5 צמחי מרפא לחורף בריא

הרבה סגולות טמונות בצמחי מרפא והנה כמה מומלצים במיוחד. אפשר לשלב אותם בתה או בכל דרך שמתאימה לכן. אז קדימה, תפנקו את עצמכן עם ג'ינג'ר, קינמון, סמבוק שחור, אכינצאה וקורנית

מאת: גפן בן צור 

צמחים יכולים לתרום לא מעט לבריאות שלנו. מזמן כבר נחשפו הסגולות שכל מיני צמחים למיניהם אבל תמיד טוב להיזכר ולהכין איזה כוס תה טוב איתם או לשלב אותם בכל דרך אחרת המתאימה לכן. מה שבטוח, אנחנו לא מתענגות מספיק, מנפלאות הטבע, בחורף הקר וחבל. גם בקיץ יש לצמחים האלה יכולות תראפיוטיות והגיע זמן להכיר אותן מקרוב.

הנה 5 צמחים מעולים שיעשו לכן טוב ומומלץ לשנן את היתרונות שלהן:

קינמון

חלק בשימוש: קליפת העץ.

הקינמון, ידוע כתבלין מחמם ומחטא. חליטות קינמון בזמן שפעת או התקררות מומלצות מכמה סיבות. הקינמון הוא צמח מחטא, הוא פועל נגד חיידקים ופטריות. עוזר להפחית את תחושת החולשה והתשישות האופייניים למחלות החורף. קינמון עוזר לייבש נזלת ומפחית כאבי ראש. בנוסף לחליטות, ניתן להכין תרופה ביתית לחיטוי והקלה על כאבי גרון: ערבבו כפית דבש טבעי עם כמות נדיבה של קינמון טחון וציפורן.

ג'ינג'ר

חלק בשימוש: שורש

ג'ינג'ר, מוכר גם בשם זנגוויל. בדומה לקינמון הוא תבלין מחמם ומחטא. הוא מוכר במיוחד כצמח המשמש לטיפול במחלות חורף. מעצם היותו מחמם, הוא מעודד הזעה, פעולה חיונית במחלות המלוות בחום. ג'ינג'ר הוא אנטי דלקתי, הוא בעל יכולת חיטוי חזקה, לכן יהיה יעיל לדלקות גרון. תה ג'ינג'ר עשוי להפחית תסמיני הצטננות, שיעול וזיהומים בחלל הפה.

סמבוק שחור

חלק בשימוש: פרחים, פירות.

זהו צמח המשפעל את מערכת החיסון ומשמש בעיקר לכיוח והוצאת ליחה. הוא מתאים לטיפול בזיהומי מערכת הנשימה, הכוללים שיעול עם ליחה צמיגית, אך עוזר גם לשיעול יבש ונבחני. מלבד היותו מחזק חיסוני, הוא אנטי ויראלי, על כן הוא מתאים לטיפול בווירוסים, כמו שפעת. עוזר להפחית גודש הנגרם מסינוסיטיס או אלרגיות. זהו צמח המעודד הזעה, מתאים לטיפול במחלות המלוות בחום גבוה.

בחורה לוגמת תה

אכינצאה

חלק בשימוש: שורש, פרחים.

אכינצאה היא צמח המווסת ומחזק את פעילות מערכת החיסון, מצוין גם כטיפול מניעתי וגם בעת מחלה. לאכינצאה פעילות אנטי ויראלית ישירה, לכן מתאימה כחלק מטיפול בזיהומים ויראליים, כמו שפעת, הרפס ומחלת הנשיקה. היא טובה במצבי חולשה חיסונית וכשיש נטייה להידבק בקלות במחלות חורף.

קורנית

חלק בשימוש: עלים

מוכר לנו יותר בשם תימין, משתמשים בו בעיקר כתבלין לאוכל, אך ניתן להכין ממנו חליטות שיעילות מאוד בטיפול במחלות החורף. לעלי הקורנית פעילות אנטי-מיקרוביאלית, כלומר, הצמח יעיל נגד כל סוגי המזהמים: וירוסים, חיידקים, פטריות וטפילים. קורנית היא צמח מכייח, עוזרת לשיעול ליחתי, אך גם לשיעול יבש. מומלץ לטיפול בסינוסיטיס, דלקות אוזניים ובעיקר במחלות המלוות בשיעול ליחה, כמו ברונכיטיס, אסטמה ודלקת ריאות. חצי כפית בכוס מים רותחים, 3-4 פעמים ביום.

** הכותב הוא מאת: גפן בן צור נטורפתית N.D

צילום: שאטרסטוק

גוף ונפש
כתבות, חדשות ודעות על הקשר שבין הגוף לנפש, איך לשמור על הבריאות, הכושר והאושר האישי