חבל ההצלה ששלחה לי אחותי

שנה אחרי לכתה של טלי, אחותה, חלתה אורית בסרטן שד אלים. לאורך כל הדרך, מה שהחזיק אותה אופטימית היתה רוחה של טלי וגם קבוצת החתירה "לביאות ורודות ישראל"

מאת: אורית זיו

טלי ז"ל, אחותה של אורית זיו (אלבום פרטי)

אחותי.

טלי אחותי, הייתה צעירה ממני בשנה וקצת. יפה, אשת משפחה וחברה טובה, דבר אחד לא ידעתי אלא רק אחרי לכתה- כמה אמיצה הייתה.

טלי עזבה אותנו לפני שלוש וחצי שנים, בעקבות מחלת הסרטן. לכתה הותירה חלל ענק . שנה אחרי, חליתי גם אני בסרטן שד אלים- קוראים לו הר2. את הפולש גיליתי במקרה, דבר שכנראה הציל את חיי.

מבולדוזר אמיתי- עם עבר של קצינה בצבא ומנכ"לית חברה, הפכתי תוך חודש מתחילת טיפולי הכימותרפיה הקשים, לרואה ואינה נראית. צפיתי על העולם מפינתי הקבועה במיטה בסלון והכל היה נראה לי אחר.

"מה שהחזיק אותי אופטימית היה טלי" אורית זיו (צילום: רוני שדה)

הוויכוחים הפוליטיים, בעיות העולם ובכלל האנשים הבריאים נראו לי מוזרים, לעיתים מגוחכים. כל כך לא רציתי להיות במצב שלי, כל כך קינאתי באנשים שמוטרדים מפוליטיקה.

מה שהחזיק אותי אופטימית היה טלי. כן, טלי אחותי שכבר לא הייתה עימי פיסית, אולם רוחה נכחה כל הזמן. ניהלתי עם טלי שיחות של שעות מתוך דמדומי הטיפולים, ביום ובלילה. זכרתי את עמידתה האמיצה, הרגועה והגאה בטיפולים למרות ידיעתה על מצבה. טלי שלחה לי חבל הצלה.

חלמתי על החבל הזה אותו ביקשתי לזכות להעביר לנשים במצבי, חבל ההצלה של טלי.

אני מדברת במונחים של חבלים, נכון. בחיים הקודמים, במשחק הבולדוזר, הייתי בין השאר סקיפרית, אוהבת ים ומאמינה בכח המים. בחיים הקודמים יזמתי, פעלתי, פיקדתי, ניהלתי ומה לא. בחיים הקודמים… מרגע גילוי המחלה החלו החיים החדשים. הכל השתנה מכל הבחינות. אורית של גיל שישים (בעוד חודשיים) היא לא אורית של גיל 58.

החזות השתנתה, הגוף כואב ומרגיש כמו עשרים שנה מבוגר יותר, הלילות קשים, אבל הרוח- הרוח והרצון נשארו חזקים. כנראה שמישהו למעלה הבין שחייבים לעשות משהו עם הגברת הזאת שבקושי זזה אבל יש לה פנטזיות, תוכניות וחלומות.

חתירה היא ספורט מושלם לנשים המתמודדות עם סרטן השד (צילום: רוני שדה)

באוקטובר 2017, בעודי בטיפולים, התוודעתי לספורט החתירה על סירות הדרקון ולעובדה שהספורט מתאים במיוחד לנשים שחלו בסרטן השד. על פי מחקרים שנערכו בעולם החתירה מחליפה את מקומן של בלוטות הלימפה ביד שהוסרו וכך נמנעת התנפחות היד הנקראת "לימפודמה". החתירה מעלה גם את הסיכויים של מחלימה מסרטן השד לאי חזרת המחלה ב-30%.

בעולם קיימות קבוצות רבות של נשים "ורודות" העוסקות בספורט זה. אף קיימת פדרציה בינלאומית המונה 260 קבוצות.

אז מה עושה בולדוזר במיטה? מפעילה דרך הטלפון את קבוצות התמיכה ומגייסת חברות לקבוצה. תוך שלושה ימים גויסו 60 נשים למשימה. השאר, היסטוריה. כיום "לביאות ורודות ישראל" היא קבוצה מהגדולות בעולם.

נשים המחלימות מסרטן השד שהחליטו לאמץ את החיים (צילום: רוני שדה)

קבוצת החתירה המיוחדת מורכבת מ-100 נשים המחלימות מסרטן השד שהחליטו לאמץ את החיים, להילחם ולהפוך את המטרה המקודשת של המלחמה בסרטן לניצחון. הקבוצה מונה נשים יהודיות, ערביות, חילוניות ודתיות, בטווח הגילאים 28-70 ובשלבים שונים של החלמה או התמודדות עם סרטן השד. תמהיל המשקף את כל מה שיפה ועוצמתי בישראליות שלנו. זר שיצפה בקבוצה יראה מאה נשים מסתערות על המים – ולא ידמיין לעצמו שחלקן כאובות ומוגבלות פיסית. במים אנחנו כמו כולן- בריאות, חיות ובועטות. אלו רגעי החסד בהן אנו מרגישות חזקות מתמיד.

יעדי הקבוצה המרכזיים הינם פעילות ספורטיבית וחברתית מתאימה לנשים שחלו בסרטן השד. העלאת המודעות למחלה הנוגעת בעיקר לגילוי מוקדם באמצעות הרצאות של חברות הקבוצה בארגונים שונים ופעילויות בהן הן משתתפות. מטרה נוספת ולא פחות חשובה היא העלאת זכרן של היקרות שאינן איתנו.

"במים אנחנו כמו כולן- בריאות, חיות ובועטות" (צילום: רוני שדה)

כחלק מחודש המודעות לסרטן השד מארחות חברות הקבוצה בהפנינג ענק שיתקיים בתאריך 11 לאוקטובר בימייה שבעמק הירדן. אני וחברותי מזמינות מחלימות, תומכים ובני משפחה לחוות עימנו דרך שמחה וזיכרון באירוע עוצמתי זה.

האירוע החשוב נערך בשיתוף המועצה האזורית עמק הירדן ורשת סופר-פארם מתוך תפיסת עולם של בריאות האישה הכוללת גוף ונפש, במטרה לסייע ולהעלות מודעות לסרטן השד כמו גם לדרכי התמודדות מעצימות, מחזקות ותומכות עם מחלת הסרטן.

טלי אחותי- האירוע הזה, כמו גם תהליך ההחלמה שלי, הוא בשבילך ובזכותך.

אוהבת לנצח.

אורית.