7 פינוקים של הצרפתיות לחיים טובים יותר

יום הבסטיליה, יום העצמאות של צרפת, שיתקיים בשישי הקרוב הוא הזדמנות אדירה לעשות חסד עם כל אלה שאינן צרפתיות, ולספר להן, שחלק ניכר מהחיים הטובים של הוא לדאוג קודם כל לעצמן

בחורה עם מחשב נייד

לפני זמן לא רב, נסעתי לחו"ל עם קולגה שהיא גם חברה צרפתיה. בחלק מהזמן התארחנו אצל בחורה ישראלית, מהמושלמות האלה שמתקתקות בית ענק, בעל, שלושה ילדים מדוגמים, וקריירה בחברה שהיא בנתה בשתי ידיים. בחורה שאת מסתכלת עליה זזה ולא יכולה להרגיש כלפיה שום דבר חוץ מהערצה. היא תומכת בחברות שזקוקות לעזרה ועושה מסיבות ימי הולדת מושקעות לילדים של חברים, מבשלת הכל לבד, מקשטת, מזמינה ומארחת ועוד נותנת לך להרגיש הכי בבית מחוץ לבית.

אחרי כמה ימי התבוננות בקצב החיים המטאורי של אותה אחת, שהבטריות לא נגמרות לה לעולם, ובעיצומה של אחת המסיבות שאירגנה, היא הגיעה לחדר האורחים בביתה הגדול והמטופח. אנחנו נחנו שם, לפני הטיסה שתחזיר אותנו לארץ. המושלמת נחתה לידנו על המיטה ומיד קפצה, כאילו לא מרשה לעצמה להתמכר לרגיעה של שניה אחת. "תנוחי רגע. עמדת שעות על הרגליים" אמרתי לה אחרי שבבוקר הראתה לנו את העיר וכל הצהרים עמדה ובישלה למסיבה. אבל היא עקשנית, "לא. אני לא יכולה. וגם לא רוצה. אני לא צריכה לנוח."

הסתכלנו עליה, החברה שלי ואני, ואז אחת על השניה. "כל זה יגמר בקרוב" אמרתי לה. "הגוף שלך יקרוס ולא תוכלי לעשות שום דבר מכל מה שאת עושה". חברתי הנהנה והוסיפה "את גומרת את עצמך. מתי בפעם האחרונה דאגת לעצמך?" המושלמת ניסתה לענות ולא באמת הצליחה. אחרי שתיקה ארוכה, אמרתי לה "כדאי שתתחילי להיות יקרה לעצמך." היא הסתכלה עלי ושאלה "איך?"

יום הבסטיליה, יום העצמאות של צרפת, הוא הזדמנות אדירה לעשות חסד עם כל אלה שאינן צרפתיות, ולספר להן, שחלק ניכר מהחיים הטובים של הנשים הצרפתיות הוא, שהן עצמאיות ודואגות קודם כל לעצמן. יש כאלה שיגידו שמדובר באגואיזם טהור, אבל הצרפתים, ובעיקר הצרפתיות, מבינות שלא מדובר בפינוק, אלא במה שהופך אותן לנשים, בנות זוג, חברות ואפילו אמהות טובות יותר. הן יודעות שהן משמשות מודל לילדים שלהן, שהופכים בתורם לבוגרים שמודעים למקומם בחייהם הפרטיים והחברתיים ובעובדה שמגיע להם לטפח את עצמם ולהרגיש טוב.

 אשת פריז

הצרפתים לא מתביישים ואפילו מתגאים בכך שהם ישנים בצהרים, אוכלים במסעדות טובות, מסיימים בהצלחה את הלימודים ומשיגים עבודה מתגמלת, וכמובן, יוצאים לחופשות מפנקות ומצליחים לנוח ואפילו, רחמנא ליצלן, להנות.

מאז שחזרתי מצרפת וניסיתי לשמר את אורח החיים הפריזאי שסיגלתי, הנשמות הטובות פערו עלי זוג עיניים גדולות. לרוב, בכלל לא מדובר באנשים זרים, אלא באלה הקרובים אלינו ביותר. "מה קרה?" שאלה אמא שלי כשסיפרתי לה שישנתי שלוש וחצי שעות בצהרים. "את מרגישה לא טוב?" היא ניסתה לברר. "מרגישה מצוין" עניתי לה. "בעיקר בזכות העובדה שישנתי והתרעננתי."

"גם היום את עושה ספורט?" שאל אותי בעלי כשראה שאני לובשת בגדי ספורט יומיים ברציפות. "אתה לא צריך לשאול אותי כל יום מחדש" עניתי לו, "צא מנקודת הנחה שבכל יום אני עושה ספורט".

כמו הצרפתיות, גם אני מפנה זמן לדברים שחשובים לי, כאלה שגורמים לי להרגיש טוב. אני מוצאת לזה לא רק את הזמן אלא גם את המשאבים ומצליחה לשלב עבודה, בעל, משפחה, ילדים, חברות והורים. לכולם צריך לדאוג. אבל כדי שזה יקרה, הבנתי כבר מזמן, שקודם כל אני צריכה לדאוג לעמוד התווך. ועמוד התווך הזה הוא אני.

