ארבעה צעדים להחזרת מראה בריא לציפורניים

אצבעות רגליים מטופחות הן חלומו של מי שסובל מפטרת ציפורניים או פסוריאזיס של הציפורניים. הטיפים הבאים יצמצמו את האפשרות שהפטרת תכה שנית ויחזירו לציפורניים מראה בריא

ארבעה צעדים להחזרת מראה בריא לציפורנים (צילום: שאטרסטוקBy Dragon Images)

פטרת ציפורנים היא לא רק בעיה אסתטית אלא תופעה מציקה שפוגעת באיכות החיים . חלק ניכר מהסובלים יחוו כאבים או אי נוחות מסוג אחר. הבעיה אינה נפתרת מעצמה ואם לא תטופל, במקרים מסוימים אף תגרום בהדרגה לאובדן הציפורן. תהליך ההחלמה של הפטרת ארוך, איטי ודורש סבלנות והתמדה. פטרת הציפורניים פוגעת באיכות החיים. מי שסובל ממנה נמנע במהלך הקיץ מלחשוף את כפות הרגליים, לטייל יחף על חוף הים או לנעול סנדלים בגלל הגוון העכור והמראה הלא אסתטי של הציפורניים הפגועות.

אם נודה על האמת, לא פעם קורה שהבעיה האסתטית לא בהכרח מפריעה  לבן הזוג, אלא דווקא לנו בנות הזוג. לפעמים זה נובע מטעמי קוצר זמן או כי פשוט אין להם סבלנות לטיפול הממושך בציפורן, ולכן גברים בדרך כלל לא יטפלו בהופעת הפטרת מא' ועד ת'.

מי עלול לסבול מפטרת ציפורניים  

על פי נתונים מהעיתונות המקצועית1 כ-10% מהאוכלוסייה סובלים מזיהום פטרייתי בציפורניים בגילאים צעירים, השכיחות עולה עם הגיל: 20% מהאוכלוסייה מעל גיל שישים סובלים מפטרת ציפורניים ובגילאי 70 ומעלה השכיחות חוצה את ה-50%.

30% מחולי הסוכרת סובלים גם הם מפטרת ציפורניים.

אחוזי הפגיעה בציפורני הרגליים גבוהים מאחוזי הפגיעה בציפורני הידיים.

החדשות הטובות הן שקיים עכשיו תכשיר נוח מאד לשימוש שאושר על ידי משרד הבריאות והוא רשום בפנקס אמר, שמטפל ללא צורך בשיוף הציפורן גם בשינויי הצבע ובעיוותים שנוצרו בציפורניים כתוצאה מפטרת או פסוריאזיס. את השיפור ניתן לראות ברוב המטופלים כבר לאחר שבועיים עד חודש של שימוש.

ללכת יחפה על חוף הים? כבר לא חלום (צילום: שאטרסטוק Sofia Zhuravetc)

מה הם התסמינים של הפטרת

ברוב המקרים תגרום הפטרת לשינוי גוון ולעיוות מבנה הציפורן, לניתוק של הציפורן מהאצבע, לעיבוי הציפורן, לכאב וחוסר נוחות במיוחד בזמן נעילת נעליים.

האם התופעה מסוכנת?

הפטרת לא מוגדרת כמחלה מסוכנת אך היא גורמת לכאב, לאי נוחות ולגרד. הפגיעה העיקרית של הפטרת היא בעקבות המבוכה שנגרמת כתוצאה מפגיעה באסתטיקה של הציפורניים.

במקרים בהם הזיהום הפטרייתי לא מטופל ואין הקפדה על היגיינה, הזיהום עלול בהדרגה להתפשט ולגרום לזיהום בעור.

מה הן הסיבות להתפרצות פטרת ציפורניים

אצל נשים וגברים מבוגרים שסובלים מפטרת הסיבה היא בעיקר הגיל אך גם נטייה גנטית.

בנוסף תופיע פטרת כתוצאה מהידבקות במקלחות ציבוריות ובריכות שחיה, כתוצאה משימוש בגרביים ונעליים שגרמו להזעה ממושכת, נעילת נעליים לא נוחות שיוצרות לחץ על הציפורניים עלולות גם הן לגרום להופעת פטרת ציפורניים, ציפורניים מלאכותיות שגרמו להצטברות של לחות על הציפורניים הטבעיות וגם כתוצאה משימוש בכלי פדיקור ומניקור שלא חוטאו וגרמו להדבקה.

