אחרי כל מכות החיים, הגיע האור

סיפור חייה של אפרת באומן כנען יכול להפוך לסרט הוליוודי. רצף אירועים וטוויסטים טראגיים טלטלו את חייה עד שבסוף היא ובעלה, אסא, ראו את האור

הסיפור הבא יכול היה להפוך לסרט הולןיוודי. רצף אירועים בלתי נתפסים קרו לאפרת באומן כנען, מכפר תבור והיא מגוללת כאן סיפור לא רגיל, קשה וכואב, שבסופו הרבה תקווה.

חברם הטוב של אפרת ואסא, הודיע באחד המפגשים ביניהם כי הוא זקוק להשתלת כליה אשר תציל את חייו. עד כה, נשמע די רגיל. רק שאפרת, שמעה, הפנימה, התחבטחה, התייעצה והחליטה לעשות מעשה הרואי שהכה את חבריה ובני משפחתה בתדהמה גדולה. "אם צריך, אני אתרום לך כליה" סיפרה לחבר בנונשלנטיות.

אפרת, אישה של החלטות ומעשים, לא המתינה הרבה ופנתה לארגון "מתנת חיים" של הרב הבר, עמותה שמגייסת ומלווה תורמי כליה מתנדבים, כדי להתחיל בתהליך של  בדיקות, התאמות, וועדות רפואיות ועוד – הליך שנמשך מספר חודשים. עם התקדמות בבדיקות ובתהליך, החלו החששות לקנן בה, מה יהיה עם הילדים? האם אני מתאימה לתרומת כליה? האם הכליה תימצא כמתאימה להשתלה בגופו של החבר? איך אעבור את הניתוח?

"נכנסתי לפחדים", היא מספרת. "התחלתי ללכת לפסיכולוג על מנת לקבל תמיכה רגשית, ולהגיע לתובנה של שלמות בהחלטתי זו".

אסא ואפרת באומן. צילום אלבום פרטי

ואז משום מקום מגיע טוויסט בעלילה. "אסא, בעלי היקר, הוא אדם ספורטיבי ובריא, ללא בעיות רפואיות כלשהן.  בחודש פברואר לפני כשנתיים הרגיש כאבים בירך. רופא פרטי שהזמנתי הביתה, אמר לו להתחיל דיקור  אשר יעביר לו את הכאב. התחלנו בטיפול במשך כשבועיים אולם לאחר תקופה זו לא נגלה כל שיפור בכאב. בלית ברירה החלטתי לפנות את אסא לבית חולים. לאחר אשפוז בדיקות, התגלה הנורא מכל: אסא בעלי נדבק בחיידק טורף, אשר איים על חייו. מיד החל מרוץ נגד השעון לבריאותו, טיפול אנטיביוטי קשה עם שבעים ושתיים שעות קריטיות שאסא נע בין החיים למוות.

אפרת מוסיפה: "מכיוון שהאנטיביוטיקה הייתה חזקה והיה חשש רב של הידבקות בחיידקים בהישארות בבית חולים הוחלט כי לאחר אחד עשר יום, אסא ישתחרר הביתה וימשיך את הטיפול בבית כשהוא סיעודי, כשאני מטפלת בו". וזה לא נגמר כאן. אחר פרק זמן ובסיומן של בדיקות, נתגלה כי החיידק הטורף מת, אולם הוא גרם לנזק בלתי הפיך לכליה. במהלך הבדיקות אף נגלה כי אסא נולד עם כליה אחת בלבד, דבר שנפל כהפתעה גמורה. אסא מעולם לא ידע כי הוא בעל כליה אחת.

"נשברתי, מספרת אפרת. פשוט לא הפסקתי לבכות וימים ולילות. כליה היא  איבר יפה, כמו פרח", היא מתארת בציוריות."אך גם חיונית לחיים והכליה היחידה שיש לבעלי גם היא אינה בתפקוד. הרופאים ניסו לעשות הכל כדי להציל את הכליה, אולם השתלת כליה במקרה זה היא הכרחית. אסא  החל  טיפולי דיאליזה קשים מנשוא, עד למציאת תורם כליה".

אפרת באומן.  צילום שני באומן

 פה , כסיפורו של איוב המקראי, נוחתת מכה נוספת. באותו יום שאפרת מקבלת את הבשורה הנוראית שאסא זקוק השתלת כליה, נפטרה אמה האהובה של אפרת.

"זה היה ב- 14.05.18, לא אשכח את היום הזה. הייתי צריכה לטפל בנושא הקבורה,  אבל ההיכרות הקרובה עם המוות, הביאה אותי להחלטה הסופית , כי זה מה שאני הולכת לעשות – לתרום כליה. לאחר  ארבעה ימים בלבד, צלצלתי ל"מתנת חיים" ובישרתי כי החלטתי סופית, לתרום כליה לאסא. רצתי עם התהליך, הייתי חדורת מטרה. ידעתי שעוד שנה מהיום זה או שאסא מקבל תרומת כליה או שהוא מת וזה המסר שהלכתי איתו לכל הבדיקות וזה מה שהשמעתי באוזניהם של רופאים ואחיות. כל שלושה ימים התקשרתי ל"מתנת חיים".

מכאן אפרת רצה מרתון. משנה תזונה בבית לתזונה נטולת אשלגן. מתעדכנת מול מתאמת ההשתלות בבלינסון, ענת בריגר, אשר היא מתפעמת ממסירותה, אילו בדיקות נוספות צריך לעשות. אך בשלב מסוים אפרת מקבלת את התשובה הקשה כי היא  אינה מתאימה להיות תורמת הכליה לבעלה.

"היה לי ברור שאני ממשיכה בתהליך. מבחינתי אני מגויסת למטרה. במקביל מתנת חיים בשיתוף פעולה עם בילינסון מצאו תרומת כליה לאסא, באמצעות תורם אחר, ובהצלבה, הכליה שלי תושתל לאדם חולה אחר שזקוק להשתלה. תרומה בהחלפה".

אפרת והרב הבר מייסד ארגון מתנת חייםץ צילום: יחצ

אפרת התחילה להרגיש שהכלים מסתדרים על לוח השחמט.

"אני חשה ריחוף ומרגישה שעשיתי חסד גדול. מבחינתי 'כל המציל נפש אחת בישראל כאילו הציל עולם ומלואו'. כל המשפחה מגויסת לנושא היום. אני מרגישה שהילדים שלי קיבלו ערך מוסף בחיים. יש משפחות שמתפרקות כשקורה דבר כזה. אנחנו התאחדנו. התחלנו באמת להודות ולהוקיר. ב-14.05.19 שנה בדיוק אחרי שאמי נפטרה נכנסנו אסא ואנוכי לניתוח. הוא מקבל תרומת כליה, ואני תורמת כליה. מבחינתי זה הניצחון שלנו. בכניסה לניתוח, בשיא ההתרגשות הסתכלתי לשמיים ואמרתי לאמא שלי תודה שהיא איתי".

אפרת ואסא מרגישים היום טוב מאוד. הם רואים בעשייתם שליחות ומלווים משפחות של תורמים ונתרמים, נותנים רוח גבית ועונים על שאלות בנושא בכל עת שמבקשים מהם.

** הכותבת היא אפרת באומן כנען שרצתה להעלות מודעות לתרומת כליה ולחשיבות בהצלת חיים.

גוף ונפש
כתבות, חדשות ודעות על הקשר שבין הגוף לנפש, איך לשמור על הבריאות, הכושר והאושר האישי