הביטוח הלאומי נוטש אותנו ברגעים החשובים של החיים

מורן, חולת אפילפסיה ונמצאת בהריון מתקדם. למרות פניות לביטוח הלאומי, המלוות במסמכים רפואיים הממליצים על שמירת הריון, היא נתקלת בחומה בצורה של סירוב ושואלת, מי דואג לנו באמת?

מאת: מורן לוי מוזס. התפרסם לראשונה בפייסבוק של מורן

ברצוני להעלות נושא חשוב שאני בטוחה שידבר אל המון נשים הרות וגם לבני זוגן ביטוח לאומי "הנחמדים ושיטות המצליח שלו". אני נמצאת בשבוע 30 להריוני. חולת אפילפסיה מגיל 16. מטופלת בדרך כלל בתרופה שנקראת דפלפלט תרופה שלא מומלצת ליטול בזמן הריון ומוכחת כגורמת בעיות במערכת העצבים של העובר. ישנה תרופה אחת שניתן לקחת וגם בערבון מוגבל שנקראת למיקטל, אבל לתרופה זו אני אלרגית ברמה קשה.

לפני ההיריון הנוכחי עברתי 2 הריונות שלא צלחו, הסתיימו בגרידה ובמפח נפש גדול. עקב הניסיונות והגרידות עבר המון זמן שבו אני לא מאוזנת עם טיפול. מה שהחריף את התקפי המיגרנות ,הסחרחורות וההרגשות החולשה. הפחד שמרחף מעליי 24/7 הוא בעצם היווצרותו של התקף אפילפטי אשר במהלכו בעצם לא מגיע חמצן למוח שלי וכך אוטומטית גם לעובר.

מורן לוי מוזס: איפה הביטוח הלאומי? (אלבום פרטי)

הגשתי טפסים כדין למוסד לביטוח לאומי ה"יקר" שדואג להזכיר לנו שהוא איתנו ברגעים החשובים של החיים. האם זה באמת כך? אז זהו, שלא. לא היה, ולא יהיה אף פעם!

איך ייתכן שהגשתי טפסים כדין מחודש יוני 2018 לאחר שפוניתי למיון עם סחרחורות קשות ומיגרנות שאינן פוסקות, טפסים מלאים וחתומים על ידי רופא נשים מטפל, מנהלת מחלקה להריון בסיכון גבוה בלניאדו ונירולוג מומחה שקבעו במפורש וחד משמעית, שעבודה בסביבה ממוחשבת, מול מסכים, עלולים להביא כאבי ראש קשים, מאמץ של המוח שלא נמצא באיזון ואז התקף אפילפטי והמליצו על שמירה עד לאחר הלידה.

מיותר לציין שכל חיי עבדתי, שילמתי ביטוח לאומי, מעולם לא נתמכתי כמובטלת בביטוח לאומי. ועכשיו, לאחר שפניתי פעמיים עם המון חומר רפואי שתומך בשמירת ההיריון שלי דחו אותי פעמיים, פעמיים יותר מדי! אני במצב שגורם לי לחשוב בדאגה על פרנסת הבית שלי ומצד שני לדאוג בחרדה אינסופית להריון היקר הזה לבריאותי ובריאותו של ההריון. הבור הכלכלי שנוצר אומנם זעום בשביל כספיי הביטוח הלאומי אך גדולים בעבורי.

מי יושב שם ומחליט על גורלם של אותן נשים מסכנות שנדחות מלקבל את זכויותיהן פעם אחר פעם? האם הם רופאי על, מומחים גדולים, או אולי אלוהים? מי שם אותם בכדי להחליט בעבורי? אומרים לי לקחת תרופות אנטי אפילפטיות שעלולות באופן ישיר לפגוע בעובר שלי.

אני תוהה אם מנכ"ל הביטוח הלאומי. מר מאיר שפיגלר שיושב לו נינוח ומשנן את הסלוגן הכל כך מביש ורחוק מהמציאות של הביטוח הלאומי מוכן לתת את חתימתו, והבטחתו שאם אחזור לעבודה, לא יקרה חלילה מקרה שלאחר מכן יעלה לו בהמון המון כסף, עוגמת נפש ואף במקום עבודתו וכל הרופאים שהוא מעסיק? מי ייתן אז את הדין?

האם אתה מוכן מר שפיגלר לקחת על אחריותך את מחלתי ואת הסיכון להריון שלי בשביל 3 חודשי תשלום של שמירת הריון של משכורת בסיסית ומסכנה שאני מקבלת?

כמוני נתקלתי בימים האחרונים בפורומים שונים בהמון מקרים של נשים עם בעיות חמורות אף יותר, שנדחות בזו אחר זו, חוזרות הביתה עם פנים נפולות ובעיות שרק הולכות וגדלות שרובצות עליהן ועל ביתן. היכן הרגולטור כשצריך אותו? עורכי דין רבים שאליהם פניתי ציינו בפניי את המצב העגום שמדובר בשיטת מצליח של הגוף הכל כך טהור הזה "ביטוח לאומי", חוקרים פרטיים של הביטוח הלאומי אשר אליהם הגעתי טענו מולי חד משמעית שזו השיטה של הביטוח הלאומי לחסוך את כספו על חשבון הנשים המסכנות הללו.

ואני הקטנה, זו שמשלמת מיסים, ששירתה בצבא, שמשלמת ביטוח לאומי ועובדת לפרנסתי שואלת את גדולי מקבלי ההחלטות במדינת ישראל, מה קורה? למה הצדק כל כך קשה ליישום? תתעוררי ממשלת ישראל, ביטוח לאומי הוא זה שמנהל אתכם ואת המדינה עם עודף כסף שצובר לעצמו על חשבון אנשים קשיי יום, נשים הרות,ונכים.

מר שפיגלר היקר אשמח שתגיב כיאה לפוסט זה ותבטיח לי כאן שאתה לוקח אחריות מלאה  על מצבי הבריאותי, על מצבי הכלכלי, ועל מצב ההיריון שלי שנמצא כל יום ורגע בסיכון . הסיבות שבגינן שללו פעמיים את הבקשה שלי לוקות בחסר, מלוות בחוסר מקצועיות משווע.

לא ניתן לשתוק יותר ולקבל את העובדה המרה שגוף כזה ללא פיקוח ורגולציה יחליט החלטות כל כך הרות גורל לאנשים הקטנים כביכול.

מורן
אישה בהריון שנלקחות ממנה הזכיות בגלל תאבת הבצע של הביטוח הלאומי.