9 סימני הזדקנות ואיך לטפל בהם

רפיון העור עם השנים בא לידי ביטוי לא רק בפנים ובצוואר- אלא גם בברכיים ובמרפקים. אפשר בהחלט להתחיל לטפל בבעיה גם בבית על ידי שימוש בתכשירים עדינים שעושים פילינג ביתי וכן, בתכשירי לחות והזנה לעור

לפעמים מספר דברים בגופנו מסגירים את גילנו ואפילו גורמים לנו להראות מבוגרות יותר. הרבה פעמים ניתן להאט את תהליכי ההזדקנות, בעזרת טיפולים מיוחדים. לעצור את תהליך ההזדקנות לא ניתן אך בהחלט אפשר לדחות אותו אם מקפידים על הסעיפים כאן. אז אם אתן מעוניינות בטיפים קטנים לשיפור המצב אז זו הכתבה עבורכן.

הנה הסימנים ודרכי טיפולן:

שיער דק ודליל

ישנם הרבה גורמים במהלך החיים, אשר גורמים לשיער להיראות דליל ודק, כגון לידה, תרופות ומתח.

אז מה ניתן לעשות בבית? אפשר לנסות למשוך קבוצת שערות ואם יש יותר מ-6 שערות שנתלשו זה מרמז לבעיה אמיתית. ההמלצה שלי, היא לפנות לרופא בכל מקרה של דילול שיער ולא לנסות תרגולים אבחוניים בבית.

 ניתן  לרכוש ללא מרשם תכשיר מינוקסי (יש ריכוז מותאם לנשים או לגברים). יש לפנות לרופא עור לבדיקהה ואברון לשלילת מחלות, שעלולות לגרום לנשירת שיער. כמו כן, מומלץ לבצע בדיקות דם ולהמשיך טיפול בהתאם לתוצאות.

צוואר מדולדל

הרבה פעמים הצוואר נופל ומסגיר לא אחת את גילנו.

אז מה ניתן לעשות בבית? קודם כל יש להשתמש בקרם לחות מזין על בסיס קבוע גם לעור הצוואר. זה בהחלט יכול לסייע בהאטת סמני ההזדקנות לאורך השנים. כמו כן, ניתן לחשוב על מלתחה שפחות מבליטה את הצוואר.

מה ניתן לעשות אצל הרופא?  בניגוד לשנים עברו, כיום יש התקדמות טכנולוגית ניכרת בכל מה שקשור לצוואר, יש היום שלל פתרנות אפקטיביים לטיפול בצוואר ללא ניתוח. לדוגמא: טיפולי לייזר, טיפולים באולטרסאונד או חוטים ולעיתים יש לשלב את כל הנ"ל. יש להדגיש כי אלו טיפולים לא פולשניים, לא כואבים ולרוב ניתן להשיגם במחיר מאד נגיש. מומלץ לפנות לרופא שמתמחה בתחום.

פנים במראה

חזה נופל

עם השנים יש הידלדלות בקרמת השומן התת עורית ופחות רקמת חיבור ולכן גם החזה נוטה ליפול עם השנים. אז כמובן שניתוח הרמת חזה הוא אחד הניתוחים השכיחים כיום ובהחלט יכול להועיל. אולם יש היום שלל חזיות אשר נותנות תמיכה ואפשרות לחזה להראות מלא יותר.

 כתמי שמש גיל ע"פ עור הידיים והמחשוף

עם השנים הידיים והמחשוף מקבלים כתמים, כתוצאה מנזקי שמש מצטברים ומחשיפה לשמש במהלך השנים. כמו כן, הגידים בידיים נראים בולטים יותר וזאת עקב ירידה בשכבת הקולגן של העור.

מה ניתן לעשות בבית? קודם כל, מומלץ טיפול מונע ומתחזק, על ידי קרם הגנה משמש כטיפול קבוע, גם בחורף וגם בקיץ.

טיפול זה ימזער את נזקי השמש במהלך השנים. בנוסף, מומלץ שימוש קבוע בקרם לחות. קיימים בשוק גם שלל תכשירי הבהרה לכתמי שמש- אשר לעיתים משווים לעור מראה אחיד יותר. מה ניתן לעשות אצל הרופא? ישנם כיום הרבה טיפולים יעילים לכתמי שמש על ידי לייזר ושלל טכנולוגיות מבוססות אור.

הטיפולים הללו, כאשר מתבצעים כהלכה ועם מיכשור מתקד,- יכולים להעלים את מרבית כמתי השמש ללא תופעות לוואי. כמו כן, אם מעצבנים אתכם הקמטוטים במחשוף או הידיים השקועות אז גם לזה יש היום פתרונות בטוחים ויעילים לאורך זמן על ידי חומצה היאלורונית, מסוג סקינבוסטר או רדיאס. הטיפולים הללו מבוצעים עי רופא מומחה בלבד.

