4 שיטות של צרפתיות כדי לא לשמוע את המשפט "את נראית עייפה"

אם תאמרו את המשפט הזה לפריזאית מטופחת בעלת שגרת חיים מתוקתקת, היא תגלגל עיניים, תפלוט גיחוך ותלך לצד, איפה שאין אף אחד, כדי לבכות ביפחות נוראיות

עכשיו, רגע אחרי שכולן יוצאות ומסתערות מחדש על העולם בנגיסות ענק, הנה מגיע המשפט שאף אחת מאיתנו לא רוצה לשמוע: "את נראית עייפה". כן, אני נראית עייפה. אני במתח. חודשיים לא ישנתי טוב בלילה. שעשעתי שני ילדים קטנים וניסיתי למצוא פתרונות פרנסה מקוריים. חשבתי איך אני ממציאה את עצמי מחדש. לא ראיתי את פניהן היפות של מעצבת השיער שלי ושל הקוסמטיקאית שלי, ויש לכך משמעויות הרות גורל. לא עליתי על במה אחת אפילו, ובאופן כללי, לא יודעת מה איתך איש זר ומוזר שמעז לדבר אלי במשפט חצוף שכזה, החיים בחודשיים האחרונים לא היו דבש וסילאן.

אם תאמרו את המשפט הזה לפריזאית מטופחת בעלת שגרת חיים מתוקתקת, היא תגלגל עיניים, תפלוט גיחוך ותלך לצד, איפה שאין אף אחד, כדי לבכות ביפחות נוראיות. איך הצרפתיות נמנעות מלשמוע את המשפט הזה? ככה בדיוק, לקרוא ולאמץ:

1. שיזוף מאוד מאוד עדין– אפילו לא שיזוף, רק טון אחד כהה יותר מכרגיל. קוקו שאנל אמרה שכל מה שאישה צריכה הוא שמש להשתזף בה והאמינה שעור שזוף מאוד יוצר מראה יפה. האגודה למלחמה בסרטן (וגם אני!) חושבות אחרת. נכון, יש דבר שנקרא פוטותרפיה (טיפול בעור באמצעות אור) וויטמין E מקבלים מהשמש. יש חשיבות לגוף ולנפש לשהות בחוץ, בשמש, אבל יש גם חשיבות לא להגזים. את המראה המעט שזוף שלי, זה בגוון אחד כהה יותר מעור הפנים הרגיל, אני משיגה בעזרת מייקאפ וברונזר. את הברונזר מטפיחים מתחת לקו עצם הלחי (מאחדים אותו עם קו הסומק) מאיזור הבליטה באמצע האוזן עד הקו שמתאחד עם קצה הגבה. אגב, אין מה לפזר ברונזר במקום סומק, מאחר שאף אחד לא מסמיקה בגוונים של חום.

2. אסטרטגיה נגד קמטים– האויבים הנוראים ביותר של המראה העייף הם הקמטים. אם אתן לא יודעות איך לשרוד בלי בוטוקס, הכנסו לכאן. בינתיים, שאלו את עצמכן מה הוסיף לכן קמטים? חוסר בשינה? אור כחול שיוצא ממסכים של מכשירים סלולריים? אם אלו המקרים, הימנעו מחשיפה לאור כחול שלוש שעות לפני השינה ומיד אחרי שהתעוררתן, מרחו קרם נגד קמטים. אפשר גם לעשות "ספורט נגד קמטים" של הצרפתיות, כפי שמסבירה זאת בסרטון הקוסמטיקאית צילי קרן. שיטה נוספת היא לטשטש את הקמטים עם איפור: השתמשו במייק אפ המותאם לטון הפנים שלכן ו"האירו" בטון בהיר יותר את נקודות המפגש בין העיניים לאף ומתחת לעיניים. אם תשתמשו בטון בהיר יותר על הקמטים עצמם העור יהפוך לאפור וזה ידגיש את הקמטים. השתמשו במעט מאוד חומר ואל תזניחו את כל נושא הטיפוח והטיפול היומיומי והשגרתי בעור. הקוסמטיקאיות קיבלו אישור לעבוד. קיבעו תור וטפלו בעצמכן.

שינה

3. איפור– אין מה לעשות אבל איפור תמיד ישדרג את העניינים, גם אם מדובר באיפור מאוד עדין שכולל שלושה אלמנטים בלבד: מסקרה, סומק ושפתון. אפילו בלי מייק-אפ. נסו ותהנו. ככל שתגבירו גוונים ופיגמנטים, תראו יותר רעננות ופחות עייפות. אבל אם בחודשיים האחרונים הסתובבתן נטולות איפור, היכנסו לעניינים בהדרגה. הרעיון הוא להתחיל בקטן ולהגביר. מתחשק לכן להתחכם וליצור מראה זוהר יותר? ערבבו קצת סרום עם סומק וצרו מראה גלוסי על קו עצם הלחי. בנוגע לשפתון, לבלונדיניות יחמיאו גוונים כתומים בעוד שברונטיות יכולות להעדיף אדום אמיתי. בא לבעלות שיער שחור להעז? מרחו שפתון בגוון דובדבן ומעליו נגיעות בכחול.

4. חשיבות התספורת– תספורת ארוכה ומוזנחת או קצוצה מדיי, עשויות למשוך את תשומת הלב למראה עייף של הפנים. אמנם האיפור חשוב, אבל אסור להזניח את כל מה שנוגע לשיער, שעלול להדגיש מראה עייף. עכשיו, כשהמספרות נפתחות, זה הזמן להקדים ולפקוד את מעצבת השיער, מאחר שצבע או תספורת שאינם מתאימים, יתרמו למראה עייף ומבוגר. מה שכולנו זקוקות כרגע היא תספורת שתאיר את הפנים ותחמיא לצורת הגולגולת. "זה הרגע להתרענן עם גוונים, שיסייעו להאיר את אור הפנים ולהחמיא לטון האביבי שכולנו עומדות לאמץ עכשיו כשמותר לנו לצאת החוצה," מסבירה מעצבת השיער טליה אברך. "כמובן שיש לעשות זאת בהתאם לגוון השיער הטבעי ובהתאמה לגוון עור הפנים". מה שעוד יכול לעזור הוא להפתיע. "תספורת קצרה וקיצית יכולה לרענן את המראה, את השיער ואת קו העורף, עם מזג האוויר שאנחנו עומדות להיחשף אליו עכשיו. זה גם הזמן לגדל את הפוני מהחורף כדי שנוכל להרים אותו מעל פני המצח ולאסוף אותו בעזרת סיכות או קוקו או פקעת מאחור". 

מאיה גז צילום רמי זרנגר

** הכותבת, ד"ר מאיה גזהיא מומחית לתרבות צרפת. הרצאת הזום שלה על אוכל צרפתי תתקיים ביום חמישי 30.4.2020 בשעה 17:00 ותמשיך בשעה 17:45. כולן מוזמנות.

מאיה גז
ד"ר מאיה גז מנחה את סדרת ההרצאות "הסודות הצרפתיים" על סגנון החיים והתרבות הצרפתית