תקווה חדשה לחולות בסרטן השחלה

בכל שנה מאובחנות כ-350 נשים בסרטן השחלות, אצל כ-60% מהן המחלה תחזור בעתיד ולא ניתן יהיה לרפא אותה. טיפולים חדשים מסוגלים להאט משמעותית את קצב התקדמות המחלה

מאת: פרופ' תמר ספרא

כאשר סרטן השחלה מאובחן בשלביו הראשונים (שלב 1 ו- 2), אחוזי הריפוי גבוהים ועומדים על כ-80%. למרבה הצער, ברוב המקרים, סרטן השחלה מאובחן בשלבים מתקדמים יותר, שלבים 3 ו-4, שבהם אחוזי הריפוי יורדים דרמטית ומגיעים לכ-30% עד 40% בלבד. כשהמחלה מאובחנת בשלב 3, המשמעות היא שהמחלה התפשטה מחוץ לשחלה ולאגן, כשהיא מאובחנת בשלב 4 היא התפשטה אל מחוץ לאזור האגן והבטן לאיברים אחרים בגוף. הסיבה לאבחון המאוחר היא שסרטן השחלה היא מחלה "חמקנית" עם מעט תסמינים ספציפיים בשלבים הראשונים שמקשים מאוד על אבחון מוקדם. גם ביקור קבוע אצל גניקולוג לא מבטיח בהכרח גילוי מוקדם והאבחון נעשה באמצעות בדיקת טומוגרפיה ממוחשבת ((CT, המתבצעת בדרך כלל  כאשר התסמינים כבר בולטים.

נשים הנושאות מוטציה תורשתית בגן BRCA הן בסיכון גבוה לחלות בסרטן שד ושחלה. מעקב צמוד אחר נשאיות אלה עשויה לאתר מוקדם סרטן שד ושחלה ולמנוע את התפתחות המחלה. המעקב כולל בדיקות רופא גניקולוג,  דימות בתהודה מגנטית (MRI) של השד, וכריתת שחלות ושדיים במקרה הצורך ולפי ההנחיות. טיפול מניעתי זה יכול לשנות את גורלן של הנשאיות.

למרות שנשאיות BRCA נמצאות בסיכון גבוה לחלות בסרטן שד ושחלה, סרטן השחלה אצל הנשאיות הוא אלים פחות מאשר אצל חולות שאינן נשאיות, הן מגיבות טוב יותר לרוב התרופות ואורך חייהן בדרך כלל ארוך יותר.

לאחר האבחון, ההחלטה על אופן הטיפול נעשית בהתאם למצב החולה. אם ניתן להסיר את הגידול בצורה אופטימלית, מבצעים ניתוח להוצאת הרקמות הגידוליות או רקמות שעלולות להיות כאלו. הרקמות נשלחות לבדיקות מעבדה ושם בוחנים את מאפייני הגידול. לאחר הניתוח מתחילים בטיפול כימותרפי משלים ולעיתים בטיפול ביולוגי שמשולב עם הטיפול הכימותרפי או במקומו.

פרופ' תמר ספרא צילום אלבום פרטי

אם בשלב האבחון הראשוני לא ניתן לכרות את הגידול לגמרי או אם יש חשש שניתוח לכריתת הגידול יפגע באיברים חיוניים כמו המעי, כלי הדם וכולי, מבצעים ביופסיה – מוציאים דגימה של הגידול והדגימה נשלחת לבדיקת מעבדה כדי לאבחן את סוג הגידול. לאחר מכן מתחילים בטיפול כימותרפי שמטרתו להקטין את הגידול כדי לאפשר את הסרתו בניתוח. לאחר הניתוח ממשיכים בטיפולים הכימותרפיים והביולוגיים.

בשנים האחרונות פותחה קבוצת תרופות חדשה לחולות בסרטן שחלה מתקדם שמכונות "מעכבי PARP". תרופות אלה פוגעת באופן ממוקד בתאי הסרטן והורסות אותם. למרות שנועדו לטיפול בנשאיות  BRCA, נמצא שהן יעילות גם אצל נשים שאינן נשאיות של הגן.

במחקר שבדק את התגובה של חולות בסרטן השחלה שטופלו בכימותרפיה עם תרופות פלטינום ולאחר מכן בטיפול משמר עם מעכבי PARP, נמצא שלנשים שטופלו במעכבי PARP שרדו משך זמן ארוך יותר מאלה שלא קיבלו את מעכבי ה-PARP וטופלו רק באמצעות כימותרפיה. משך ההישרדות הארוך יותר נראה בעיקר אצל נשאיות BRCA אך גם בנשים שאינן נשאיות. על בסיס תוצאות מחקר זה קיבלה התרופה אישור לטיפול בחולות סרטן שחלה ממנהל המזון והתרופות האמריקאי ((FDA ומסוכנות התרופות האירופאית (EMA). טיפולים עם מעכבי PARP אפשרו לדחות את טיפולי הכימותרפיה בחודשים ארוכים, שיפרו את איכות חייהן של החולות, ואפשרו למח העצם של החולות להתאושש מטיפולי הכימותרפיה. תופעות הלוואי של מעכביPARP  קלות יותר מאשר תופעות הלוואי  של טיפולים כימותרפיים.

בעוד שאצל נשים הנושאות את מוטציית BRCA ניתן לאבחן מוקדם את סרטן השחלה ולתת טיפול מונע, אין כיום בדיקת סקר לסרטן השחלה אצל נשים שאינן נשאיות, וכמעט בלתי-אפשרי לאבחן את המחלה בשלבים מוקדמים. מכאן, שהתקווה הגדולה עבור נשים אלו וכלל הנשים שחולות בסרטן השחלה הן הטיפולים החדשים שמסוגלים לעצור או לעכב את התקדמות המחלה ושבזכותם, בעשור האחרון ניכרת עליה משמעותית בתוחלת החיים של החולות בסרטן קטלני זה.

** הכותבת היא מנהלת השירות הגניקו-אונקולוגי בביה"ח איכילוב

באנר נשים בחזית לכתבות