כיצד מגדירים גבולות בחיי היומיום

לא תמיד את מודעת לגבולות שלך ולכן אינך שומרת עליהם, אך ברגע שהם נחצים את כבר בהתקפה או בעמדת נחיתות ולא מבינה למה. הגבולות שלך מגדירים אותך ונותנים לך ביטחון, איך תדעי מה הגבול שלך?

לפעמים את מתפוצצת על משהו קטן, כביכול בלי סיבה, או לחילופין תמיד מוותרת ומרגישה נחותה, תבדקי אם לא חצו לך את הגבול. לא תמיד את מודעת לגבולות שלך ולכן אינך שומרת עליהם, אך ברגע שהם נחצים את כבר בהתקפה או בעמדת נחיתות ולא מבינה למה. תשאלי את עצמך מי את? מה נוח לך ומה לא נוח לך? הגבולות שלך מגדירים אותך ונותנים לך ביטחון, איך תדעי מה הגבול שלך? לפי תחושת נוחות או אי- נוחות שמתעוררת בך נוכח פעולות של אנשים אחרים או של עצמך. נושא הגבולות הוא נושא מאוד חשוב ומתחיל בילדות, ילדים בוחנים את העולם דרך הגבולות שלו ומקבלים ביטחון ככל שהגבולות יותר ברורים. בשיטת אדלר להדרכת הורים, ממשילים את נושא הגבולות אצל ילדים באופן הבא:

תדמיינו שילדים מתרוצצים על הגג של עזריאלי, אם יהיו גדרות שיגדירו את שטח הגג, הילדים ירגישו בטוחים יותר להתרחק ממרכז הגג ולשחק קרוב יותר לשפת הגג, אם לא יהיו גדרות שייתחמו את הגג, הילדים לא ירגישו בטוחים לשחק מעבר לנקודה קטנה במרכז הגג, גבולות מקנים ביטחון. יחד עם זאת, ישנה מי שלא תמיד תרגיש בנוח להציב גבול, או בכלל לא תהיה מודעת לצורך שלה בגבול ולכן הכנתי רשימה של סיבות שיכולות להסביר למה את לא רוצה או יכולה להציב גבול וכיצד להתמודד איתן.

1. את רוצה שיאהבו אותך – גבולות מעלים קונוטציה של נוקשות, ומי אוהב אנשים נוקשים?! אך יש כאן טעות בתפיסה משום שגבולות יכולים להיות גמישים, כשאת מודעת לנקודת המוצא שלך יש מקום למשא ומתן שמטרתו לכבד אותך ואת הצד השני.

2. את מפחדת שאם תציבי גבול תאבדי את הקשר – גבולות הם הבסיס לקשר חזק ויציב, אי אפשר לאהוב אותך אם לא מכירים אותך, הגבולות שלך הם מי שאת כי הם מגדירים מה טוב לך ומה לא. במידה והגבולות שלך לא יקבלו מקום, אז אולי תוותרי לכולם ותהיי חביבה, אך יהיה מאוד קשה לקיים אתך מערכת יחסים בעלת עומק.

איך תדעי מה הגבול שלך? (צילום: shutterstock_ Natasa Adzic)

3. את מפחדת מעימותים – עימותים הם קרקע פורייה לצמיחה משותפת בתוך קשר, בני אדם משמשים כמראות אנושיות האחד לשני, נכון לכעוס זה לא נעים אבל אם לומדים את השיעור שמסתתר מאחורי הכעס, מתאפשרת התפתחות.

4. גדלת בבית חסר גבולות או עם גבולות נוקשים מידי – נכון, זה קשה לשנות הרגלים, יחד עם זאת, אם זיהית שקיימת בך מערכת דפוסים שאינה משרתת אותך עוד, או להיפך, גורמת לך לבצע בחירות שגויות בחייך, אין סיבה שכך תצטרכי להמשיך לחיות ולהעביר זאת לילדייך. נסי למצוא את עצמך החדשה, המשופרת והמותאמת לצרכים שרלוונטיים לך היום.

אז איך מרגיש גבול? ואיך להציב גבול?

מעבר גבול מתאפיין בתחושת אי- נוחות, גם אם חצו לך גבול וגם אם את חצית לאחר. לא תמיד תדעו, את והצד השני לדבר את הסיטואציה של חציית גבול, אך הגוף והבעות הפנים יקרינו החוצה על ידי עיקום של הפה, תנועות של רתיעה או כינוס בגוף, תחושת כיווץ. ברגע שאת יודעת שאת עלולה לחוות אי- נוחות בסיטואציה מסוימת תבדקי עם עצמך מה יכול לעזור לך? אולי הכנה מראש, בקשה להתחשבות מהסובבים שנמצאים אתך או הימנעות מוחלטת. לא משנה מה, תכבדי את עצמך וזה אומר, תכבדי את הגבולות שלך וגם של הסביבה. במידה ומישהו מאיים לחצות לך את הגבול, פשוט תאמרי לו שזה לא מתאים לך, במעט מלל ובהרבה נחישות אימרי את הגבול שלך, בלי להצטדק, בלי להסביר, בלי להתנצל, משפט פשוט בעל מילים ספורות שמתאר את מה שמרגיש לך באותו רגע.