ארבעה צעדים פשוטים להחזרת המראה הבריא ולמניעת הופעה של פטרת

1.  טיפול מקומי

קיימים מספר תכשירים רפואיים לטיפול בפטרת ציפורניים, בצורת לק, תמיסה או משחה, רובם דורשים שיוף של הציפורן, מריחה של התכשיר והסרה לפני מריחה חוזרת. שיפור במראה הציפורן ניתן לראות ברוב המקרים רק לאחר למעלה מחודש של שימוש.

תכשיר לטיפול מקומי נוסף הוא אמטריקס, תכשיר שאושר על ידי משרד הבריאות, רשום בפנקס אמר ויש להתייעץ עם רופא לפני השימוש בו. מדובר בתכשיר שלא מצריך שיוף של הציפורן, ומטפל בציפורניים הנגועות בזיהום פטרייתי או פסוריאזיס. יעילות התכשיר הוכחה קלינית. באמטריקס השיפור במראה הציפורן נראה לעין ברוב המטופלים כבר לאחר כשבועיים עד חודש של טיפול2. השימוש נוח, לא מצריך שיוף של הציפורן ודורש רק מריחה אחת ליום על הציפורניים הפגועות.

קל לשימוש ומוכיח תוצאות כבר לאחר שבועיים עד חודש (צילום: יח"ץ)

ישנם מקרים בהם ימליץ הרופא על טיפול תרופתי במתן דרך הפה . טיפול כזה אורך בדרך כלל מספר חודשים ודורש בדיקות תפקודי כבד לפני הטיפול ובמהלכו. הטיפול ניתן רק בהמלצת רופא ומצריך מרשם.

2.  לקצר לנקות ולייבש את ציפורניים והאצבעות

הקפדה על ציפורניים קצרות, תצמצם את האפשרות להתפתחות של פטרת מתחת לציפורן. הקפדה על ניקיון, ייבוש של הציפורניים וכפות הרגליים לפני השימוש בגרביים ונעילת נעליים עשויים לצמצם את הסיכוי לחזרה של הפטרת.

את הציפורניים מומלץ לחתוך את הציפורן בקו ישר.

חשוב לזכור: אם תמנעו מהסרת העור העודף בבסיס הציפורן, תצמצמו את הסיכוי להיווצרות דלקת שעלולה להיות קרקע נוח להתפתחות פטרייה.

 3.  נעלו נעליים נוחות והשתמשו בגרביים "נושמות"

נעלים לא נוחות שגורמות ללחץ על קצות האצבעות עלולות להיות הסיבה להתפתחות פטרת או לחזרתה. גם טראומה לציפורן, בד"כ הבוהן, יכולה לגרום לדלקת ולזיהום פטרייתי .

לחות, זיעה או רטיבות מכל סיבה אחרת שמצטברת בתוך הנעליים יהוו תנאים נוחים להתפתחות של פטרייה על כן הקפדה על אוורור הנעלים וייבושן חשובה במיוחד למניעת פטרת.

שימוש בגרבי כותנה נושמות ישמור על כף הרגל העל האצבעות יבשות ויתרום לשמירה על ציפורנים בריאות. את  הגרביים מומלץ שלא לחלוק אם אף אחד אחר.

מקלחות ציבוריות רק עם כפכפי גומי (צילום: שאטרסטוק nata-lunata)

4.  השתמשו בכלי פדיקור ומניקור שעברו חיטוי ובכפכפים במקלחות ציבוריות

דרשו מהפדיקוריסט/ית לוודא שכלי הפדיקור מניקור עברו חיטוי וסטריליזציה כדי למנוע הדבקה בזיהומים ובפטריות.

אם אתם מתאמנים בחדר כושר, שוחים בבריכה ציבורית ומשתמשים במקלחות ציבוריות, הקפידו לנעול כפכפי גומי ולשמור עליהן נקיות לאחר השימוש.

.

————————————————————————————————————————————–

1. Thomas J et al. J of Clinical Pharmacy and Therapeutics 2010: 35; 497-519

2. Faergemann J  et all . Early and Visible Improvements after Application of K101 in the Appearance of Nails Discoloured and Deformed by Onychomycosis . Journal of Cosmetics, Dermatological Sciences and Applications, 2011, 1, 59-63

– דף זה אינו מיועד לאבחון, טיפול, ריפוי או מניעה כלשהי של מחלה.
– התוצאות עשויות להשתנות וייתכן והתוצאות אינן מייצגות או עשויות להיות מדוייקות
– מידע זה אינו מהווה ייעוץ רפואי ואין להסתמך עליו ככזה