החיים עם מיאלומה נפוצה: האתגר שלי והדרך שלי לנצח

יום אחד החלה ר' להרגיש כאבים בירך שהפריעו לה בהליכה. בעקבות נפילה ושבירת הירך גילתה שהיא סובלת ממחלת דם סרטנית, איתה היא מתמודדת עד היום באופטימיות ובגבורה

חולת סרטן מחייכת (צילום: שאטרסטוק / JPC-PROD)

כשהייתי נערה צעירה באמריקה והתחלתי לשאול שאלות על אמונה ודת, לא ידעתי שזה יביא אותי בסופו של דבר לחיות בישראל עם משפחה אוהבת ותומכת שמלווה אותי בהתמודדות עם המחלה מיאלומה הנפוצה.

לישראל הגעתי לפני 20 שנה אחרי שהתגיירתי. ישראל הזכירה לי את הבית, את אמריקה של פעם ואת הקהילה החמה שבה גדלתי. הגעתי לכאן כדי להכיר את היהדות על שלל גווניה וצבעיה. בשנותיי הראשונות פגשתי את קהילת העבריים מדימונה והכרתי שם חברה טובה שלמרבה הצער חלתה בסרטן השד, נפטרה והותירה אחריה ילד קטן ותינוק. לימים התחתנתי עם בעלה ואבי ילדיה וגידלתי אותם כאילו היו בני.

בקיץ של 2016 התחלתי להרגיש כאבים בירך שהפריעו לי בהליכה, רק כעבור חודש, כשהם הפכו לקשים מנשוא הגעתי לרופאת המשפחה. הרופאה שלחה אותי לצילום רנטגן ומצאה שיש בועה קטנה בירך, היא שלחה אותי לבדיקת אולטרסאונד וציידה אותי בכדורים נגד כאבים. אך עד הבדיקה הכאב הלך והתעצם. באחד מהימים, בסיום יום העבודה הרגל כאבה לי כל כך עד שפחדתי לחזור הביתה באוטובוס וביקשתי מאחד התלמידים שלי שיסיע אותי. יומיים לאחר מכן יצאתי מהבית בליווי בעלי, שראה כי אני מתקשה בצעדי, ובמהלך ההליכה נפלתי. אני לא יודעת אם החלקתי על משהו או שהירכיים שלי פשוט התמוטטו אבל מצאתי את עצמי על הקרקע עם ירך שבורה. כשהגענו לחדר מיון ביקשו להכניס אותי לניתוח, אך בעלי התקשר לרופאת המשפחה לעדכן אותה על הנפילה והיא ביקשה לדבר עם הרופא בחדר המיון ודרשה ממנו לא להכניס אותי לניתוח. משהו בנפילה שלי נראה לה חשוד והיא רצתה לפני הניתוח להבין מה עומד מאחורי הנפילה, וביקשה מהרופא לשלוח אותי לכל הבדיקות האפשריות. עברו שמונה ימים עד שכל הבדיקות בוצעו ורק לאחר מכן התבצע הניתוח. אחת הבדיקות הרבות הצביעה סוף כל סוף על הסיבה לנפילה, גילו שיש לי מיאלומה נפוצה – מחלת דם סרטנית.

מהבדיקות עלה שיש לר' מיאלנומה נפוצה (אילוסטרציה: שאטרסטוק / JPC-PROD)

כשקיבלתי את הבשורה בכיתי. הרגשתי כאילו הכול קורה בבת אחת, רק עכשיו התחלתי עבודה חדשה, והנה שברתי את הרגל, אני לא יכולה לעבוד, אני עומדת בפני שיקום ארוך ועכשיו מספרים לי שיש לי את המחלה הזו. לא הייתי מוכנה להתמודד עם המיאלומה, קודם כל הייתי צריכה להתמודד עם השבר. בניתוח קיצרו לי את הרגל בשניים וחצי סנטימטרים והייתי צריכה ללמוד ללכת מחדש. הרגשתי שזה יותר מדי והייתי מוצפת. אחרי השיקום התחלתי את הטיפול במיאלומה ובהתחלה הייתי מבועתת מכל העניין, אבל החלטתי שאני מתמסרת לטיפול בשביל בעלי, הוא כבר עבר את זה פעם אחת. הוא אדם מאוד חזק וחיובי ורציתי שהטיפול יצליח בשבילו. אנחנו בסך הכול משפחה חיובית, משפחה שאוהבת לצחוק יחד, החלטתי שאני ניגשת למחלה הזו בגישה חיובית ולא כקורבן.

הייתי בת מזל שלא חוויתי יותר מדי תופעות לוואי למעט גזים קשים, כל כך קשים שחשבתי שאני הולכת למות, עד שהתחלתי לשתות תערובת של סודה לשתייה, חומץ תפוחים ומים שעזרה להעלמת הבעיה. אחרי שסיימנו את סבב הכימותרפיה הראשון הרופא החליט שהוא לא היה אגרסיבי מספיק והתחלנו בתוכנית טיפול חדשה ב'נינלארו'. היום אני מרגישה טוב. תופעת הלוואי היחידה היא פגיעה בבלוטות הטעם שגורמות לטעם מלוח להרגיש מתכתי, למזלי את הטעם המתוק אני מרגישה היטב וזה מה שחשוב. הטיפול שאני מקבלת היום מאפשר לי להמשיך בשגרת חיי כי הוא ניתן ככדור ולא כעירוי. אני עובדת ארבעה ימים בשבוע ואני עושה הכול, הולכת לקנות מצרכים, יוצאת לסרטים ולמסעדות. מדי פעם אני מתעייפת וצריכה להגיד לעצמי 'תתיישבי' אבל זה לא נמשך זמן רב כי אני פשוט לא אוהבת לשבת.

אסור לתת לדיכאון לשלוט (אילוסטרציה: שאטרסטוק / JPC-PROD)

אחד מהדברים שהבנתי במהלך הטיפול הוא שאם לא הייתי נופלת, המחלה הייתה עלולה להתקדם עוד זמן רב ועד שהייתי מגלה זה כבר היה מאוחר מדי, העובדה שנפלתי הייתה בעצם ברכה. כשמתמודדים עם מחלה כזו חשוב להבין שהמוח שולט בגוף. אם תאמינו שאתם לא יכולים להתגבר על המחלה, זה מה שיקרה, ולכן גם כשמרגישים לא טוב תגידו לעצמכם תודה – לפחות אתם מרגישים. אסור לתת לדיכאון לשלוט במהלך המחלה, צריך להסתכל על הדברים מנקודת מבט חיובית. החיים מלאים באתגרים והזדמנויות, אז הנה, היום המיאלומה שלי היא ההזדמנות להתעלות על האתגר.