להיות גבר מטפל בחדר הלידה

"כמו גברים רבים בישראל נכנסתי מספר פעמים לחדר הלידה עם אשתי", מספר נבו רז "אבל לא רק כדי ללוותה במהלך הלידה, להחזיק את ידה ולעודד אותה – אלא כמטפל צמוד ברפואה משלימה שסייע להפחית את תסמיני וקשיי הלידות שלה"

מאת: נבו רז
מאת נבו רז, מטפל ברפואה סינית ומומחה לבעיות אורתופדיות ופריון  במסגרת "מעוברים" – מיזם ייחודי של רפואה משלימה המסייע לנשים להיכנס להריון ולעבור אותו בהצלחה

כבר מגיל צעיר קיבלתי תגובות מסביבתי ומחבריי על כך שיש לי מגע ייחודי ורגישות אחרת. כמו גברים רבים בישראל נכנסתי מספר פעמים לחדר הלידה עם אשתי – אבל לא רק כדי ללוותה במהלך הלידה, להחזיק את ידה ולעודד אותה – אלא כמטפל צמוד ברפואה משלימה שסייע להפחית את תסמיני וקשיי הלידות שלה.  הייתי שותף פעיל ללידה באמצעות טיפולים משלימים שעד כה סייעו במהלך שלושה הריונות ושלוש לידות.

נבו רז כילד בירושלים (צילום: אלבום הפרטי)

בלידה הראשונה סייעתי כשותף פעיל ללידה באמצעות טיפולים משלימים במהלך הלידה, שבסופה נולד בלידה טבעית תינוק במשקל של קצת יותר מארבעה קילוגרמים. במהלך שני ההריונות והלידות הבאים סייעתי לאשתי בהפחתת עומס על עמוד השדרה והשכמות, בטיפול בבחילות הריון, בזרימת דם תקינה, בהתכווצויות שרירים, בזירוז לידה, ועוד.

נולדתי וגדלתי בירושלים בהר צופים, בסמוך לאוניברסיטה העברית, שהפכה לנוף ילדותי, במיוחד בשל העובדה שאמי עבדה כאם הבית במעונות הסטודנטים באוניברסיטה. בצבא שירתתי בתפקיד פיקודי בהנדסה קרבית ולאחר שסיימתי את לימודי התואר הראשון בכלכלה ובלימודי מזרח אסיה באוניברסיטה העברית, החלטתי לפתח את אהבתי לשפה הסינית והמשכתי את לימודי שפה זו בסין, בה התגוררתי במשך שנה.

במהלך שהותי בסין חוויתי חוויה מכוננת, כאשר קלקול קיבה חמור ריתק אותי למיטה. אחרי שלושה ימים במהלכם השתמשתי בתרופות מערביות מהארץ שלא עזרו לי, לקח אותי חבר סיני לחנות קטנה וחשוכה ללא שלט בכניסה. שנינו נכנסנו דרך דלת שלא ראיתי אף פעם, למרות שגרתי באזור במשך חצי שנה. מבט אחד בלבד של אדם זר מאחורי הדלפק הספיק לו לזהות שאני סובל מבעיה קיבתית. הוא לקח מכמה מגירות כל מיני צמחים, הכין לי מרקחת רפואית מצמחי מרפא והכריח אותי לשתות מולו, מבלי לדעת מה זה. בבוקר לאחר מכן קמתי חדש עם אנרגיה של 100 אחוז ויותר, ובעיקר עם רעב גדול לאחר שלא אכלתי במשך שלושה ימים.