מה עושות הצרפתיות כדי לשמור על איזון, בריאות, עצמאות ואיכות חיים? הנה:

1. את חולה? טפלי בעצמך

 את משתעלת, יש לך ציפורן חודרנית, נתפס לך הגב, אבל את אומרת לעצמך "זה יעבור. אני לא אפסיד יום עבודה, חוג לילדים, דייט עם הבעל רק בשביל בעיה אחת קטנה." לא תטפלי? זה לא יעבור. והבעיה רק תגדל. הצרפתיות לא מבזבזות זמן. הן מטפלות בבעיות הכי קטנות כאילו היו בעיות ענק וכך מונעות מראש בזבוז זמן מאוחר יותר. יש להן בכל רגע נתון תור "באויר" לרופא אחר: הן קובעות במסגרת לו"ז שנתי את החופשות שלהן אבל גם את התורים לרופאת נשים, לבדיקות דם, לשיננית, לרופאת עור ולרופאת שיניים.

2. לכי לישון

 מכירות את אלה שאומרות "אני אשן כבר בקבר?" מאוד לא צרפתי. שינה היא איכות חיים. הצרפתיות הבינו לפני שנים, שבזמן השינה הן מרזות, מבריאות ומרחיקות את הזיקנה. נצלי כל הזדמנות שיש לך כדי ללכת לישון (בעיקר על חשבון עבודה) ותגלי אחר כך שהפכת להיות אישה יעילה, רעננה ונינוחה יותר לבריות.

3. אל תשפטי את עצמך

אכלת קינוח אחד יותר מידי ואת בטח מלאה מחשבות שיטנה כלפי עצמך. אם את חושבת שקינוח אחד ישנה משהו- את טועה. אם את חושבת שאת סובלת מעודף משקל, חזרי לסעיף אחד –טפלי בעצמך. כדאי לך לשפוט את המראה שלך כך: עוד עשר שנים, כשתסתכלי על התמונות שלך מהיום, מה תחשבי על עצמך? "היא אכלה קינוח אחד יותר מידי" או "מי זאת היפהפיה בתמונה, שהיתה עסוקה כל הזמן בלכעוס על איך שהיא נראית במקום לחגוג את החיים?" צרפתיה אוהבת את עצמה גם עם עשרה קילוגרמים נוספים. היא פשוט תמצה את האפשרויות שלה כדי להפטר מהם, אם היא חושבת שהם לא שייכים לה.

4. חסכי זמן – השתמשי באינטרנט וצמצמי את משימות היומיום

 את מארחת? הזמיני טייק-אווי (אלא אם מתחשק לך לבשל), המקרר ריק? חסכי זמן והזמיני ברשתות השיווק המקוונות. את צריכה לעשות קניות? השתמשי באתרי האון-ליין וחסכי זמן וביזבוז כסף מיותר (זה הרי אף פעם לא נגמר בזוג מכנסיים אחד). צרפתיה לא תבזבז זמן ותלך לסופרמרקט כשהיא יכולה לשכב על הספה בסלון בבית עם מסכה על הפנים ולראות את הסדרה האהובה עליה.

מאיה גז

5. עשי סיילים

צרפתיות משוגעות על סיילים. אני זוכרת את הזבניות מכינות אחרי חצות את החנויות למכירות סוף העונה וכמה שעות מאוחר יותר, חברותיי ואני היינו מתייצבות לפי הסדר, בחנויות שקבענו, ביחד עם יתר הצרפתיות, כדי להתחיל ולפנק את עצמנו. סיילים הם הזדמנות שכדאי לנצל לפנק את עצמך ולהעשיר את המלתחה מבלי לקרוע את הכיס.

6. טפחי את עצמך

 לכי לקוסמטיקאית, למספרה, צרפתיות לא עושות ציפורניים, אבל אם מתחשק לך, לכי גם על זה. הצרפתיות פורשות את כל משימות הטיפוח האלה על כמה ימים אבל אם אין לך זמן, צמצמי את כולן לכמה שעות במהודק. גם אם את מחשיבה את הפעולות האלה לבזבוז זמן, שימי לב שאחרי שתעשי אותן, תרגישי קצת יותר טוב עם עצמך.

7.  תהיי יקרה לעצמך

 עשי מה שעושה לך טוב לפחות פעם אחת בשבוע.

חברתי החדשה והמושלמת שם בניכר, האם את קוראת את זה?

 *** הכותבת היא ד"ר מאיה גז, מומחית לתרבות צרפת. להרצאתה הבאה על צרפת והצרפתיות- כתבו לה mayaguez.co.il

מאיה גז
ד"ר מאיה גז מנחה את סדרת ההרצאות "הסודות הצרפתיים" על סגנון החיים והתרבות הצרפתית