כשהדרך לילד עוברת בתרומת זרע

תרומת זרע מאפשרת לנשים רבות להגשים את חלום המשפחה, גם כשאין גבר בתמונה, או כשהגבר סובל מבעיות פוריות. אבל מה בעצם אנחנו יודעות עליה? ד"ר יגאל מדג'ר מאסותא סופרם עושה סדר

ביכולתה של תרומת זרע להגשים את החלום לילד ולמשפחה (Shutterstock by Yuganov Konstantin)

ביכולתה של תרומת זרע להגשים את החלום לילד ולמשפחה (Shutterstock by Yuganov Konstantin)

תרומת זרע היא חלק מתהליך ארוך ומורכב שבסופו בשאיפה נשים יחידניות, לסביות וזוגות המתמודדים עם בעיות פוריות מגיעים לרגע בו הם חובקים בזרועותיהם ילד משלהם. ההחלטה על זהות התורם היא אחד המבחנים החשובים של צוות בנק הזרע, הרגע שבו האמון שנבנה לאורך התהליך מוכיח את עצמו. אבל עד לאותו רגע, עושים בנקי הזרע כמיטב יכולתם להתאים עצמם לדרישות הנשים שמגיעות אליהם ולצרכים שלהן.
"לאינטראקציה של צוות הבנק עם הנשים, לניתוח המידע הכללי, הרפואי והגנטי של התורמים והנשים ולניסיון, המומחיות והאמפטיה של הצוות יש חשיבות רבה בבחירת התורם. לכן יש חשיבות לצוות ולמוניטין של הבנק," מסביר ד"ר יגאל מדג'ר, אורולוג, מומחה לפריון הזרע ומנהל בנק הזרע אסותא סופרם. "בסופו של יום לבנק זרע יש אחריות רבה, גם אחרי הלידה, והביטחון של האישה בשירות ובצוות הם קריטיים."

בחירתה של אישה

נשים שמגיעות לבנק הזרע, לוקחות חלק פעיל בבחירת זהות התורם ומקבלות את ההחלטה על סמך הנתונים על הנייר. בעוד בישראל תרומת הזרע היא אנונימית וסגורה, נשים רבות מעוניינות לדעת יותר על תורם הזרע והמטען הגנטי שהוא נושא עמו. "זה מסייע מאוד לצמצם את חוסר הוודאות שבתהליך ועוזר להתאים את פרופיל התורם על הצד הטוב ביותר," מסביר ד"ר מדג'ר.
מסלול של בחירת תורם זרע מחו"ל מאפשר לנשים לקבל מידע נוסף על התורם, לרבות תמונת ילדות שלו ודגימת קול, ושופך מעט אור על זהותו. לכך, התווסף לאחרונה מסלול ייחודי נוסף, Superm Top, במסגרתו מוצע לאישה תורם מחו"ל שיכול לתרום רק עד ל- 3 נשים ובמסגרת זו ניתן לקבל מידע מקיף יותר על התורם, לרבות תמונת פרופיל עדכנית שלו.
כל המסלולים מוצעים למטופלות שמגיעות לבנק הזרע אסותא סופרם וגם לנשים שמגיעות לשלוחה החדשה של הבנק שנפתחה לאחרונה באסותא חיפה ומשרתת את כל נשות הצפון.
"הנשים שמגיעות לבחור תרומת זרע אמנם לעולם לא יכירו את התורם, אבל ככל שיש להן יותר פרטים וככל שהן בטוחות יותר במקצועיות הצוות וביכולתו לייעץ להן על הצד הטוב ביותר, בוודאי ברמה הרפואית והביולוגית, הן תרגשנה בטוחות יותר ובצדק," אומר ד"ר מדג'ר.

"הבנת הצרכים והרצונות של הנשים חיונית לתחושת הביטחון שלהן," ד"ר יגאל מדג'ר (צילום יחצ)

"הבנת הרצונות והצרכים של נשים ישראליות הביאו אותנו להשיק את שירות Superm Top. יצרנו תהליך מבוסס בקרת איכות מתמדת, הבחירה בתורמים מוקפדת ובסיומה יש לנו תורמים מאוד איכותיים, רובם דוגמנים וסטודנטים, שעברו בדיקות ובירורים גנטיים בפיקוח שלנו. המסלול לא פתוח מבחינת חשיפת זהות התורם אבל גם לא לחלוטין אנונימי, למשל אנחנו מציגים תמונה עדכנית של התורם ולא תמונה מתקופת הילדות. צריך להבין שבבחירת התורם יש המון פרטים חיוניים והאחריות שלנו הוא להתאמה הטובה ביותר בכפוף לרצון האישה או הזוג," מסביר ד"ר מדג'ר.

