בעיני הקורונה כולם שווים

לקראת היום הבינלאומי למניעת אפליה גזעית שחל ב-21 במארס, מחשבות על קורונה, גזענות ומה שביניהם

מאת: גליה וולך מנכ"לית קרן ילדי ישראל

"הקורונה מאתגרת אותנו, מחייבת אותנו להסתכל קצת במראה" גליה וולוך (אלבום פרטי)

הקורונה מאתגרת אותנו, מחייבת אותנו להסתכל קצת במראה, ומביאה איתה כמה תובנות חדשות על החיים, על שוויון ועל אפליה גזעית.

לקורונה לא אכפת אם את מלכ/ת הכיתה, לא מעניין אותה כמה עוקבים יש לך באינסטוש ואיזה סטורי העלית. כמה מותגים יש בארון וכמה אתגרים עשית בטיקטוק.  איזה ציון קיבלת במתמטיקה או מדעים, ומה ההישגים שלך בריצת 100 מטר. בשביל הקורונה כולנו שווים וכן, קורונה תוקפת גם ילדים. בכל הצבעים, בכל המינים, בכל הדתות, גבוהים או נמוכים, שמנים או רזים. ממש לא משנה צבע עור, עולה חדש, מאתיופיה, רוסיה או צרפת.

עם כל הרע שבדבר יש גם פן חיובי. הקורונה איחדה את העולם. המלחמות הפנימיות והחיצוניות לקחו צעד אחד אחורה. כל העולם התאחד. מהדורות החדשות נראות אותו הדבר, לא משנה באיזו מדינה ובאיזו שפה.  בלי שתכננו, הקורונה נתנה לנו שיעור לחיים על אפליה או אולי על אי אפליה. מה שמביא אותנו ליום הבינלאומי לביעור האפליה הגזעית, שמצוין ב-21 במארס.

יום זה הוכרז על ידי האו"ם לאחר ש-69  מפגינים שחורים נורו על ידי כוחות המשטרה, בעיירה שארפוויל שבדרום אפריקה. המפגינים שנורו השתתפו בהפגנה של עשרות אלפי שחורים כנגד "חוק המעבר" שחוקקה ממשלת שלטון האפרטהייד בדרום אפריקה, שחייב אזרחים שחורים לשאת עליהם תעודות מיוחדות שהנפיקו השלטונות כדי לשלוט בתנועותיהם ברחבי המדינה. הלקח לעולם מאותו יום היה לעשות הכל כדי לבער ולמגר אפליה וגזענות.  היום הזה צריך להיות חשוב במיוחד לנו בישראל, כור היתוך ומדינה של עולים מכל קצוות תבל. וכרגיל הדרך החשובה ביותר למגר אפליה וגזענות היא בחינוך, ללמד ילדים כבר בגיל הצעיר שאנחנו שונים אבל שווים. להילחם בתופעות של אפליה של הילדים כלפי קבוצות שונות באוכלוסייה, כגון: עולים חדשים, ערבים ועובדים זרים. ההתמודדות עם האפליה הגזעית חשובה גם בפני עצמה, אבל לא רק. היא קריטית כי אפליה עלולה להוביל לאלימות מילולית וגם לאלימות פיזית. אז בימים של חרדה גדולה, שכמובן מחלחלת לילדים, מפני הקורונה. יש הזדמנות דווקא להעביר "מסר חיובי" מהקורונה – כולנו שווים.