"אני לא נוגעת בערבים ובאתיופים!"

נופיה הולי סיילס ובעלה בסך הכל רצו לחגוג בכיף 7 שנות נישואין אבל כשהגיעו לספא בתל-אביב, המסאג'יסטית סירבה לטפל בהם בגלל צבע עורם

נופיה הולי סיילס ובעלה (צילום: אלבום פרטי)

מאת שריס הולי
אתמול, ב-24.02.18, אחותי נופיה הולי סיילס (Nophia Holley Silas) וגיסי חגגו 7 שנות נישואים והחליטו לעשות יום כיף בתל אביב שיכלול ספא מפנק, סרט וארוחת ערב באיזו מסעדה טובה רק שזה לא יצא כמתוכנן. הם הגיעו לספא פוקט בת"א, לאחר שהזמינו מראש סוויטה לשלוש שעות, עשו צ'ק-אין, גיסי הלך דקה לכספומט ואחותי התקדמה לחדר ההלבשה. פתאום אחותי שמעה מריבה שהתפרצה בקבלה וגיסי, שהיה יותר קרוב, שמע בברור את המסאז'סטית צועקת שהיא "לא נוגעת בערבים ובאתיופים!" ואת בעל העסק עונה "אבל הם לא אתיופים, הם אמריקאים!".
ברור שלמסאז'יסטית זה לא שינה דבר, הם באותו הצבע והיא צודקת, במאה אחוז, מה זה משנה?! הרי, אם היא הייתה נוגעת בהם חס וחלילה, הצבע עדיין היה יורד ומלכלך את הידיים "טהורות" שלה.  אחותי יצאה מחדר ההלבשה וגיסי מיד אמר לה "תקחי את הדברים שלך, היא לא רוצה לעשות לנו מסאז' כי אנחנו שחורים".
כשבעל העסק קלט מה קורה, הוא מיד התנצל וטען שכואבות למסאז'יסטית הידיים ושהוא יביא מעסה אחרת. גיסי אמר לו שהוא שמע את הויכוח והוא בכל זאת ניסה להתעקש שיש לה בעיה בידיים. אז אחותי שאלה אותו, לו היה לה עור בהיר, האם עדיין היו כואבות לה הידיים? ובעל העסק חזר בעצמו וטען שהיא פשוט "משוגעת" ושהיא פוטרה (היא לא באמת פוטרה).

נופיה הולי סיילס ובעלה (צילום: אלבום פרטי)

בעל העסק ניסה לשכנע אותם להישאר ואפילו הוסיף "אמרתי לה שאתם אפרו- אמריקאים". אחותי וגיסי הבינו שהוא לא מבין את חומרת הבעיה במילים שלו. הם הסבירו לו שהם בסך הכל רצו לחגוג יום נישואים והשיגו בייביסיטר לשלושת הקטנים שלהם, נסעו מאשקלון לת"א, משהו שלא כל כך טריוויאלי לזוג צעיר עם ילדים, שעובדים קשה אבל הם פשוט לא יכולים לתמוך בעסק שלא מקבל "ערבים ואתיופים". במיוחד לא אחרי המקרים שהם חוו בעבר.
למרות שלאחר המקרה אחותי התקשרה אלינו בוכה, כי כמעט הרסו לה יום שהיה אמור להיות חגיגה, בסוף היום כשאלנו מה שלומם, היא וגיסי אמרו שהם המשיכו עם יומם ובכל זאת נהנו ממנו, כי הם "רגילים לזה". וזה ממש העציב אותי.  זאת וודאי לא הפעם הראשונה שאנחנו נתקלים בגזענות, וסביר להניח שזו לא תהיה הפעם האחרונה. אבל עדיין, זה מעציב כל פעם מחדש, שבשנת אלפיים-פאקניג-שמונה-עשרה (!!), אני, המשפחה שלי, חברים שלי וכל מי שנראה קצת שונה מהסטטוס קאוו, חווה סיטואציות כאלה או דומות ואנחנו ממשיכים הלאה, כאילו כלום לא קרה ונאלצים פשוט להתרגל לזה.
אני גאה באחותי ובגיסי, שבחרו לא להישאר במקום הזה ולא לתמוך כלכלית בעסק שמפלה בין בני-אדם. ואני רוצה לאחל לאחותי ולגיסי יום נישואים שמח, שתמשיכו לאהוב ולשמוח למרות הכל, ולהמשיך לגדל ילדים מהממים, עם ערכים טובים יותר מאלה שאנחנו נתקלים בהם ביומיום. אני מקווה שבשנה הבאה כשתחגגו, אנשים בארץ ובעולם יתקדמו קצת יותר, יפתחו את הראש ואת הלב יותר, ותקבלו יחס הולם ומכבד כמו שמגיע לכם. אמן.
#endracism
#דילגזענות #שוויון #ואהבתלרעךכמוך
** הכותבת, שריס הולי, העלתה את הפוסט במקור בפרופיל הפייסבוק שלה