הגודל לא קובע

הפסקתי לגדול בגיל 15 בגובה 1.48 מטרים בלבד. לא הייתי רוצה להיות גבוה יותר, כי הגובה שלי הוא המתנה שקיבלתי. הייתי צריך להתאמץ הרבה יותר מגבר ממוצע כדי למצוא זוגיות מאושרת עם אשתי אסנת הגבוהה ממני ב-14 ס"מ

מאת: בן לאון

הפסקתי לגדול בגיל 15 בגובה 1.48 מטרים בלבד, ומאז הגובה שלי הוא האישיות שלי. בגיל שלוש ראו הרופאים עיכוב בגדילה שלי, אך בבדיקות ההורמונאליות שעברתי הכל היה תקין. גדלתי בבית מאוד עוטף וחם, בו הורי ואחיותיי דאגו להאיר את חוזקותיי. כילד הייתי מאוד אנרגטי ואהבתי לשיר ולרקוד, ובשנת 1989 אף הופעתי בפסטיבל הילדים לצידם של זמרים ידועים כמו: ריטה, דני רובס, אבי קושניר, ענת עצמון ולהקת 'משינה'. זו היתה חוויה שהציבה לי מראה על החוזקות שלי ובזכותה שנות בית הספר היסודי עברו בביטחון עצמי ובעולם חברתי עשיר.

בן לאון עם גיטרה בילדותו (צילום: אלבום המשפחתי)

כל זה היה נכון עד שהתחלתי ללמוד בתיכון ונסגרתי חברתית, לאחר שהגובה שלי הפך למשמעותי והוריד את ביטחוני העצמי, בעיקר מול הבנות. לא יצאתי הרבה מהבית, לא הייתי פעיל בתנועת נוער, לא עבדתי בחופשים ולא יצאתי לטיולים לכנרת או לאילת כמו בני נוער אחרים. קרן האור שלי בתקופה זו היתה מגמת התיאטרון בה למדתי. הבמה שקיבלתי במגמת התיאטרון נתנה לי הזדמנות להראות את עצמי ואת הכישרון שלי ולהיות גאה בייחודיות שלי.

בן לאון בילדותו בפסטיבל יחד עם דני רובס (צילום: אלבום הפרטי)

את החזרות להצגת הבגרות, שנמשכו שנה שלמה, לא אשכח לעולם. כשהווילון על הבמה נפתח ו-500 איש צופים בך, אתה כבר לא 1.48 מטרים אלא אדם ענק שכרגע גרם לאנשים לצחוק, לבכות או להזדעזע מפרויקט שעבדת עליו במשך שנה שלמה. זו הסיבה לכך שכיום אני משלב תרגילי תיאטרון בטיפולים לילדים ובני נוער.

את תקופת שירותי הצבאי כסמל מבצעים במחסום ארז שבגבול עזה, עם רובה M16 ארוך שהיה כמעט בגובהי, אני זוכר לטובה. הייתי מאוד אהוב, וזו הייתה התקופה הראשונה בחיי בה אנשים ממש נפתחו אליי ובאו להתייעץ לגבי דילמות שונות וכדי לקבל ממני מילה טובה.

בן לאון בילדותו בפסטיבל יחד עם ריטה (צילום: מהאלבום הפרטי)

אחרי הלימודים האקדמיים לתואר ראשון ושני בממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה, התחלתי לעבוד כרכז חוגים במרכז קהילתי בבת-ים, ושם הבנתי את החיבור שלי עם ילדים והורים. המפגש היומיומי עם ילדים במרכז הקהילתי חידד אצלי כמה קל להם להיפתח אליי והבהירה לי כמה בקלות אני יכול לצלול לעולמם. בתקופה זו חיפשתי זוגיות והרגשתי שהסיכוי שלי אפסי למצוא בת זוג מתאימה. עברתי משבר גדול שהסתיים בכך שבגיל 31 העזתי לצאת לעצמאות מבית הוריי.

על מנת למצוא זוגיות מאושרת הייתי צריך להתאמץ הרבה יותר מגבר ממוצע. לאחר חיפושים רבים ולא מעט חוויות דחייה מצד נשים, זכיתי בזוגיות נפלאה עם אשתי אסנת הגבוהה ממני ב-14 סנטימטרים. אנחנו עדיין מקבלים מבטים כשאנחנו הולכים ביחד ברחוב, אבל לא הייתי רוצה להיות גבוה יותר. הגובה שלי הוא האופי והאישיות שלי וזו המתנה שקיבלתי. איך אומרת אשתי: "במאוזן כולם באותו גובה".

בן לאון בילדותו בפסטיבל יחד עם רמי קלינשטיין (צילום: אלבום הפרטי)

נולדתי עם כמה מתנות: שמחת חיים, אופטימיות, אהבה למוזיקה, והמתנה המיוחדת מכולם – יכולת להתחבר ולהסתכל לאנשים גדולים וקטנים בגובה העיניים. ההתמודדויות שלי כמתבגר בעל ביטחון עצמי נמוך, שהשפיעו על כל ההיבטים בגיל ההתבגרות, עוזרות לי להבין היטב את עולמם של הילדים ובני הנוער ולהנגיש להם כלים לחיזוק הביטחון העצמי ולהעצמה, והכי חשוב – הקשבה. כשאני משתף את הילדים בקושי שלי כילד נמוך, זה מנרמל את הקשיים שלהם והם מבינים שעומד מולם מבוגר שיכול להגן עליהם, אך הוא גם לא רחוק מהם ומדבר אליהם בגובה העיניים, פשוטו כמשמעו.

דמותי הלא מאיימת מקלה על הילדים ועל בני הנוער להתחבר אליי ולאפשר לעצמם לחלוק את מה שעל ליבם. אני מדבר את שפתם ומקשיב להם, מאמין בהם ונותן להם הרגשה שבעזרת צעדים קטנים אפשר ליצור ביחד תסריט טוב יותר ליומיום שלהם, יחד איתם מנסה לפתור את הקשיים וליצור עבורם מציאות טובה יותר. בני הנוער מחפשים כיום שייכות ושיראו אותם, אך עולם המסכים ותרבות האינסטנט מבלבלים אותם. הם חיים

 בן לאון עם אשתו אסנת בחתונתם (צילום: גיא חמוי)

בעולם של "עשו לי לייק, משמע אני קיים", ופעמים רבות יורדים עליהם ואומרים שהדור הזה לא כמו הדור שלנו. זאת למרות שהם רגישים ותורמים הרבה לחברה. הם צריכים שפשוט יקשיבו להם ושיעזרו להם למצוא מקום חיובי בו הם מרגישים ומבטאים את שייכותם.

**הכותב הוא מטפל התנהגותי קוגניטיבי ומאמן ילדים ובני נוער, מפעיל את שיטת הטיפול "cb theatrer" ומעביר את ההרצאה "small talk" על סיפורו האישי