כאבים ויבלות הרגליים

שנים על עקבים נותנים את אותותיהם ועם השנים, עור כף הרגל מתחיל לבטא את סימני הגיל והרגליים מתחילות לכאוב, להיסדק וכן מופיעות התעבויות ממוקדות של העור (יבלות).

אז מה ניתן לעשות בבית? קודם כל ניתן לעשות פדיקור ביתי עי שיוף קבוע של העור היבש והעבה. עור עבה נוטה יותר להיסדק ולכאוב. מומלץ למרוח קרם לחות ייעודי לכף הרגל כטיפול מונע קבוע. אותו טיפול ניתן לבצע גם אצל פדיקוריסט מקצועי. ניתן לשקול גם שימוש בכריות סיליקון להפחתת הלחץ המקומי והכאב.

אצל הרופא: ביבלות ממוקדות ניתן לטיפול עי חנקן נוזלי וכן ניתן כמובן לשקול אפשרות של ניתוח במקרה מתאים. בכל מקרה יש לפנות לרופא עור או לאורטופד בהתאם לבעיה.

דילול של הגבות והריסים עם הגיל

השנים ובעיקר השינויים ההורמונליים גורמות לגבות להידלדל, בייחוד לכאלה אשר נוהגות למרוט באופן תכוף וקבוע את הגבות. אז כמוכן שניתן לטשטש את העניין באמצעות עיפרון איפור מיוחד לגבות או ריסים מלאכותיות. אבל חשוב לדעת כי בארה"ב כבר קיימת תרופת מרשם (הנקראת לטיס) אשר מאושרת להאצת צמיחת שיעיר הריסים. בארץ התרופה עדיין לא מאושרת לשימוש.

קמטים ועיבוי העור במרפקים וברכיים

אז מסתבר שרפיון העור עם השנים בא לידי ביטוי לא רק בפנים ובצוואר- אלא גם בברכיים ובמרפקים. אז אפשר בהחלט להתחיל לטפל בבעיה  גם בבית- ע"י שימוש בתכשירים עדינים שעושים פילינג ביתי. וכן תכשירי לחות והזנה לעור. התכשירים יכולים להכיל אוראה או חומצה סליצילית בריכוזים נמוכים וכד. כמובן שספורט ופעיליות גופנית יחזקו את השרירים וישפרו את מראה העור. אבל לעיתים זה לא מספיק ויש להעזר בטיפולים רפואיים.

אצל הרופא? יש כיום  שלל טיפולים מבוססים על טכנולוגיות של הקפרה, גלי רדיו, אוטרסאונד ועוד- שיכולים למצק ולמתוח את העור- ולהחזיר אותנו אחורה בזמן ללא ניתוח או התערבות פולשנית וכואבת.

קמטים וקמטוטים בפנים

ירידה בייצור הקולגן עם השנים גורמת לכך שהעור ראה פחות אלסטי וגמיש עם השנים ויאבד את התמיכה שלו – אלו רק חלק מהסיבות להופעת קמטים וקמטוטים בעור. כמו כן תנועות חוזרות של שרירי ההבעה בשילוב של הידקקות העור- תורמים אף הם להופעתם של הקמטים. אז  מה ניתן לעשות בבית? שימוש קבוע בתכשירי לחות והזנה המכילים חומרים פעילים כמו ויטמין C E ו-A החומרים הללו מחדשים את העור ומאיצים את תחלופת התאים בתאים צעירים יותר.

כמו כן, יש לספק לעור לחות על בסיס קבוע. במקביל ניתן להיעזר בטיפולים קוסמטיים אצל קוסמטיקאית לפילינג ולחידוש העור ומיצוקו. בהמשך ניתן לפנות לרופאים המתמחים בתחום העור והפלסטיקה לצורך טיפולים מותאמים לגיל בחומרים כגון בוטוקס (לקמטי ההבעה – בעיקר בשליש העליון של הפנים), חומצה היאלורונית (לשחזור נפח והרמה), סקינבוסטרים – להענקת לחות עמוקה לעור, חוטים ועוד.

מומלץ להתחיל בהדרגה על מנת לשמר מראה טבעי ולא דמוי פלסטיק. פגיעה ושינוי בגוון השיניים עם הגיל- ציפוי האמייל של השיניים נפגם עם השנים וזו אחת הסיבות לכך שהשיניים מקבלות גוון דהוי וצהבהב. לכך מתווספים גורמים כמו עישון, מאכלים חומציים, אלכוהול ועוד- שרק מחמירים את המצב.

אז מה ניתן לעשות? יש כיום שלל תכשירים להלבנת שיניים אשר ניתן לרכוש ללא מרשם. מומלץ להתייעץ עם מומחה לאסתטיקה של הפה. כמובן שיש שלל פרוצדורות אותן ניתן לבצע אצל רופא השיניים החל מהלבנה בלייזר או עי סד ותכשירי הלבנה. מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע מתאים.

 ** הכותבת היא ד"ר להבית אקרמן, מומחית לרפואת עור

צילום: שאטרסטוק