3 שלבים פשוטים כדי להתמקצע בכל תחום

ריצ'אר פיינמן, פיזיקאי מוכר וזוכה פרס נובל, הבין שיש הבדל משמעותי בין "לדעת משהו" ל"לדעת את השם של משהו" וזו אחת הסיבות העיקריות ביותר להצלחתו. הוא חקר ומצא שיטה מנצח שעוזר ללמוד ולהבין יותר טוב מכל אחד אחר- ואכן זה הצליח לו

פיזיקאי זוכה פרס נובל חקר ומצא שלושה שלבים פשוטים להתמקצע בכל נושא שרק תרצו. ריצ'אר פיינמן, פיזיקאי מוכר וזוכה פרס נובל, הבין שיש הבדל משמעותי בין "לדעת משהו" ל"לדעת את השם של משהו" וזו אחת הסיבות העיקריות ביותר להצלחתו. הוא חקר ומצא שיטה מנצח שעוזרת ללמוד ולהבין יותר טוב מכל אחד אחר ואכן זה הצליח לו.

לשיטה הוא קרה "טכניקת פיינמן" והיא תעזור לכם להעמיק את הידע שלכם בכל נושא שתבחרו, במהירות וביעילות. זה ממש לא משנה מהו הנושא התחום או הקונספט שבחרתם ללמוד. תבחרו כל דבק, הטכניקה תעזור לכם בכל מה שתבחרו והכי מדהים, היא פשוטה למדי ללמידה. לא רק שמדובר בשיטת למידה נהדרת, זו גם דרך למידה שונה ואחרת שמשנה את תבניות הלימוד הקבועות שלנו ופותחות את דרכי החשיבה שלנו לדברים אחרים.

בחורה מאושרת

לטכניקת פיינמן ישנם שלושה שלבים:

בשלב הראשון: הסבירו את הנושא ברמה שילד יבין

קחו דף חלק ורשמו את הנושא שבחרתם ככותרת. לאחר מכן, כתבו מה אתן יודעות על הנושא, ממש כאילו אתן מלמדות ילד, בפשטות ובבהירות. תחשבו שיושב מולכן ילד בן שמונה, שצריך להבין לחלוטין מה אתן מסבירות לו. השתמשו במילים פשוטות והסברים קצרים וברורים. אין צורך בהמון מילים ובמושגים גבוהים, להיפך. פשטו את הנושא כמה שיותר. השתמשו במילים שילד בן שמונה יכיר.

ברגע שתכתובנה את הנושא, בצורה הפשוטה ביותר מתחילתו עד סופו, אתן בעצם מחייבות את עצמכן להבין את הקונספט בצורה הפשוטה והברורה ביותר. אם לא הבנתן, פשטו את הנושא עוד יותר.

בשלב השני: בחנו וסקרו את הנושא

בשלב הראשון, ברוב הנושאים תגלו שהידע שלכן על הנושא אינו רב כמו שחשבתן ושחסר לכן מידע בסיסי לצורך הבנת הנושא. יכול להיות ששכחתן משהו חשוב, שאינכן יודעות להסביר אותו או שחסר לכן מידע כללי שיעזור לכן לסגור את הקצוות. חזרו בחנו וסקרו את הנושא ובדקו איפה נתקלתן בקושי. כבר למדתן משהו, במה אתן מתקשות! עכשיו חזרו למקורות המידע והוציאו שוב מידע ברמה הפשוטה ביותר והשלימו את המידע החסר.

ברגע שאתן חוזרות ובודקות את עצמכן אתן לומדות במה אתן מתקשות, איפה אתן טועות וכך יכולות ללמוד מטעויות ולתקן וללמוד עוד. ככל שתחזרו על הנושא שוב ושוב תלמדו אותו יותר טוב.

בשלב השלישי: ארגנו את החומר ופשטו אותו

בשלב הזה אתן בטח כבר סיימתן פנקס דפים עם מידע. עכשיו עברו על כל הדפים, בדקו את המידע, השוו בין כל מה שכתבתן וארגנו את כל החומק לדף אחד. שמרו על שפה ברורה ופשוטה אין צורך להעתיק מהמידע שקראתן, להיפך, רק בשימוש במילים שלכן תדעו שהבנתן את הנושא. עכשיו ארגנו את כל המידע לסיפור שמסביר על הנושא – סיפור פשוט וזורם. רוצות לדעת שזה ברור? הקריאו את הסיפור בקול רם לעצמיכן או למישהו אחר ובדקו אם זה ברור מספיק ואם זה נשמע טוב כסיפור שמספרים או שזה מבולבל ולא מאורגן. לא מספיק ברור? אתן כבר יודעות מה לעשות.

במידה ואתן רוצות יש גם שלב רביעי אופציונאלי והוא: העברת המסר למישהו

בחרו אדם אחד או מספר אנשים, והכי טוב, כמו שהבהרתי מקודם, ילד בן שמונה והעבירו לו את ההרצאה או השמיעו לו את הסיפור וקבלו ממנו את כל הערותיו על מנת להשתפר. הדרך הטובה ביותר לבדוק אם הבנתן את החומר הוא ללמד מישהו אחר. בהצלחה!

** הכותבת היא חן קרופניק, מנהלת יחסי ציבור

צילום: שאטרסטוק