הבחירה שלנו לראות ולעשות שינוי

אנחנו לא רואים את המבט של ילד שמחזיק גוש של שיער שנשר, לא רואים דמעות של אמא שבנה הקטן צורח "די!", בפעם הבאה, נבחר לראות ולעשות שינוי אמיתי

"בדרך כלל אנחנו לא רואים, בפעם הבאה תבחרו לראות ותוכלו לעשות שינוי אמיתי"

מאת: איה כהן-אבישר, אימא להגר, לאורי ולשירה.

בנה של איה, אורי בן ה-16, חלה בפעם הראשונה לפני כארבע שנים במחלת דם נדירה ובפעם השנייה לפני כשנתיים בסרטן מסוג לימפומה. לאחר ששנה שלמה לא ביקר בבית הספר, החלים אורי ולאחר החלמתו, החלה איה להתנדב בעמותת "חיים". כיום היא משקיפה בוועד המנהל של העמותה.

"הבן שלי עומד למות" זו המחשבה הראשונה והנוראית שעלתה לי בראש. לזה בדיוק מתכוונים כשמשתמשים בביטוי פחד מוות. את יושבת מול הרופאות עם עובדת סוציאלית והילד שלך מחוץ לדלת, לא מודע לעובדה שחייו עומדים להשתנות.

השגרה הכל כך מוכרת, האהבות שלך, החברות שלך, הקריירה שלך – הכל נמחק בשנייה אחת ובאותו הרגע ממש עולם שלם נפתח בפנייך, שפה חדשה, אנשים חדשים ואין לך ברירה אלא ללמוד מהר ולהתחיל לתפקד, להוות עמוד התווך במצב האיום הזה.

מדהים כמה אנחנו סתגלנים ואחרי מספר ימים במחלקה ההמטואונקולגית כבר  מתחילים להרגיש ב"בית" – זה הבית שלנו לתקופה הקרובה בתוך שכונת בית החולים הגדולה. בכל פעם שיצאתי מבית החולים וראיתי את העולם ממשיך להסתובב כהרגלו, כל כך רציתי לצעוק "תעצרו הכל, אתם לא רואים?"

אז כן, בדרך כלל אנחנו לא רואים. לא רואים את המבט של ילד שמחזיק גוש של שיער שנשר ביד, לא רואים דמעות של אמא מחוץ למסדרון בזמן שהילד הקטן צורח "די, די" לא רואים חשבון בנק ריק, פשוט לא רואים.

איה כהן אבישר בחרה להמשיך לראות (צילום: סנדרה בראון)

מי שכן רואה הם המתנדבים של עמותת חיים. המתנדבים שמסתובבים במחלקה, שנותנים כריך, שמציעים עזרה, שיושבים ליד הילד שלך כשאת הולכת לקנות קפה אחרי לילה ללא שינה. הם רואים.

אחרי המחלה של הבן שלי החלטתי לא להפסיק לראות והצטרפתי למתנדבים ב"עמותת חיים" – בחרתי דווקא בעמותה זו מתוך הכרות קרובה עם פועלה. המנכ"ל אבשלום שאיבד את בנו לסרטן, הקים אם העמותה ומפעיל אותה למעלה מ-20 שנים והכל בהתנדבות מלאה. כל שקל ושקל עובר במלואו לטובת הילדים ובני משפחותיהם.

הכסף משמש החל מפעילויות רווחה, דרך מימון צוותים רפואיים נוספים ועד למימון מחקרים מצילי חיים.

בפעם הבאה שתבחרו "לראות", תראו אותי, תראו את הילדים ואת המשפחות ותראו איך גם אתם יכולים לעשות שינוי אמיתי בחיים של אחרים, שאיבדו את שיגרת חייהם.

כרטיסי ברכה למען עמותת חיים (יחצ)

רשת סופר-פארם מכריזה בימים אלו על מבצע התרמה ארצי עבור עמותת "חיים" למען ילדים חולי סרטן אשר במסגרתו, יוצעו למכירה מארזים של שלושה כרטיסי ברכה מעוצבים תמורת 10 שקלים בלבד. כלל ההכנסות מהמכירה יועברו כתרומה לעמותת "חיים". הכרטיסים ימכרו ב-240 סניפי רשת סופר-פארם בפריסה ארצית וכן באתר ובאפליקציית סופר-פארם. רוצו לקנות, ותבחרו לראות.