בשירותו הצבאי בהנדסה קרבית (צילום: אלבום הפרטי)

עם חזרתי לארץ נשאר מקרה זה בזיכרוני. התחלתי לעבוד כמטמיע תוכנת חשבונאות בחברת הייטק ידועה. זו הייתה עבודה עם הרבה אינטראקציה עם אנשים, אבל ידעתי שלא אצליח לשרוד במקצוע זה. עברתי כמה עבודות עד שעבדתי כסוכן שיווק של ספרים בהוצאות ספרים גדולות וידועות. כנראה שהבזקים מאותה חוויה מכוננת בסין צצו בראשי במהלך העבודה, וכשהבנתי שאני צריך משהו לנפש התחלתי ללמוד קורס שיאצו, שלמעשה הציל את חיי כי הייתי במרוץ עכברים לכיוון אפור במיוחד, הכניס צבע לחיי ואיפשר לי לבטא את יכולותיי המקצועיות והאישיות.

כבר אחרי שנה זנחתי את כל העולם הקודם שהכרתי, התחלתי ללמוד רפואה סינית ובמקביל עבדתי כמטפל שיאצו. מזה 12 שנה אני מטפל ברפואה סינית באמצעות דיקור וצמחי מרפא. אני מטפל בנשים הסובלות מבעיות פוריות כמו: ורידים בולטים, הפלות חוזרות, שחלות פוליציסטיות (כשהגוף מייצר הרבה ציסטות באזור הרבייה), מחיצות ברחם, בעיות הורמונליות, היפוך עובר וגברים הסובלים מבעיות פריון כמו: כמות זרע, איכות, גודל וצמיגיות הזרע ועוד. אני גם מסייע לנשים שצריכות ללדת בעזרת טיפולים משלימים המזרזים את הלידה – במקום שיקבלו זריקת פיטוצין הגורמת להתכווצויות מלאכותיות של הרחם, ובעקבות זאת ייגרם ליולדת כאב בלתי נסבל.

בטיפול דיקור סיני (צילום: גיל דור)

מזה כשנה אני עוסק במיזם רפואי ייחודי בישראל הנקרא: "מעוברים". מדובר בשיתוף פעולה מקצועי עם תמר דרוקר, אחות מיילדת ממודיעין מזה 14 שנה ומזה 23 שנה מטפלת ברפלקסולוגיה מעל 23 שנה וגם במגוון שיטות טיפול ייחודיות כמו: אקסס בארס, תטא הילינג, רייקי ועוד. החלטנו לשלב כוחות וליצור את המיזם, לאחר שהגענו למסקנה ששילוב של טיפולים במקביל של דיקור סיני ורפלקסולוגיה גורם להשפעה מדהימה בכל הנוגע לבעיות פריון.

שנינו חווינו כל אחד ואחת בנפרד הצלחות של נשים, שנכנסו להריון אחרי ניסיונות רבים שלא צלחו. יחדיו אנו משלבים כוחות עם הרקע הרפואי שיש לכל אחד מאיתנו – שילוב שלא קיים כיום באף מסגרת אלטרנטיבית בארץ. למעשה, זהו מכלול טיפולים אלטרנטיביים לאשה – מלפני הכניסה להריון ועד אחרי הלידה.

יש לנו מטופלת דתיה שעוברת אצלנו תהליך. בהתחלה היא הרגישה מאוד נבוכה, אך ככל שעובר הזמן היא מרגישה בטוחה יותר. אני שם לה את מחטי הדיקור ויוצא מחדר הטיפולים, ונכנס אליו רק בסוף הטיפול כדי לבדוק האם צריך לחזק או להחליש את עוצמת הטיפול, ובזמן הזה תמר מטפלת בה לפי הצורך. הכל ביחד יוצר שינוי מדהים במטופלת באופן מקביל ומדויק בטיפול ש'נתפר' עבורה לפי הצורך ומאיץ את התהליכים הטבעיים של הגוף לכיוון היעד הנכסף: עובר ברחם.

עם אשתו קרן ועם שלושת הילדים (צילום: אלבום הפרטי)
**הכותב הוא מטפל ברפואה סינית ומומחה לבעיות אורתופדיות ופריון במסגרת "מעוברים" – מיזם ייחודי של רפואה משלימה המסייע לנשים להיכנס להריון ולעבור אותו בהצלחה