על גנטיקה, ביולוגיה ואנשים

בניגוד למציאת בן זוג שם יש צורך בכימיה, כאשר מדובר בתרומת זרע יש צורך בהתאמה ביולוגית וכאן תפקידו של צוות בנק הזרע הופך למשמעותי עוד יותר. הנשים עוברות בדיקות דם ובדיקות גנטיות מקדימות, עם פתיחת התיק כל אישה עוברת הדרכה של הצוות ורק אחר כך נעשית בחירת התורם. התורמים עצמם עוברים כאמור תהליך מיון מקיף הכולל ראיונות, בדיקות כלליות ובדיקות גנטיות מקיפות. "בסופו של דבר רק כ- 15% מהגברים שפונים אלינו מתקבלים כתורמים והליך הסינון הוא קפדני מאוד", מסביר ד"ר מדג'ר.

 הדמיה של זרע (צילום: Shutterstock by Creations)

"אני תמיד מסביר שלא יורשים אופי ותחומי עניין, זה פרי של חינוך, של בית," אומר ד"ר מדג'ר. "תרומת זרע אינה חיפוש אחר זוגיות, אלא אחר חומר גנטי משובח. אבל יש עוד שיקולים, לזוגות סטרייטים למשל חשוב שלתורם יהיו מאפיינים פיזיים הדומים לאב. הנשים נותנות בנו את אמונם שנייעץ להן על הצד הטוב ביותר בבחירת התרומה.

מסלול סינון

"נשים ישראליות מגיעות עם סט רצונות ייחודי," אומר ד"ר מדג'ר בחיוך. "הן מעוניינות לדעת למשל כמה אחאים יהיו לילד, כלומר חצאי אחים – ילדים שנולדו לאמהות אחרות אבל מאותו תורם הזרע. כל תורם מוגבל למספר הילדים שיכולים להיוולד מהזרע שלו, אבל אחת הסיבות שבחרנו לפתוח את מסלול Top היא להגביל עוד יותר את מספר התרומות של תורם, במסלול זה התרומה היא עד ל-3 משפחות. חשוב לציין כי כשאשה רוכשת מנת זרע אנחנו מאפשרים שמירת תרומה נוספת כדי לאפשר אחים מאותו תורם במידה והיא תרצה להביא ילד נוסף."

 הדרך לרגע הזה עוברת עבור נשים רבות בתרומת זרע (צילום: Shutterstock by Liudmila Fadzeyeva)

"אנחנו מעבירים את התורמים מסלול לא פשוט, להתקבל כתורם זרע זה כמו לעבור גיבוש ליחידה מובחרת. תהליך הסינון ארוך וכולל התרשמות אישית, ובדיקות רפואיות וגנטיות מקיפות ורק אחרי שהם עוברים הכל ונמצאים בריאים וללא נשאות גנטית, הם מתקבלים למאגר התורמים שלנו. הם אמנם מתוגמלים אם הם נמצאים מתאימים אבל אי אפשר להתעשר מזה ולכל תורם שמגיע יש איזשהו אלמנט של נתינה ורצון לסייע וחבל לי שזה לא משהו שאנשים מבינים. בעוד תרומת ביצית זוכה להערכה, תרומת זרע סובלת ממוניטין רע," הוא מסביר.

תורמים מובחרים

"בכל רגע נתון אני מחזיק במאגר זמין של כ- 50 תורמים איכותיים וזה לא דבר של מה בכך. מאחורי לא מעט תורמים יש סיפור מעניין שהביא אותם לתרום. לפני כמה שנים נכנס אליי רופא צעיר, מתמחה, וביקש לתרום זרע," מספר ד"ר מדג'ר. "כשחקרתי מדוע, הוא סיפר שכשלמד גנטיקה הבין שאין סיכוי שאביו הוא אביו הביולוגי. אחרי שהאב נפטר החל לחקור את הנושא וגילה שצדק ושהוא עצמו נולד מתרומת זרע. במסגרת המפגשים הרבים שלי עם תורמי זרע אני נחשף לסיפורים אישיים רבים, כשהמשותף לכולם הוא ההבנה שהם עשויים להוות את הפתרון למצוקה של אישה כלשהי ושזו הדרך היחידה שלה לממש את חלום ההורות. זה לא דבר של מה בכך, זה חלק מהמקצועיות שלנו – למצוא את התורמים שמבינים את גודל הנתינה."
 

>>>להמשך קריאה בנושא: הקליקו כאן