"אז נכון, אני פריבילגית, אבל היה לי קשה להיכנס להריון"

ספר הביכורים של נועה רבן, "Mother’s Day", נולד מתוך ההבנה שאמא טרייה אינה גיבורת-על ולא יכולה לשאת את הנטל לבדה. "הגיע הזמן להכיר בכך: אני לא ישנה ואני בקושי מבינה מה רוצים ממני", מספרת רבן בטור מיוחד

מאת: נועה רבן

״אנשים לא מקבלים בשום אופן כשלים אצל אימהות. זה לא מקובל מבנית וזה לא מקובל רוחנית. כי הבסיס ליהדות- נצרות מה שזה לא יהיה, היא מרים. אימו של ישו. והיא מושלמת! היא בתולה שיולדת, תומכת בבנה בלי עוררין, ומחזיקה בגופתו המתה כשהוא איננו. והאבא לא שם. הוא אפילו לא זיין. אלוהים בשמיים, אלוהים הוא האבא והאבא לא התייצב! לכן את צריכה להיות מושלמת והאבא יכול לפשל וזה לא משנה. תמיד ידרשו ממך אמת מידה שונה וגבוהה יותר. וזה דפוק. אבל ככה זה. מתוך הסרט ״סיפור נישואין״ – נוח באומבך.

את הספר "Mother’s Day" יצרתי בזמן חופשת הלידה שלי עם בני השני, לני.

הספר נולד מתוך ההבנה שאמא טרייה לא יכולה לשאת בכל ״נטל״ גידול הילד! זה ימוטט אותה. לא משנה כמה מחמאות היא תקבל על היותה גיבורת על. חייבים לתמוך בה! אומרים "It takes a village to raise a child" וזה נכון. אם לא, יהיו פה עוד ועוד אימהות מחורפנות. אין לי טענות לאף אחד רק תובנה שגיבורת העל האמיתית היא זו שיודעת לבקש עזרה כשהיא צריכה. לא מתביישת בצורך הזה, לא מתחשבנת עם השדים שאומרים לה: את לא מספיק טובה, ראויה, מוצלחת או ״אימהית״.

נועה רבן צילום אביטל פלג

כל כך הרבה פעמים שמעתי ש״אין כמו אמא – אמא זו אמא״ – למה? כלומר, נכון. אמא היא אמא, אבא הוא אבא, אח הוא אח וחבר הוא חבר… מה זה קשור? כאילו הטבע עשה אותי יותר אחראית, מכילה, אוהבת, גיבורה מכל אחד אחר? לא. באל כורחנו אנחנו מתהלכות בעולם כ״גיבורות״. אבא יכול להיות הורה בדיוק כמו אמא. גם סבא אגב, אם הוא פנוי. כל מי שבוחר להשקיע, להעניק, ולטפל בילד מסוגל לגמרי. משהו מובנה כל כך הנציח את העובדה שזה יהיה אנחנו הנשים. אני רק אומרת שזה לא מחייב. כן, כן, אנחנו מניקות (אני לא רוצה להיכנס לזה למרות שיש לי בטן מלאה), אבל אפשר להתחלק ב״נטל״ ואז רחמנא ליצלן עלול לקרות דבר מדהים- שיוויון בין המינים! קריירות שוות, הערכה ושכר שווים והורות רגועה ושלמה הרבה יותר. קשה לדמיין אה?

אפילו בן זוגי הליברלי שאוהב אותי מאוד אמר לי ״רצית ילדים, לא?״ כששיתפתי כמה קשה לי לקום כל הלילה ובעצם התכוונתי שהייתי מאוד רוצה שגם הוא יקום מדי פעם. אני יודעת, הוא עובד קשה ומפרנס אותנו. אבל מה אני? משחקת? אז תודה לכל המפרגנים עם ה״אין כמו אמא״… אבל לא תודה. אין כמו כל מי שמוכן לעבוד קשה בזה. הוא גיבור, ליבו רחב ומתרחב, הוא חזק וגם שביר. כולם, בהתאם לאישיותם ובלי קשר למיגדרם. וחשוב להשמיע את זה שוב ושוב עד שזה יצליח להיטמע.

נועה רבן צילום פרטי

עוד פירגון חביב עליי מתקופת חופשת הלידה היה כמה ״פריבילגית״ אני. אז נכון, אני פריבילגית, היה לי מאוד לא פשוט להיכנס להריון, לקח לי זמן ובסוף זכיתי בלני שלי ואני בהודיה גדולה. הריונות, הפלות, בדיקות, בחילות, משקל, לידה ואז – חופשה!  אני נשארת בבית בזמן שבן זוגי קורע את התחת וממשיך לפרנס כדי לאפשר לי בן השאר לאפשר ללני כל מוצר לא הכרחי חדש שמוצע למכירה בחנויות להריון ולידה. ואהובי בלב רחב מפרגן לי: 'תהני ותתפנני לך בבית עם לני, אתם כל כך חמודים ביחד' אז הגיע הזמן להכיר בכך: אני לא ישנה, אני בקושי מבינה מה רוצים ממני, לא מצליחה להרדים תינוק מאוד עייף, אין לי רגע מנוחה, אני לא באמת יכולה לשתות קפה, ללכת לשירותים, לאכול כמו שצריך, לנהוג באוטו- כי בדרך כלל יש איתי תינוק שצורח, להנות מלבחור לעצמי מה ללבוש כי במילא יפלטו עליי, לתכנן את הזמן שלי, להסביר מה עובר עליי, להבין מה עובר עליי, לשלוט במצברוח שלי. אני רב הזמן תלויה ביצור קטן, מתוק ותובעני מאוד.

נועה רבן צילום אלבום פרטי

ותוסיפו לזה את הניתוק שלי מעצמי, את התחושה שאני לא ממומשת ומפספסת. ונכון שמדובר כביכול בתקופה קצרה (מכירות את ה״תהני מהגיל הזה, זה עובר כל כך מהר״) רק שבזמן ההוא, כשההורמונים משתוללים כל רגע מורכב מרגיש כמו נצח והתחושה היא שזה אף פעם לא ישתנה. עצב, כאב ואל חזור. אפילו כששנייה אחרי, הבייבי מחייך אליי ואני מרגישה הכי ברת מזל בעולם. לנצח. הרגע הבודד הבא כבר שוב ירגיש ניצחי וישרוף לי את הלב. זה מה שעשו לי ההורמונים. הזמן קיבל משמעות שונה ומבלבלת.

אז פריביליגית או לא פריבילגית?

ובכל זאת, יש תקווה. אמא שמוקפת בסביבה תומכת, היא באמת פריבילגית. זה לא מובן מאליו להביא ילד לעולם ומי כמוני יודעת את זה. להיות אחראית על ייצור חסר ישע שיהפוך תוך זמן מאוד קצר לבן משפחה עצמאי שאת תהיי מאוד גאה בו, זו מתנה. ואם לא נישרוט את עצמנו בחודשים הראשונים והמורכבים ונשכיל לדעת בדיוק מה לבקש,  נצא כולנו נשכרים.

נועה רבן ומשפחתה צילום אלבום פרטי

** נועה רבן היא שחקנית ובמאית ישראלית. ממייסדי תיאטרון דימונה בו כיהנה כמנהלת אמנותית. "Mother’s Day" הוא ספר הביכורים שלה

ספר נועה רבן צילום יחצ