5 דברים שכדאי שתדעו על אירוע מוחי

בעקבות מותו הפתאומי של השחקן לוק פרי (דילן מ"בוורלי הילס 90210") שלקה בשבץ מוחי: מה הסימנים ואיך מטפלים? ד״ר חרץ סלו מומחה בנוירולוגיה ושבץ מסביר

מאת: ד״ר חרץ סלו 

בעקבות ההלם ממותו של לוק פרי (דילן מבוורלי הילס 90210") שלקה בשבץ מוחי בגיל 52, הרשתות התמלאו באינספור הספדים על אליל הנעורים של הניינטיז ובאופן טבעי, כל אחד נלחץ מהמחשבה שככה, בלי התראה, אפשר להיפרד מהעולם הזה. גולשים רבים תהו איך מזהים אירוע מוחי, למה זה כל כך חשוב להתפנות במהירות לבית החולים, איך משתקמים מאירוע מוחי ואיך מונעים את האירוע הבא?

לוק פרי צילום: Leon Bennett/FilmMagic)

הנה 5 דברים שחשוב מאוד לדעת על אירוע מוחי:

זהו את הסימנים: כדאי לכם להכיר היטב את הסימנים שמצביעים על אירוע מוחי ובהם שיתוק פתאומי של היד או הרגל, הפרעה פתאומית בשדה הראייה ובדיבור, עיקום פתאומי שמופיע במבע הפנים או אי יציבות חדה. שימו לב שהשינוי החד במצב החולה או הפתאומיות של התופעות האלו הוא סימן חשוב מאוד. שכן אירוע מוחי היא מחלה פתאומית שמתרחשת בשניות או בדקות ספורות.

הזמן פועל נגדכם: מהרגע שמטופל או מי מקרוביו מזהה שהוא עובר אירוע מוחי יש לפנות אותו בדרך המהירה ביותר למיון, ועדיף לעשות את זה באמבולנס של מד"א, שכן ככל שהזמן שחלף מהאירוע עד לקבלת הטיפול קצר יותר כך גדל הסיכוי שהמטופל יצא מהטיפול ללא נזק.

הטיפול: המטופל צריך לעבור בדיקת CT מוח במהירות האפשרית מרגע קבלתו למיון. הנתונים של הבדיקה מגיעים לנוירולוג המומחה שבוחן אותם מול מצבו של המטופל והוא מחליט על הטיפול המתאים. יש למעשה שני טיפולים מובילים – תרופה שניתנת דרך הוריד ויכולה להמיס את קריש הדם שמוביל לאירוע וצנתור מוחי שמוציא את הקריש שהוביל לאירוע.

השיקום: לאחר השלב האקוטי של הטיפול באירוע עצמו מתחיל שלב השיקום. רצוי שהשיקום יתבצע במסגרת קהילתית, ולפי ההערכות 50% מהמטופלים מתאימים למסגרת זו. 30% מהמטופלים יצאו מהאירוע במצב קשה יותר ויזדקקו לאשפוז במסגרת מוסדית ו-20% מהם יישארו במצב סעודי ולא ניתן יהיה לשקמם. אירוע מוחי יכול להביא לפגיעה בכמה מערכות בנפרד או כפגיעה משולבת ובהן פגיעה בתפקוד המוטורי, בראייה, ביכולת התקשורת, בתפקוד הקוגניטיבי או בקואורדינציה. מכיוון שהפגיעה היא רב תחומית, התהליך השיקומי גם הוא מגוון והוא כולל רפואה שיקומית, שיקום קוגניטיבי, עבודה סוציאלית, ריפוי בעיסוק וקלינאות תקשורת. פגיעה בתפקוד המוטורי תוביל לחולשה או לשיתוק בגפיים, ויש מי שלא יצליח ללכת או אפילו לעמוד.

ד"ר סאולו חרץ צילום אלבום פרטי

פגיעה בשרירים שמקשה על התנועה נקראת ספסטיות. קיים היום טיפול יעיל לספסטיות באמצעות זריקה של בוטוליניום שמונע שחרור של חומר המעורב בהתכווצות השריר. טיפול זה בשילוב עם פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק יכולים להחזיר למטופל את התפקוד המלא של השריר. פגיעה ביכולות התקשורת יכולה להשפיע על ההבנה, הדיבור, הכתיבה או הקריאה. אצל שליש מהנפגעים באירוע מוחי יכולה להתעורר מחלה נפשית כמו דיכאון, חרדות או לעיתים התפרצות בלתי נשלטת של צחוק ובכי שאינה תואמת לתנאי הסביבה. לאחר אבחון פסיכיאטרי ניתן יהיה להעניק טיפול תרופתי לאיזון המצב הזה ולעיתים לנסיגה מוחלטת של התופעה.

איך מונעים את האירוע הבא: מכיוון שאירוע מוחי יכול להתרחש בעקבות כמה נסיבות שונות, כדי למנוע את האירוע הבא חשוב לדעת מה הוביל לאירוע הנוכחי ולטפל בו. לדוגמה, אם האירוע המוחי התרחש כתוצאה מהיצרות בעורק הראשי נמנע את האירוע הבא על ידי פתיחת ההיצרות. אם האירוע נגרם מהפרעה בקצב הלב שיצרה את קריש הדם, טיפול קבוע בתרופות מסוימות לדילול הדם יוכלו למנוע את האירוע הבא. יש חולים שסובלים ממחלות תורשתיות שגורמות להפרעה במערכת הקרישה ויש מי שהאירוע נגרם ממספר גורמים יחד כמו עישון, סוכרת ולחץ דם, במקרה זה איזון של הגורמים האלו יקטין את הסיכון לאירוע מוחי חוזר.

** הכותב, הוא ד״ר חרץ סלו, מומחה בנוירולוגיה ושבץ 

גוף ונפש
כתבות, חדשות ודעות על הקשר שבין הגוף לנפש, איך לשמור על הבריאות, הכושר והאושר האישי