9 עובדות שכדאי לדעת על אמצעי מניעה

המון אמצעי מניעה קיימים היום בשוק, אבל מה אנחנו באמת יודעות עליהם? תשעה דברים שכדאי לדעת, גם אם אתן בטוחות שאתן זהירות

מתלבטת לגבי גלולות? מומלץ להתייעץ עם רופא (צילום: שאטרסטוק)

אמצעי מניעה – הבחירה שלך צריכה להתאים לך (צילום: שאטרסטוק)

איך את בוחרת את אמצעי המניעה שלך? לפי מה ששמעת מחברות, פרסומת ברשת או המלצה של רופא נשים? סקס הוא בהחלט משהו לדבר עליו ואמצעי מניעה הם חלק בלתי נפרד ממנו. לפעמים אנחנו ניזונים מחצאי אמיתות ואגדות אורבניות שגורמים לנו לקחת החלטות מוטעות. למעשה, כמו בכל תחום שקשור לסקס, גם אמצעי מניעה הם תחום שחשוב להכיר. איריס כהן, רוקחת סופר-פארם, עושה סדר ומספרת לנו על הדרך כמה פיסות מידע חשובות.

1. קונדום – כבר לא רק לגברים: בשנים האחרונות קיים בשוק 'הקונדום הנשי': צינור ארוך עשוי גומי שאפשר להחדיר לנרתיק עד 8 שעות לפני קיום יחסי מין (ולא להתעסק תוך כדי האקט ולהרוס את האווירה). הקונדום הנשי לא מצריך מרשם רופא, מונע מעבר של זרע ומגן גם מפני הריון לא רצוי וגם מפני מחלות מין ברמת ביטחון של לא פחות מ- 88%.

2. הקונדום כן מספיק: כניסה להיריון למרות השימוש בקונדום זה סרט, מילולית, זה אחלה דרמה לתוכנית טלוויזיה או לסרט, אבל במציאות זה לא ממש עובד ככה. "הסיכויים להיכנס להריון או לקבל מחלת מין תוך שימוש בקונדום הם בדרך כלל אם הוא נופל, או נקרע", מסבירה כהן. "יעילות הקונדום בשימוש נכון עומדת על 97%. חשוב לזכור שהקונדום אינו רק אחריות שלו, הוא לא פחות אחריות שלך."

הקונדום אינו רק האחריות שלו, הוא לא פחות אחריות שלך (צילום: שאטרסטוק)

3. הגלולה בטוחה, אבל לא נטולת סיכונים: גלולות הן אחד מאמצעי המניעה הפופולאריים ביותר, כמעט אין אישה שלא תיקח, לוקחת או לקחה גלולות בשלב כלשהו של חייה. כל עוד אינך מפספסת את נטילת הגלולה, הגלולה מבטיחה הגנה באחוז יחסית גבוה של וודאות. אם גלולות הן הבחירה שלך, חשוב לדעת עם זאת שנטילת גלולות מגבירות את הסיכוי לפקקת ורידית אצל נשים וכמו כל תרופה מחייבת מעקב רפואי ובדיקות שגרתיות. כמו כן, גלולות עשויות להפחית את הכמות של כל ויטמיני B בגוף ומומלץ להשלים בעזרת תוספי תזונה.

4. גלולות לא פוגעות בפוריות: להבדיל מהשמועה הנפוצה שגלולות פוגעות בפוריות, הפוריות אמורה לחזור להיות מה שהייתה לאחר הפסקת השימוש בגלולות, ולאחר איזון טבעי מחודש של הפרשת ההורמונים בגוף.

5. לא רק גלולות וקונדום: שני אמצעי המניעה המוכרים ביותר הם אולי גלולות וקונדום אבל הם לא היחידים: התקן תוך רחמי הוא עוד אמצעי מניעה פופולארי – פרוצדורה של החדרת התקן על ידי רופא נשים מאפשרת 5 שנים של הגנה מפני הריון. אמצעי מניעה נוספים כוללים: ספוגיות ספוגות בחומר קוטל זרע – פתרון שאיננו הורמונלי ולא מצריך מרשם רופא – פשוט קונים בבית מרקחת, ו- novaring טבעת נרתיקית, שמפרישה הורמונים אותה מחליפים כל שלושה שבועות. אגב, גם בנושא אמצעי מניעה, מומלץ תמיד להתייעץ עם הרופאה או הרופא המטפל.

מתלבטת לגבי גלולות? מומלץ להתייעץ עם רופא (צילום: שאטרסטוק)

6. לא לסמוך על הטבע: שיטות טבעיות למניעת הריון – שיטת 'הימים הבטוחים', שיטת החום הבסיסי, ואפילו קיום יחסי מין בתקופת הנקה בטרם חזרת מחזור לאחר לידה הוכחו כיעילות רק בכ – 50%. במילים אחרות עדיין נשארים 50% סיכויי כניסה להריון, אמצעי מניעה? לא ממש.

7. עד הפסקת המחזור: שימוש באמצעי מניעה מומלץ כל עוד יש מחזור, נכון שהפוריות מתחילה לרדת בהדרגה החל מגיל 35 עם ירידה משמעותית לאחר גיל 40, אך כל עוד ישנו מחזור חודשי תמיד קיים סיכוי להיכנס להריון.

8. היזהרו משלשולים והקאות: למרות שגלולות למניעת הריון נמצאו יעילות בכ- 99%, אם לאחר נטילת גלולה סבלה האישה משלשולים והקאות, ספיגת הגלולה עלולה להיפגם וסיכויי הכניסה להריון עולים. אז הנה לך עוד סיבה להירגע עם האלכוהול במסיבה הבאה.

9. לא רק לנשים: בשנים האחרונות חלה פריצת דרך אמתית בדרך להמצאת גלולת הריון לגברים שתאפשר גם לגבר למנוע הריון בלתי רצוי בעזרת גלולות. סבלנות חברים – עובדים על זה.