפייסבוק ׳נשים קוראות נשים׳.

קראתי בהנאה וסקרנות ואני ממליצה בחום.

“הסלון” מאת מיכל זוהר בן-דור, הוצאת “ספרי ניב”, 364 עמודים. מחיר לצרכן 88 ש”ח, להשיג בחנויות הספרים הדיגיטליות ברשת.

עוד מהבלוג של Iaffa Gavish

תצוגה מקדימה

"המסעדה"- בראשון לציון. אסתטיקה, איכות ותמחור הוגן.

בשבוע שעבר הוזמנתי ל"המסעדה"  מסעדתו החדשה של המסעדן אמיר בן שטרית שהיה אחד השותפים ברשת המסעדות "קינג ג'ורג'". אמיר יזם קונספט של מסעדה המגישה מגוון מנות רחב ואיכותי במחירים הוגנים ונוחים. ...

תצוגה מקדימה

נובנטה נובה- גלריה לעיצוב המחברת בין אמנות, קולינריה וסטיילינג

העיר התחתית בחיפה שהייתה עד לפני מספר שנים המקום הכי פחות אטרקטיבי בחיפה התגלתה מחדש והפוטנציאל הגלום בה מתחיל להתממש. מסעדות שף, גלריות וחנויות אופנה נפתחות בקצב מזורז...

"בילי שוורץ"- המחזמר הקומי של תיאטרון חיפה הוא השלאגר הבא

        בחרתי במחזמר" בילי שוורץ" כאירוע המשמעותי ביותר השנה כיוון שמדובר במחזמר מקורי ישראלי שהוכיח שניתן להפיק מחזמר ראוי לשמו בארץ. לא מיובא ולא מתורגם....

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה