לא אנטי אייג'ינג, אלא התבגרות מוצלחת

במפגש בלוגריות סלונה במרכז ההדרכה של אינובה, פרופסור קרסו ניפץ מיתוסים, שיתף בטיפים מועילים והציג בפנינו את החומצה ההיאלורונית מהדור החדש, חברתו הטובה של עור הפנים שלנו

כ-30 בלוגריות סלונה הגיעו למפגש של חיבוקים, כיבוד קל ויין, אך בעיקר כדי לשמוע את הרצאתו של פרופסור רפי קרסו, מומחה בעל שם ברפואת אנטי אייג'ינג.

המפגש התקיים במרפאה לאסתטיקה מבית "אינובה פתרונות אסתטיים" שבכפר סבא, מקום שמתמחה בהאטת מחוגי הזמן ובכל מה שקשור לשמירה על חזות צעירה ורעננה לאורך זמן. במרפאה צוות רופאים מנוסים שיודעים להתאים אישית לכל אישה את הטיפול המתאים לה ביותר, כאשר הטיפולים מבוססים על החומרים הפעילים והמתקדמים בתחום.

המוצרים החדשניים של NEAUVIA (צילום: גלית סבג)

הרצאתו של פרופסור רפי קרסו היתה מרתקת, שופעת הומור עצמי ומתובלת בניפוץ מיתוסים מרענן. הוא דיבר על ההיסטוריה של האנטי אייג'ינג, סיפק טיפים לטיפול בעור וסיפר למשתתפות על הדור החדש של החומצה היאלורונית האורגנית .

פרופסור רפי קרסו, מומחה ברפואת אנטי אייג'ינג (צילום: גלית סבג)

מיתוס ראשון: אנטי אייג'ינג

"לא קיים דבר כזה, אנטי אייג'ינג. תהליך הזדקנות מתחיל למעשה ברגע שאנחנו נולדים" אומר קרסו ובכך מנפץ את אחת האשליות הגדולות שעליה מתבססת תעשיית היופי.

פרופסור קרסו הוא אמנם מומחה במה שמכונה רפואת אנטי אייג'ינג, אך הוא מבהיר שתהליך ההזדקנות הוא לא תהליך שיכול לשנות כיוון. הדבר היחיד שאפשר לעשות בכביש החד-סטרי שבו כולנו נוסעים לעבר הזקנה, זה להוריד הילוך, להאט קצת את הקצב, להזדקן לאט ויפה. המונח המדויק הוא "תהליך הזדקנות מוצלח".

 איך מאטים את תהליך ההזדקנות? (צילום: גלית סבג)

קצת היסטוריה:

השאיפה לעצור את תהליך ההזדקנות אינה חדשה וקשורה קשר הדוק לתוחלת החיים של בני אדם. אם לפני 5,000 שנה, חיינו 18-20 שנה ולא הספקנו להזדקן, מרגע שהתחלנו לחיות חיים ארוכים יותר, החל גם החיפוש אחר מעיין הנעורים.

קרסו מספר את סיפורה של פרופסור אנה אסלן שפעלה ברומניה בתקופת מלחמת העולם השניה. אסלן קיבלה לידיה סנטוריום שם טיפלה באנשים שהשלטון חפץ ביקרם. בתקופה שבה רבים סבלו ממחסור במזון, מטופליה של אסלון קיבלו 3 ארוחות מזינות ביום, עיסויים וטיפול בוויטמין 12B ובמהרה החלו להרגיש נמרצים יותר ולהיראות טוב יותר. הטיפולים לא הצעירו אותם, אבל גרמו להם להרגיש צעירים. התרופה שפיתחה אסלן, ג'רוביטל, מבוקשת מאוד עד היום.

מדען אחר שנלחם בהזדקנות היה הרופא השוויצרי פרופסור פול ניהנס שהזריק לבני אדם תאים של עוברים, בטיפול שכונה "cellular therapy" ושזכה להצלחה רבה ברחבי העולם. בסוף שנות ה-70 הגיעה השיטה גם לישראל ופרופסור קרסו גויס למשימה ולמד להשתיל תאי עוברים בישבנים, טיפול שפעל, אם כי לא בגלל התכונות העובריות של התאים שהושתלו.

You are what you eat:

יש עדויות רבות לחשיבותה של תזונה טובה לבריאות הכללית, תוחלת החיים ואיכות תהליך ההזדקנות. אמנם תוחלת החיים שלנו כיום ארוכה יותר בזכות תזונה עשירה ומגוונת, אך מנגד, חלק גדול ממחלות העידן המודרני קשורות למזון לא בריא וטיפולים רבים נועדו לטפל בחוסרים שיוצרת תזונה לקויה.

אם נשמח, נזדקן טוב יותר (צילום: גלית סבג)

מיתוס שני: הגנים אחראים על אופן ההזדקנות

פרופסור קרסו מאמין מאוד בקשר שבין גוף ונפש וכאשר נשאל על משקל הגנטיקה בנוסחת ההזדקנות הוא עונה שהגנטיקה משפיעה רק ב-30 אחוז לערך, אך למצב המנטלי יש משקל גדול הרבה יותר, של 60 אחוז. במילים אחרות, אי אפשר להתעלם מהמטען שהשאירו לנו הדורות הקודמים, אבל יש לנו הרבה מרווח פעולה ואם נהיה שמחים, נזדקן טוב יותר.

העור שלנו ואנחנו:

העור הוא האיבר הגדול ביותר בגוף, הוא פועל כחסם נגד גורמים חיצוניים, מגן על הסביבה הפנימית של הגוף, מונע התייבשות רקמות, מווסת את טמפרטורת הגוף, משמש כאיבר תחושה וכמאגר לחומרי מזון וגם מהווה עטיפה אסתטית לאיברים הפנימיים. תאי העור חיים מתחדשים כל הזמן, אך לעור יש גם זיכרון ונזק שנגרם לעור הוא בלתי הפיך.

כדי לשמור על העור, חשוב להקפיד על שתיה מרובה (של מים), ויטמינים כמו אבץ, ויטמינים ממשפחת B, חומצות שומן כמו אומגה 3 ואומגה 9, קרמים להזנת העור וקרמים עם רטין A.

חשוב גם להגן על העור עם קרם הגנה שיש למרוח גם כאשר מעונן ולחדש בכל כמה שעות. פילינג עדין יכול לעזור לחדש את העור ואפשר להכין פילינג ביתי מתערובת פשוטה של שמן זית ומלח גס.

אפשר גם פילינג ביתי (צילום: גלית סבג)

הדור החדש של החומצה ההיאלורונית

חומצה היאלורונית היא אחת ממילות המפתח בתחום הזדקנות העור. החומצה היא למעשה חלבון המופק מסינתזה של חיידקים ופרופסור קרסו מדגיש את ההבדל המשמעותי בין חומצה היאלורונית שנוצרת כסינתזה של חיידקים פתוגניים לחומצה מהדור החדש, כמו זו של NEAUVIA שנוצרת מחיידקים פרוביוטיים. תהליך ייצור החומצה המבוססת על חיידקים פתוגניים הופך חומר לא בריא לחומר בריא, אך בחומצה המבוססת על חיידקים פרוביוטיים, מדובר מראש בחומר בריא, עם תאימות ביולוגית גבוהה לגוף האדם, שנותן תוצאות טובות יותר ושהסיכונים בו פחותים משמעותית.

חומצה היאלורונית מתאימה לטיפולים ולטכניקות שונות, אפשר למשל לבנות באמצעותה את קו הלסת. לצרכים אחרים אפשר להשתמש בבוטוקס, שעוזר לא רק למילוי קמטים, אלא מסייע גם בטיפול במיגרנה. מה שחשוב זה לדעת לבחור את החומר, הטכניקה והטיפול הנכונים לכל מצב.

התוצאה בטיפול בחומצה היאלורונית היא מידית, אבל את השיפור המקסימלי רואים 7-10 ימים אחרי הטיפול. החומר מחזיק כ-9 חודשים, אך זה משתנה מאדם לאדם.

אפשר גם כך (צילום: גלית סבג)

אחרי שענה בסבלנות אין קץ למטר של שאלות, יצאו המשתתפות מהרצאתו של קרסו עם הבנה טובה יותר של חייהן ושלמה שהן פוגשות במראה מדי בוקר. ההחלטה אם לעבור טיפול בבוטוקס או בחומצה היאלורונית היא החלטה שכל אישה תצטרך לשקול ולקבל בצורה מושכלת ואחרי התייעצות אישית, אבל את הכלים הבסיסיים להבנה על משמעות הטיפולים קיבלו המשתתפות בערב זה.

וכיוון שהמצב המנטלי, כפי שהסביר קרסו, אחראי על 60 אחוז מתהליך ההזדקנות, הרי גם ערב של  אוכל טוב, יין טוב, זמן איכות וחיבוקים עם חברות טובות הוא צעד בכיוון הנכון בדרך להזדקנות מוצלחת יותר.

צועדות בכיוון הנכון להזדקנות מוצלחת (צילום: גלית סבג)