5 עובדות שלא ידעתם על החיידקים בגוף שלנו

מחקר שנערך במכון וייצמן בישראל הראה כי ההרכב של חיידקי המעיים משפיע על התגובה של כל אדם למזונות שונים ויכול להשפיע על היכולת לרדת במשקל או לפתח סוכרת ומחלות לב. אבל לחיידקים שלנו יש כל כך הרבה תפקידים נוספים

מאת: ד"ר רון יפה, מומחה לרפואה נטורופתית ומדעי הבריאות

הרבה שומעים בשנים האחרונות על חקר המיקרוביום , עולם החיידקים שנמצא בתוך כל אחד מאיתנו, היום כבר יודעים כולם שגופנו מכיל יותר חיידקים מאשר תאים, חיידקים נמצאים בכל אבר בגופנו ומשפיעים על כל המערכות. לכל אדם יש DNA היחודי לו ובדיוק באותו משקל יש לו הרכב חיידקי היחודי לו. מחקר שנעשה באוניברסיטת קמברידג' גילה ש-145 גנים בגנום האנושי הם בעצם גנים של חיידקים.

מחקר שנערך במכון וייצמן בישראל הראה כי ההרכב של חיידקי המעיים משפיע על התגובה של כל אדם למזונות שונים ויכול להשפיע על היכולת לרדת במשקל או לפתח סוכרת ומחלות לב. אבל לחיידקים שלנו יש כל כך הרבה תפקידים נוספים שרק עכשיו אנחנו מתחילים לגלות.

גוף האדם

 להלן 5 עובדות שאולי לא ידעתם על החיידקים שלנו:

1. סכיזופרניה ומחלות נפש

מחקר שנעשה באוניברסיטת ג'ורג וושינגטון השווה בין הרכב חיידקי גרון שנמצאים אצל חולי סכיזופרניה בהשוואה לאנשים בריאים, הם מצאו חיידקי חומצה לקטית כגון Lactobacillaceae ברמות גבוהות אצל חולי סכיזופרניה. יכול להיות שנוכל בעתיד לחזות הופעה של סכיזופרניה לפני שהיא מתפתחת באמצעות משטח גרון פשוט. מחקר נוסף שבוצע ע"י ד"ר ויליאם שאו ממעבדות גרייט פליינס בארה"ב, הראה שאצל חולי סכיזופרניה נמצאו רמות גבוהות של חומצה אורגנית בשם HPHPA בבדיקת שתן.

חומצה זו היא תוצר מטבולי של חיידקי Clostridium difficile, וידוע שהיא משפיעה על ההמרה של המוליך העצבי דופמין למוליך העצבי נוראדרנלין וגורמת בכך לרמות גבוהות של דופמין אשר מקושרות להופעת סכיזופרניה. מחקרים נוספים שנעשו מקשרים בין חיידקי מעיים לייצור של המוליך העצבי סרוטונין המקושר לדיכאון וחרדה והפעלה של עצב הוואגוס אשר משחרר את המוליך העצבי אצטילכולין, חוסר באצטילכולין מקושר לדיכאון ובעיות קשב וריכוז.

2. קוסמטיקה ובעיות עור

מחקרים מראים שלחיידקים יש העדפה מגדרית,  לפי מחקר שפורסם ב-PNAS החיידק Corynebacterium  אשר בדרך כלל נמצא בבית השחי שלנו וגורם לריח החריף. מעדיף את הביוכימיה הגברית, בנוסף גילו שהחיידקים Enterobacteriales  ו-Lactobacillaceae מעדיפים נשים, הסיבה להבדל זה כנראה נעוצה בהבדלים בדרגת החומציות (pH)) של העור אצל גברים ונשים, והעדפה של חיידקים שונים חומציות (pH) שונה.

ההבדל בין המיקרוביום גורם להבדלים בעור, להיותו שומני יותר, לנטייה לסבול מבעיות בעור או להשפעה השונה של תכשירי קוסמטיקה על כל אחד מאיתנו. יתכן ובעתיד חברות הקוסמטיקה ימכרו תכשירים מבוססי חיידקים.

3. רגישויות למזון

הרכב המיקרוביום אצל תינוקות קובע אם הם יהיו יותר רגישים למזונות מסוימים. מחקר שנעשה באוניברסיטת מניטובה בקנדה, קבע שרמות נמוכות של זני החיידקים Enterobacteriaceae  ו-Bacteroidaceae אצל ילדים מתחת לגיל 3 חודשים גרם להתפתחות רגישויות למזון בייחוד ביצים, חלב ובוטנים בגיל מאוחר יותר. מסקנת המחקר היתה שהעשרה של חיידקי המעיים אצל תינוקות עד גיל שלושה חודשים הורידה את הסיכון שלהם לפתח רגישויות למזון בגיל מאוחר יותר.

4. סרטן

מחקר שפורסם ב-"Journal of Cancer Research", בשנת 2013 גילה שחסר של חיידק בשם Lactobacillus johnsonii קשור למחלת הסרטן בייחוד התפתחות של לימפומה (סרטן דם). מחקרים נוספים נעשו בשנים האחרונות מקשרים חסר בזנים מסוימים של חיידקים לסוגים שונים של סרטן.

5. אוטיזם

בשנת 2009 השכיחות של אוטיזם בישראל בילדים מתחת לגיל 12 הייתה 4.5 אבחונים ל-1000 ילדים ,בארה"ב השכיחות של אוטזים היא 9 לכל 1000 ילדים לאותה קבוצת גיל. מחקר שנעשה באוניברסיטת אריזונה בארה"ב ב-2013 גילה שילדים עם אוטיזם הם בעלי רמות נמוכות של החיידקים הבאים: Prevotella, Coprococcus, Veillonellaceae.

לסיכום ככל שיהיה בגופנו מגוון רחב של חיידקים כך בריאותנו תהיה טובה יותר, קיימת בעייה והיא שתוספי פרוביוטיקה (חיידקים טובים), שמשווקים בכל רחבי העולם לא בהכרח מתאימים לנו, כל העדויות והמחקרים האחרונים מראים שפרוביוטיקה מותאמת אישית זה העתיד. אדם יוכל לבצע בדיקת צואה פשוטה ואז להזמין פרוביוטיקה המתאימה להרכב החיידקים האינדיבידואלי שלו, בהתאם למחלה ממנה הוא סובל או למניעת מחלות עתידיות.

** הכותב הוא ד"ר רון יפה, מומחה לרפואה נטורופתית ומדעי הבריאות, אשר ירצה בנושא חיידקי מעיים ותזונה מותאמת אישית באירוע "חיים בריא 1" שיערך ב -31.03.2017 יום שישי בסינימה סיטי גלילות בין השעות 09:00-15:00.

לרכישת כרטיסים באתר האינטרנט: bari1.eatwell-events.co.il  בטלפון:  077-8965752

צילום: שאטרסטוק