להציל את כפות הרגליים

"הילדים נולדו עם עיוות בכפות הרגליים והילד השלישי ניצל בזכות התעקשות שלנו", מספרת בת חן פולק, שעשתה הכל כדי שילדיה יוכלו ללכת כמו כולם

מאת: בת חן פולק

שמי בת חן פולק, בת 29 מהישוב אורנית. אני אמא ל-3 ילדים. בני האמצעי איתי, היום בן 4, נולד עם עיוות בכפות הרגליים . מייד לאחר הלידה גיליתי שכפות הרגליים של התינוק עקומות ולמעשה פונות פנימה. הייתי בשוק. מייד פניתי לרופאים, ובבית החולים אמרו לי שאחת הסיבות  לבעיה היא לחץ על כפות הרגליים בתוך הרחם בזמן ההריון. מסתבר שמדובר בבעיה שכיחה, בעיית 'הרגלים העקומות' ובהגדרתה המקצועית MA- Metatarsus Adductus . כ-20,000 תינוקות בשנה לוקים בה בשנה בישראל.

כשאיתי היה בן 6 שבועות עשיתי לו אולטרסאונד פרקי ירכיים. לאחר קבלת התוצאות האורתופד העריך שהבעיה תיפתר לבדה בתוך מספר חודשים. זה לא קרה. ככל שנקפו החודשים ולא ראיתי כל שיפור הלכה וגברה הדאגה. כבר דמיינתי את הגרוע מכל. מאחר וכפות הרגליים פנו פנימה וקיבלו צורת ירח, לא הצלחתי להבין איך הוא יוכל לעמוד וללכת.

כשאיתי היה בן 5 חודשים לא רציתי להמתין עוד וקבעתי תור לאורתופד נוסף בקופת החולים, הוא המליץ על תרגילי פיזיותרפיה מיוחדים. "תתרגלו גם עם פיזיותרפיסט וגם בבית ותחזרו אלי אחרי חודש חודשיים", כך אמר לנו האורתופד. ואכן חזרנו, באותו המצב. וללא כל שינוי או שיפור.

(צילום: יחצ)

בעלי ואני התחלנו ממש להילחץ. למרות שהרופאים התייחסו לזה כאל בעיה זמנית שתיפתר מאליה, לא היה כל פתרון באופק. נכנסנו לפחד וייאוש. התחננתי לפתרון, והרופא הציע כמוצא אחרון לגבס את הרגליים למשך מספר שבועות ואמר שהמצב ישתפר ושנחזור אליו לאחר חודש. חזרנו ולא היה שום שינוי. זה היה סיוט. איתי בדיוק התחיל לזחול והוא זחל עם הגבס. היה קשה לו לזחול, וקשה להתיישב. זה גרד והציק ובנוסף לכל אסור היה להרטיב את הגבס. המקלחות הפכו להיות קשות. איתי בה, והתנגד למקלחות שלא היה בהן שום הנאה.

החדשות הרעות הגיעו שהגענו להוריד לאיתי את הגבס: לא נצפה שינוי במצב כפות הרגליים. שוב האורתופד אמר שזה רק עניין של זמן והבעיה תסתדר מעצמה. זה לא הסתדר. ממש לא. בשלב הזה כבר ידעתי. הבן שלי לא יהיה ילד רגיל. הוא יסבול מבעיות הליכה כל חייו. השלמנו עם המצב.

בת חן פולק צילום: יחצ

הלוואי והייתי יודעת ובודקת לעומק ומוצאת את הפתרון בזמן. חבל שעבור איתי זה כבר היה מאוחר מדי. את הפתרון גיליתי רק לאחר לידת הילד השלישי.

עידן נולד לפני 10 חודשים ומיד לאחר הלידה זה היה הדבר הראשון שבדקתי. והלב שלי נחמץ כי גם עידן נולד עם כפות רגליים מעוותות ופונות פנימה. בייאוש עמוק החלטתי הפעם לעשות חיפוש אינטנסיבי באינטרנט. לא הייתי מוכנה להשלים עם המצב. ויום אחד נתקלתי לגמרי במקרה בפוסט בפייסבוק של אמא שספרה על "הפתרון  שהציל את כפות רגליו של תינוקה". היא סיפרה שיש פיתוח ישראלי פורץ דרך לתיקון עיוותים מולדים בכפות הרגליים אצל תינוקות.  לא ידעתי את נפשי מרוב אושר.

(צילום: יחצ)

עידן כבר היה בן חודשיים, ומיד קבעתי תור לאורתופד הילדים ד"ר איזק דאיזדה שפיתח טכנולוגיה בשם 'אנפו'. הוא בדק את עידן ואמר בביטחון שהפתרון פשוט, שכפות הרגליים יתיישרו בתוך מספר חודשים ושלא יהיו כל תופעות לוואי. למרות שהיה בטוח בטכנולוגיה שלו ד"ר דאיזדה לא מיהר והציע שנמתין עוד חודש "אולי הבעיה תיפתר מעצמה". אבל אני כבר הייתי למודת ניסיון וידעתי שזה לא יקרה. חזרנו אליו והתחלנו את הטיפול.

ד"ר דאיזדה התאים לעידן סנדלים מיוחדים, מחומר קל מותאם אישית, שאותם היה צריך לנעול במשך 6 שבועות עם אפשרות להורידם למקלחות  ולאחר מכן לעוד 6 שבועות רק בלילה כולל הגעה לביקורות. לאחר מספר חודשי טיפול עם מעקב זה עבד! כפות רגליו של עידן התיישרו לחלוטין. ונראו רגילות לחלוטין, כמו של כל ילד בריא. הצטערתי כל כך שלא ידעתי על כך לפני והייתי יכולה להציל גם את איתי, בני האמצעי.

חשוב לי שכל ההורים ידעו שאפשר לפתור את בעיית 'כפות הרגליים העקומות' אצל תינוקות בצורה פשוטה. חשוב שההורים ידעו שללא טיפול בשנה הראשונה לחיים, נוצרת בעיה של כפות רגליים עקומות המובילה להפרעות בהליכה, ולשברי מאמץ בגיל הבוגר. יש אלפי ילדים שסובלים מהבעיה ומדהים בעיני שהפתרון לא מוכר בקרב אורתופדים, צוותים רפואיים וטיפות חלב. לכן אני פונה להורים, אם אתם מבחינים בעיוות בכפות הרגליים חשוב לדעת שטווח הזמן לטיפול הוא עד גיל  9 חודשים. את ההליכה של איתי לא הצלחתי להציל אבל אולי אצליח להציל ילדים אחרים.

** הכותבת, בת חן פולק, כתבה טור מיוחד להעלאת מודעות