תנו גם לאנשים עם מוגבלויות הזדמנות להצליח

לגל יש לקויות מורכבות אך היא מעולם לא אפשרה ללקויות שלה לעצור בעדה. מוטיבציה ורצון להצליח יש לה בשפע, היא רק מבקשת שיאמינו בה ושיתנו לה הזדמנות

מאת: גל הראל

גל הראל מצלמות (צילום: עדין וינר)

אני בחורה עם מגבלה, אבל מעולם לא קטלגתי את עצמי כך. אומנם יש לי לקויות מורכבות, אבל זה מעולם לא עצר אותי. המוטיבציה והרצון להצליח נמצאים תמיד, רק תנו לנו צ'אנס להצליח ולהגשים את היכולות שלנו.

אני בת בכורה במשפחה עם שלושה ילדים. לא הרגשתי שונה במיוחד מאחיי, ככל הנראה בזכות היחס השווה שקבלתי ממשפחתי. את כיתה א' עשיתי בכיתה רגילה, אבל הקשיים החלו לצוף ואובחנתי עם לקויות למידה מורכבות, זה אומר שלוקח לי יותר זמן ללמוד מאחרים. בעקבות האבחון, עברתי למסגרת החינוך המיוחד. סיימתי 12 שנות לימוד בבית ספר לחינוך מיוחד בקיבוץ גבעת חיים איחוד. בהמשך למדתי במשך שנתיים באותו בית ספר כישורי חיים, כהכנה למסגרת חוץ ביתית. למדנו איך להסתדר בנסיעה בתחבורה ציבורית, טעמנו מהתנסויות בעבודה במקומות שונים כמו בית קפה, מספרה ועוד. זו הייתה התנסות חשובה שאפשרה לי להתחיל ולהתנהל עצמאית במסגרת חוץ ביתית. במהלך השנה האחרונה ללימודי הצטרפתי למערך דיור לאנשים עם מוגבלויות בהרצליה ואני מתגוררת שם בשמונה השנים האחרונות.

היציאה לעבודה לא הייתה פשוטה עבורי. היו לי חששות וספקות. סיפרתי למעסיקים על הלקויות שלי, גם כי הבנתי שזה חשוב שידעו וגם כי ידעתי שבין כה וכה הן יתגלו במהרה. לבסוף התחלתי לעבוד במקדונלדס כמנקה שירותים ומפנה מגשים. עבדתי שם במשך שש שנים, הרגשתי מוערכת והתקדמתי לתפקידי קופה. עזבתי רק לאחר שההנהלה התחלפה והרגשתי שכבר לא מעריכים אותי. במשך שנתיים לא עבדתי, זה לא פשוט לאנשים עם מוגבלויות למצוא תעסוקה. החלום שלי היה להשתלב בתעסוקה של שניים מהתחביבים הגדולים שלי: ספורט וצילום. אני רצה למרחקים ארוכים, רוכבת על אופניים ושוחה. לאחרונה השלמתי ריצת מרתון, עובדה שהוסיפה לי המון לביטחון העצמי והאמונה שהשמים הם הגבול. לפני כחמש שנים למדו אותי לצלם תוך כדי ריצה ומאז אני מחוברת לתחביב השני שלי, צילום ועריכה. אמנות הצילום מהווה תרפיה עבורי, היא מחזקת אותי. התחלתי לצלם ולערוך סרטים – על קבוצת הטריאתלון שלי, על סבא שלי ז"ל, סרטון הפתעה לחברה שהתחתנה ועוד.

כששמעתי על תכניות ההכשרה של מכללת סמינר הקיבוצים לאנשים עם מוגבלויות של עוזרי הוראה בחינוך גופני ועוזרי הפקה, צילום ועריכה, הבנתי שיש לי הזדמנות להגשים חלום ולהפוך את אחד התחביבים שלי למקצוע שאוכל לעבוד בו. לבסוף בחרתי בתכנית של צילום ועריכה. תכנית הלימודים הייתה מאתגרת, אבל התמיכה והיחס האישי שניתן לנו, כמו גם הידע הקודם שלי בצילום ועריכה, סייעו לי לסיים את התכנית בהצלחה. היכולת לעמוד בהצלחה במטלות התכנית הייתה מאוד משמעותית עבורי. התמלאתי בתחושות של גאווה וסיפוק והתחלתי לחפש עבודה בתחום. בחודשים הבודדים מאז סיום התכנית הספקתי לעבוד בהפקה של תכנית הטלוויזיה "מסטר שף" של קשת ובימים אלה אני עובדת כעוזרת במאי בסרט ישראלי חדש המצטלם בימים אלה, "הרשמיים".

חשוב לי שהציבור יבין שכולם שווים. אסור למנוע מאף אדם לעשות משהו ולומר לו ש"לזה הוא לא מסוגל" – צריך לחשוב איך ניתן לאפשר לו להגשים את אותו חלום ולהעניק לו את התנאים והכלים להצליח. זה צריך להיות כך בכל תחומי החיים – בבית הספר, בלימודי המשך, בספורט ובתעסוקה. שוויון שכזה רק יתרום לחברה ולי יתאפשר אולי להגשים את החלום הבא – לעבור מתפקיד עוזרת לתפקידי בימוי, צילום ועריכה. אני יודעת שאני מסוגלת לכך אם רק יתנו לי את ההזדמנות.

 גל הראל בעבודה

גל הראל, בת 29, מתגוררת בדיור מוגן בהרצליה והנה עם לקויות למידה מורכבות. סיימה בהצלחה את התכנית "עוזרי הפקה, צילום ועריכה" לאנשים עם מוגבלויות של מכללת סמינר הקיבוצים בשיתוף בית הספר לתקשורת מקדמת, ועובדת כיום כעוזרת במאי בסרט הישראלי "הרשמיים", המצטלם בימים אלה.

התכנית "עוזרי הפקה, צילום ועריכה" הנה תכנית הכשרה מקצועית שנתית של שלושה סמסטרים. התכנית מעניקה כלים לעבודה כעוזרי צלמי טלוויזיה, סרטי קולנוע ובחברות הפקה פרטיות; כלים לעבודה כעוזרי עורכי וידאו בטלוויזיה, בקולנוע ובחברות פרטיות; כלים וניסיון לעבודה כעוזרי הפקה באולפן ובשטח ופיתוח מיומנויות תעסוקה – עבודת צוות, ארגון משימות, פתרון בעיות וכד'.

התכנית נבנתה בשיתוף ובליווי אקדמי של המחלקה לחינוך מיוחד במכללת סמינר הקיבוצים. היא משלבת בין לימודים עיוניים לבין התנסות מעשית ומתקיימת בקבוצות קטנות עם תמיכה אישית ללומדים.